Studia, które dają szanse na pracę 2017-01-13

Coraz więcej osób chce studiować informatykę, gdyż widzi w tym szansę na udaną karierę zawodową. Jak mówią specjaliści z firmy GFT Polska, wzrasta popularność i liczba studentów kierunków technicznych, ale część młodych ludzi wciąż nie kieruje się przy wyborze studiów perspektywami, jakie dają one na rynku pracy – czytamy w informacji prasowej GFT Polska.


W roku akademickim 2014/2015 liczba studentów na politechnikach wzrosła o prawie 5 tys. w porównaniu do roku 2007/2008. Według statystyk MNiSW, najchętniej wybierali oni informatykę.

 

Uczelnie także starają się wychodzić naprzeciw potrzebom pracodawców i przygotowywać kandydatów do pracy posiadających kompetencje techniczne. Mimo tego absolwenci kierunków technicznych nie są w stanie zapełnić wszystkich wakatów, jakie pojawiają się na rynku.

 

- W branżach technologicznych, takich jak IT, brakuje kandydatów do pracy, a trend ten będzie się utrzymywał. Jak podaje Komisja Europejska, do 2020 roku deficyt specjalistów IT w Unii Europejskiej sięgnie ok. 900 tys. – mówi Magdalena Kuś, HR Manager w GFT Polska.

 

Bezrobocie wśród absolwentów

 

Z jednej strony mamy niedobór wykwalifikowanych pracowników technicznych, a z drugiej wśród studentów popularne są w dalszym ciągu kierunki, które nie wiążą się z późniejszymi perspektywami zatrudnienia w zawodzie. Wielu z nich wybiera studia nie myśląc o tym, czy dają one szansę na pracę.

 

W rezultacie, w 2015 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 200 tys. młodych Polaków, z czego prawie co dziesiąty (8 proc.) posiadał dyplom uczelni wyższej.

 

Z raportu "Alternatywne ścieżki rozwoju studentów i absolwentów", opracowanego przez SW Research dla Coders Lab, wynika, że prawie 30 proc. badanych, już w trakcie nauki uznało, że ich kierunek studiów nie przygotowuje do życia zawodowego.


Studenci coraz częściej decydują się więc na wybór uczelni technicznych np. wybierają informatykę jako kierunek alternatywny studiów. Część z nich obawia się jednak, że nie da sobie rady w wymagającym obszarze IT.

 

Pracodawcy z branży cały czas popularyzują zaś programowanie wśród młodych i pokazują je jako nie taką trudną ścieżkę rozwoju. Czynią to m.in. poprzez współpracę z uczelniami, inicjatywy edukacyjne czy, jak to ma miejsce w przypadku GFT Polska, możliwość zdobywania doświadczenia w zagranicznych oddziałach firmy.

Read also:

Comment