Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

 
Kilometrówka - przepisy, delegacja, wzór, rozliczenie

Kilometrówka

 

Kilometrówka to potoczne określenie kosztów używania prywatnego pojazdu do celów służbowych. Do pojazdów tych zalicza się samochód, motocykl i motorower. Podstawą do rozliczenia jest ilość faktycznie przejechanych kilometrów, którą mnoży się przez odpowiednią stawkę za km.

 

Kalkulator kilometrów stosuje się w przypadku, kiedy pracownicy udostępniają swoje pojazdy. Rozróżnia się dwa główne przypadki: do jazdy lokalnej lub na delegacje służbowe.

Od stycznia 2019 r. obowiązek ewidencjonowania i rozliczania kilometrówki do podatku dochodowego został zdjęty z osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i użytkujących pojazdy niewpisane do środków trwałych.

 

Kilometrówka - przepisy

 

Dla osób, dla których kilometrówka nadal obowiązuje, stosuje się przepisy z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, z późniejszymi zmianami.

 

Aby pracownik mógł korzystać ze swojego pojazdu w pracy, musi zawrzeć z pracodawcą umowę cywilnoprawną. Na podstawie tego dokumentu można dokonać zwrotu poniesionych kosztów. Liczba przebytych kilometrów mnoży się przez stawkę kilometrową. Ile wynosi kilometrówka? Jej maksymalne wysokości kształtują się następująco:
• samochód osobowy o pojemności do 900 cm3 - 0,5214 zł/km,
• samochód osobowy o pojemności ponad 900 cm3 - 0,8358 zł/km,
• motocykl - 0,2302 zł/km,
• motorower - 0,1382 zł/km.

 

Ten przelicznik kilometrów obowiązuje od 2007 roku.

 

Narzuca się również limity przebiegu,zależne od gminy lub miasta:
• dla miast do 100 000 mieszkańców - 300 km,
• dla miast od 100 000 do 500 000 mieszkańców - 500 km,
• dla miast o liczbie ponad 500 000 mieszkańców - 700 km.

 

Delegacja - kilometrówka

 

W przypadku wykorzystania samochodu służbowego w delegacji zastosowanie mają przepisy z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

 

Z zasady środek transportu wybiera pracodawca, ale na wniosek pracownika może on zgodzić się na wykorzystanie pojazdu prywatnego. Jeśli taka sytuacja nastąpi, tutaj również zastosowanie ma kilometrówka. Stawka wyznaczana jest przez pracodawcę, ale nie może być wyższa, niż ta określona w przepisach wymienionych wyżej.

 

Rozporządzenie mówi również, że oprócz tego, ile kilometrów przejechał pracownik, to do rozliczeń z pracodawcą może włączyć także inne opłaty np. za postój na płatnym parkingu, za wjazd na płatne drogi. Musi jedynie przedłożyć odpowiednie rachunki za dokonane opłaty.

 

Co zaś się tyczy jednostek z poza sfery objętej w rozporządzeniu, to wysokość stawki za km określana jest w wewnętrznych regulaminach firmy.

 

Kilometrówka - wzór

 

Dokument ewidencjonujący przebieg pojazdu powinien zawierać kilka podstawowych informacji: dane personalne użytkownika pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania), pojemność silnika i numer rejestracyjny, dane i podpis pracodawcy, kolejne pozycje dotyczące wyjazd (datę, cel, trasę, liczbę pzejechanych km, stawkę, rzeczywistą kwotę), zapisane przy pomocy tabeli.

Na końcu powinny znaleźć się podsumowanie miesiąca oraz odpowiednie podpisy.

 

Rozliczenie kilometrówki

 

W zależności od tego za co rozliczamy kilometrówkę, stosuje się odpowiednie terminy.
Kalkulator kilometrówki, prowadzony do jazd lokalnych, rozlicza się co miesiąc z pracodawcą. Natomiast po delegacji służbowej pracownik ma 14 dni od powrotu, by przedłożyć pracodawcy odpowiednie dokumenty będące podstawą do rozliczenia.
W jednym i drugim przypadku to ile kilometrów przejechano jest wyznacznikiem do zwrotu kosztów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Pracownik Administracyjny / HR

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: rekrutacja i opieka nad pracownikiem przez cały okres trwania projektu. prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów oraz zaliczek. prowadzenie teczek osobowych pracowników. sporządzanie umów o prace. dbałość o prawidłowy obieg w firmie. obsługa urządzeń biurowych. obsługa...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    (perspektywa koordynacji oddziału w Łodzi) Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; koordynowanie pracy kierowców i rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o...
  • Operator kalmara

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, Olechów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: obsługa kalmara, przeładunki kontenerów, ocena i raportowanie stanu technicznego i czystości urządzeń przeładunkowych, prowadzenie i raportowanie ewidencji składowania i remontów kontenerów, prowadzenie rejestru wejść i wyjść oraz codzienna inwentaryzacja kontenerów,...
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.