Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierowca autobusu - czy to dobra praca?

Kierowca autobusu - czy to dobra praca?

 
Kierowca autobusu - czy to dobra praca?

  

Jak wygląda praca kierowcy autobusu? Jak zostać kierowcą autobusu? Ile zarabia kierowca autobusu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 

Kierowca autobusu

 

Kierowcą autobusu jest osoba, która posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych. Osoba posiadająca upoważnienie do prowadzenia pojazdów silnikowych tego typu może prowadzić nie tylko autobusy, ale także busy. Kierowca autobusu musi posiadać zatem prawo jazdy kategorii D.  

 

Kierowca autobusu powinien posiadać zestaw cech charakterystycznych, które odpowiadają za predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Ze względu na to, że kierowca autobusu odpowiada za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów, kluczową rolę odgrywają refleks oraz koncentracja. Liczy się umiejętność szybkiej reakcji, opanowania sytuacji oraz logiczne myślenie w sytuacjach awaryjnych. 

 

Dodatkowo każdy kierowca musi wykazywać się ogromnymi pokładami cierpliwości. Kontakt z ludźmi, który jest na porządku dziennym w pracy kierowcy, nie zawsze należy do najprzyjemniejszych. Dlatego cierpliwość, otwartość oraz umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach jest kluczowa. 

 

Kierowca autobusu wymagania

 

Aby zdobyć pracę kierowcy autobusu,najpierw należy mieć prawo jazdy kategorii D. Jednak praca kierowcy kat. d, wymaga także posiadania prawa jazdy kategorii B. Posiadanie odpowiednich uprawnień to nie wszystko. Kierowcą autobusu nie może zostać osoba poniżej 24 roku życia. Ma to zapewnić komfort pasażerom podróżującym autobusem. Do tego dochodzą orzeczenia lekarskie i psychologiczne. Przed podjęciem pracy, kierowca musi także zdać egzamin państwowy. Kierowcy co 5 lat muszą przechodzić szkolenia okresowe. 

 

Od kierowcy autobusu wymaga się także solidnego podejścia do pracy i punktualności. Odcinek, który autobus musi pokonać w określonym czasie, jest wiążący. Kierowca nie może ustalać sobie samodzielnie przerw, czy przystanków lub czekać na wszystkich spóźnialskich. Oczywiście są sytuacje niezależne, jak wypadek czy korki, które uniemożliwiają dotarcie na określony przystanek o czasie. Jednak nie można za to winić kierowcy. Tak samo nie można winić kierowcy, gdy po określonym czasie robi przerwę, zamiast jechać dalej ze względu na opóźnienie wynikające z sytuacji awaryjnej. Czas pracy kierowców jest określony z góry i każdy kierujący pojazdem autobusowym musi się do niego stosować. 

 

Kierowca autobusu uprawnienia

 

Kierowca autobusu, kierowca autokaru, czy busa musi zdobyć odpowiednie uprawnienia. Wobec kierowcy autobusu wymagania są określone względem wieku i predyspozycji. Osoby, które mają prawo jazdy kategorii B i ukończony 24 rok życia mogą starać się o uzyskanie posady kierowcy autobusu. 

 

Co trzeba zrobić? Przede wszystkim przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii D. Jednak, aby rozpocząć kurs, należy złożyć wniosek do starostwa właściwego z miejscem zameldowania. Do wniosku konieczne jest dołączenie zdjęcia oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Jeśli te wymogi zostaną spełnione, można rozpocząć kurs. Kurs na prawo jazdy kategorii D to 20 godzin teorii i 60 godzin praktyki.

 

Nawet jeżeli kurs zostanie zakończony pozytywnie, nie oznacza to jeszcze, że możesz podjąć pracę jako kierowca. Zanim otrzymasz uprawnienia kierowcy autobusu,musisz przejść kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D. Ważne, aby w dokumencie prawa jazdy znalazł się wpis o numerze 95, który potwierdza kwalifikacje do przewozu osób. 

 

Na zakończenie musisz zdać egzaminy państwowe. Po ich zaliczeniu składasz wniosek o wydanie Karty Kierowcy do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

 

Osoba, która chce podjąć pracę jako kierowca, musi wykazać się uporem w dążeniu do celu. Droga do zdobycia uprawnień jest długa i zawiła. Z drugiej strony praca jest odpowiedzialna, więc odpowiednie kwalifikacje są kluczem do jej wykonywania. 

 

Kierowca autobusu zarobki

 

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Ile zarabia kierowca autokaru? Na jakie wynagrodzenie może liczyć kierowca autobusu w małej miejscowości lub za granicą?  

 

Wynagrodzenia kierowców autobusów zbadał Sedlak&Sedlak. Z raportu powstałego po badaniu wynika, że w Polsce średnie zarobki kierowców autobusów określa się na poziomie 3297 PLN. Co drugi kierowca autobusu otrzymuje wynagrodzenie w granicach 2452 - 4066 PLN. 

 

Wiele osób przyznaje, że nie są to satysfakcjonujące zarobki w stosunku do odpowiedzialności, jaką ponoszą kierowcy każdego dnia. Opinie o pracy kierowcy autobusów są podzielone.

 

Coraz częściej osoby poszukujące pracy w zawodzie kierowcy wolą pracować u zachodniego sąsiada ze względu na zarobki. Oferty pracy kierowcy autobusu miejskiego, czy praca kierowcy autokaru turystycznego są znacznie atrakcyjniejsze za granicą. 

Praca za granicą jako kierowca autobusu daje możliwość zarobienia znacznie lepszych pieniędzy niż w Polsce. Przykładowo kierowca autobusu w Niemczech jest zawodem deficytowym. Zapotrzebowanie rośnie, a wraz z tym zainteresowanie Polaków podjęciem pracy poza granicami naszego kraju. Kierowca autobusu, który ma minimum roczne doświadczenie, może w Niemczech otrzymać zatrudnienie na czas nieokreślony. Zarobi wtedy minimum 2000 Euro, a pracować będzie 174 godziny w miesiącu. 

 

Oprócz tego ma zagwarantowane dodatki za pracę odbywającą się w porze nocnej oraz w święta i dni wolne od pracy. To jeszcze nie koniec benefitów. Na liście są także dodatki świąteczne i urlopowe. Niektórzy niemieccy pracodawcy gotowi są „ściągnąć” do kraju całe rodziny, aby zyskać wykwalifikowanego kierowcę. Warunkiem jest jednak znajomość języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym. 

 

W Internecie, w gazetach, a nawet i w autobusach i autokarach można znaleźć sporo ofert pracy kierowców autobusów, rozpoczynających się treścią „zatrudnię kierowcę autobusu...”.Osoby, które także same zamieszczają oferty w sieci, szybciej znajdują pracę. Wystarczy wrzucić ogłoszenie na lokalnym portalu lub w gazecie „Szukam pracy jako kierowca autokaru / autobusu”, a chętni do zatrudnienia sami się znajdą. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce zawód kierowcy należy do zawodów deficytowych.  

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca ASMO Solutions Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    6 dni
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.