Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kim jest arteterapeuta?

Kim jest arteterapeuta?

 
Kim jest arteterapeuta?

Proces twórczy i uwalnianie kreatywności może działać kojąco i leczyć szereg dolegliwości zdrowotnych. Wie o tym każdy arteterapeuta, czyli specjalista, który wykorzystuje sztukę do celów terapeutycznych.

 

Arteterapeuta – opis zawodu

 

Arteterapeuta może pracować z dorosłymi, młodzieżą, dziećmi, seniorami, osobami uzależnionymi, chorymi psychicznie, cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia, depresję, mającymi problemy rodzinne czy takimi, które doznały traumy albo szoku.

 

Arteterapia zakłada wykorzystanie różnych dziedzin sztuki w celach leczniczych – malarstwa, rysunku, rzeźby, garncarstwa, filmu, teatru, tańca, muzyki, w zależności od potrzeb i predyspozycji podopiecznych. Arteterapia w edukacji będzie się znacznie różnić na przykład od zajęć arteterapii dla seniorów. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno grupowo, jak i indywidualnie.

 

Do najważniejszych zadań zawodowych arteterapeuty należy:
• przygotowywanie zajęć dostosowanych do potrzeb pacjentów,
• przeprowadzanie zajęć z wykorzystaniem różnych dziedzin sztuki,
• organizowanie wycieczek dla podopiecznych do instytucji kultury, na koncerty, wystawy, projekcje filmowe itp.,
• ocenianie postępów pacjenta w procesie leczenia.

 

Działania pacjentów nie są oceniane pod względem walorów estetycznych, a podopieczni nie muszą mieć żadnych uzdolnień plastycznych, muzycznych czy innych. Istotna jest terapeutyczna funkcja procesu twórczego oraz możliwość dokonywania diagnozy i oceny postępów za pośrednictwem działania artystycznego.

 

Kwalifikacje w zawodzie

 

Choć arteterapia została uwzględniona w klasyfikacji zawodów i specjalności (kod 323013), nie jest to w Polsce profesja regulowana. Certyfikaty potwierdzające kwalifikacje przyznają funkcjonujące w naszym kraju stowarzyszenia arteterapeutyczne (np. Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich Kajros, Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów). Organizacje te prowadzą też kursy arteterapii.

 

W zawodzie arteterapeuty wyróżnia się szereg specjalności, w zależności od wykorzystywanej dziedziny sztuki, na przykład arteterapia wizualna, choreoterapia, terapia ruchem, biblioterapia, muzykoterapia i inne.

 

Warto pamiętać, że do wykonywania tego zawodu nie są niezbędne studia psychologiczne ani nawet szkoła psychoterapeutyczna. Niemniej w konkretnych przypadkach – na przykład gdy chcemy prowadzić arteterapię w przedszkolu czy szkole, niezbędne będą uprawnienia pedagogiczne.

 

Możliwości zatrudnienia

 

W zależności od tego, czy interesuje nas arteterapia w resocjalizacji, w edukacji czy na przykład prowadzona w ramach zajęć dla rodzin z problemami, mamy różne opcje dotyczące zatrudnienia.

 

Jeśli chodzi o zajęcia z arteterapii dla dorosłych, pracy możemy szukać m.in. w:
• ośrodkach pomocy społecznej,
• ośrodkach walki z uzależnieniami,
• ośrodkach pomocy dla uchodźców,
• szpitalach,
• hospicjach,
• więzieniach,
• domach kultury,
• muzeach i galeriach sztuki.

 

Arteterapia dla dzieci, prócz placówek kultury, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej, może być prowadzona w:
• ośrodkach resocjalizacji,
• szkołach i innych placówkach dydaktycznych.

 

Wynagrodzenie

 

Wysokość płac tego specjalisty uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim jego kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu zajęć. Przykładowo, jeśli arteterapeuta jest jednocześnie psychoterapeutą, mediana jego płac wynosi około 3750 zł brutto miesięcznie. Pracownicy bez uprawnień do prowadzenia psychoterapii, którzy przeszli jedynie kurs kwalifikacyjny arteterapii i są przykładowo nauczycielami plastyki lub absolwentami Akademii Sztuk Pięknych, zwykle zarabiają mniej, z uwagi na ograniczony zakres prowadzenia zajęć.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.