Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierunki studiów - jakie wybrać?

Kierunki studiów - jakie wybrać?

 
Kierunki studiów - jakie wybrać?

Młody człowiek, który właśnie zdał maturę i trzyma w rękach swoje świadectwo dojrzałości musi podjąć kolejną ważną decyzję, a mianowicie, jaki kierunek studiów wybrać. Uczelnie wyższe mają obecnie bardzo szeroką ofertę, którą starają się zachęcić przyszłych studentów. W trakcie poszukiwania idealnego i opłacalnego kierunku, warto skorzystać z wyszukiwarek kierunków studiów.

 

Jakie studia wybrać?


Maturzyści często mają duży dylemat dotyczący wyboru studiów. Każdy chce, aby jego przyszły zawód przynosił nie tylko duże korzyści finansowe, ale również satysfakcję. Dlatego wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych umiejętności i zainteresowań. Warto także poradzić się rodziny lub znajomych, jednak ostateczna decyzja powinna należeć do przyszłego studenta.

 

Kierunki studiów


W większości przypadków studia dzielimy na humanistyczne oraz ścisłe. Już na etapie wybierania przedmiotów do matury musimy dowiedzieć się, które z nich będą potrzebne w zależności od typu studiów. To zwiększy nasze szanse na dostanie się na wymarzony kierunek, a później na rozpoczęcie kariery zawodowej w danej branży. Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście sytuacja na rynku pracy. Wiadomo, że jest ona zmienna, a zapotrzebowanie na niektóre zawody w danym momencie może spadać, dlatego warto zorientować się, jakie są prognozy analityków na najbliższe lata. To, jaki kierunek studiów wybrać, zależy oczywiście od zainteresowań przyszłych studentów.

Wybór studiów może nie być wcale taki prosty. Tak jak w każdej strefie naszego życia, także i tutaj pojawiają się mody. I właśnie ten element nie powinien mieć wpływu na nasz wybór. Najważniejsze są nasze predyspozycje oraz zainteresowania. Nie każdy poradzi sobie na studiach matematycznych, fizyce, czy astronomii, tak samo, jak nie każda osoba posiada zdolności językowe, które pozwolą na studia filologiczne.

 

Ciekawe kierunki studiów


Trudno jednoznacznie stwierdzić, które kierunki studiów są najciekawsze. Przede wszystkim rodzaje studiów w Polsce możemy podzielić na humanistyczne czyli wszelkiego rodzaju filologie, dziennikarstwo, etnologia, kulturoznawstwo, historia czy studia z dziedziny komunikacji społecznej. Aby zapoznać się z programem kształcenia, uczelnie przygotowują specjalne opisy kierunków studiów, które mogą nam pomóc w wyborze tych najciekawszych. Często jednak słyszy się opinie, że studia humanistyczne nie dają konkretnego zawodu. Nic bardziej mylnego. Otrzymując dyplom kierunków humanistycznych możemy pracować jako tłumacz, nauczyciel, dziennikarz, kustosz w muzeum. Jest wiele stanowisk, w których największe znaczenie mają nasze zdolności interpersonalne oraz znajomość języków obcych. To właśnie takie czynniki będą brane pod uwagę w przypadku pracy w obsłudze klienta.

Studia ścisłe uważane są za bardziej praktyczne. Powszechnie uznaje się je za kierunki studiów z przyszłością. Tutaj student musi wykazać się zdolnościami matematycznymi, informatycznymi, logicznym myśleniem, dlatego najczęściej w czasie rekrutacji pod uwagę są brane takie przedmioty jak matematyka, fizyka oraz chemia.

 

Opłacalne kierunki studiów


Za najbardziej opłacalne kierunki studiów uważa się studia politechniczne, inżynierskieinformatyczne, studia związane z biologią oraz medycyną. Analizując obecną sytuację na rynku pracy możemy zauważyć, że inżynierowie raczej nie będą mieli trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Dlatego, jeżeli mamy zdolności analityczne i matematyczne, nie straszne są nam obliczenia i problemy natury informatycznej, warto wybrać właśnie takie studia.

 

Prestiżowe kierunki studiów


Istnieje pewna grupa studiów, które są określane mianem prestiżowych. Są to między innymi medycyna oraz prawo, na które jest bardzo wielu kandydatów, ponieważ są także bardzo dobrze opłacalne. Jest także sporo kierunków pokrewnych np. analityka medyczna, czy studia z antropologii sądowej. Za prestiżowe można też uznać niektóre kierunki studiów wykładane po angielsku.

 

Przyszłościowe kierunki studiów


Powszechnie uważa się, że kierunki ścisłe to studia z przyszłością, które dają szerokie perspektywy, ale tez stawiają przed studentem wysokie wymagania. Niezależnie od tego jaka jest moda każdy musi wybrać kierunek studiów odpowiedni dla siebie i dopasowany do indywidualnych umiejętności i predyspozycji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.