Praca.pl Poradniki Rynek pracy
KRS – co to jest? Jak sprawdzić?

KRS – co to jest? Jak sprawdzić?

 
KRS – co to jest? Jak sprawdzić?

KRS – co to za skrót?


KRS to Krajowy Rejestr Sądowy, który prowadzą sądy rejonowe. Funkcjonuje na mocy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 1997 Nr 121 poz. 769).

Zgodnie z art. 1.: „Rejestr składa się z:
1) rejestru przedsiębiorców;
2) rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych,
fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
3) rejestru dłużników niewypłacalnych”.
Obejmuje te podmioty, które zgodnie z polskim prawem mają obowiązek uzyskania wpisu do KRS.

Skrótowiec KRS odnosi się także do Krajowej Rady Sądownictwa oraz Krajowej Rady Spółdzielczej.

 

KRS – gdzie sprawdzić?

 

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie wpisy znajdują się w KRS, wyszukiwarka jest dostępna na stronie ekrs.ms.gov.pl. Możemy wybrać jedną z dwóch opcji:
    • wyszukaj podmiot,
    • wyszukaj dłużnika.

W KRS sprawdzenie może obejmować m.in.:
    • numer KRS,
    • siedzibę,
    • informację, kto jest prezesem,
    • NIP i Regon,
    • informację o prokurencie,
    • dane o zawieszeniu, upadłości i likwidacji,
    • zaległości podatkowe, celne i wobec ZUS,
    • wysokość niespłaconych wierzytelności.

Poza drogą elektroniczną informacje z KRS można uzyskać w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Po uiszczeniu opłaty, wydawane są odpisy i zaświadczenia, które traktuje się jak wszystkie dokumenty wydawane przez sąd.

 

Gdzie wpisać KRS w PIT?

 

Rozliczenie podatku to okazja do przekazania 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów: „Liczba podatników, którzy w 2019 r. dokonali przekazania 1% należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2018 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 14,5 mln.” „Łączna kwota 1% należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2018 r. wyniosła 874,4 mln zł.”

Rozliczenie PIT przez internet i usługa e-PIT wiąże się z tym, że urząd skarbowy sam wylicza należny podatek. Jeśli w 2019 r. (w zeznaniu za rok 2018) podatnik wpisał nr KRS organizacji, to w tym roku automatycznie należna kwota zostanie przeznaczona na ten sam cel. Można jednak zmienić adresata 1%. Aby to zrobić, na stronie www.podatki.gov.pl należy zalogować się do usługi Twój e-pit i wybrać opcję: „Zmieniam organizację”. Teraz wystarczy zaznaczyć odpowiedni nr KRS nowej organizacji pożytku publicznego. Można także wskazać cel szczegółowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.