Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Legnica: rynek pracy – charakterystyka

Legnica: rynek pracy – charakterystyka

 
Legnica: rynek pracy – charakterystyka

Legnica to malownicze miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Jest zlokalizowane na zachód od Wrocławia, w odległości około 50 kilometrów od stolicy Dolnego Śląska. Legnica jest przyjazna do życia, otoczona pełnymi uroku terenami (nieopodal rozciągają się Przemkowski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Chełmy). To miasto studentów, którzy do dyspozycji mają kilka uczelni, w tym filię Politechniki Wrocławskiej oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Legnicka starówka przyciąga turystów. Będąc w mieście, koniecznie trzeba pospacerować po rynku i obejrzeć tutejsze Kamienice Śledziowe, Dom Pod Przepiórczym Koszem, zwiedzić Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Mauzoleum Piastów Śląskich, Kościół Marii Panny. Do unikatowych atrakcji Legnicy należy też Muzeum Miedzi, w tym Akademia Rycerska.

 

Miasto jest obiecujące także, jeśli chodzi o rynek zatrudnienia. Jeśli interesują Cię ogłoszenia typu praca – Legnica, zaczynasz rozglądać się za propozycjami od pracodawców, czytaj dalej i dowiedz się:

  • jakie są zawody poszukiwane w tym mieście,
  • czy w Legnicy panuje wysokie bezrobocie,
  • w jakich branżach można się tu rozwijać,
  • gdzie znaleźć wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

 

Legnica – firmy, rozwinięte branże

 

Legnica jest trzecim co do wielkości miastem w województwie. Zajmuje powierzchnię 56,29 km², które zamieszkuje około 99,5 tys. osób. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec lipca 2021 r.) w miejscowości działa 14 259 podmiotów gospodarki narodowej. Przeważa sektor prywatny (94,9% działalności). W Legnicy znajdziesz zarówno duże firmy o rozbudowanych strukturach organizacyjnych, jak i drobne biznesy, przedsiębiorstwa rodzinne itp.

 

13 824 to działalności oparte na samozatrudnieniu lub podmioty zatrudniające do 9 pracowników. Kolejne 325 stanowią małe jednostki o kadrze rzędu 10-49 osób. W mieście działa też 89 podmiotów średniej wielkości, zatrudniających 50-249 osób. Jest też 15 dużych jednostek tworzących 250-999 miejsc pracy, a także 6 bardzo dużych, zatrudniających minimum 1000 pracowników.

 

Jeśli chodzi o podział branżowy działalności, w Legnicy najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni, zakładów naprawy pojazdów – stanowią 21% wszystkich podmiotów gospodarczych funkcjonujących w miejscowości,
  • firm z branży nieruchomości – 15,5%,
  • przedsiębiorstw budowlanych – 13%,
  • firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 6,8%.

 

 

Legnica leży w Zagłębiu Miedziowym i ma wieloletnie tradycje przemysłowe, dawniej związane z górnictwem, obecnie zaś z hutnictwem, branżą elektromaszynową, różnego rodzaju przetwórstwem przemysłowym. Rozwijają się między innymi branże motoryzacyjna, spożywcza, meblowa i chemiczna.

 

Do ważnych instytucji otoczenia biznesu należą Instytut Metali Nieżelaznych, Legnicki Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG.SA wraz z Inkubatorem Przedsiębiorczości. W mieście funkcjonuje także Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.


Dobra lokalizacja niedaleko Wrocławia oraz granic z Czechami i Niemcami to kolejne atuty inwestycyjne tej okolicy. Przecinająca miasto autostrada A4, a także drogi krajowe 53 i 54 oraz inne trasy dają dostęp do rozległych rynków zbytu w Polsce i zagranicą.

 

Legnica – Barometr zawodów

 

Pracę w Legnicy oferują zakłady przetwórstwa przemysłowego – liczne wakaty generuje w szczególności wspomniany przemysł miedziowy. Zapotrzebowanie rynku pracy jest jednak dość różnorodne. By zorientować się, kogo poszukują legniccy pracodawcy, warto sprawdzić wyniki badania Barometr zawodów przygotowywanego każdego roku na zlecenie resortu pracy. Barometr zawodów dzieli profesje na deficytowe, nadwyżkowe oraz w równowadze. W najbardziej korzystnej sytuacji na rynku zatrudnienia są osoby wykonujące zawody deficytowe. Deficyt oznacza w tym przypadku niedostateczną liczbę kandydatów chętnych do podjęcia pracy w porównaniu do liczby ofert od pracodawców. Z kolei przedstawicieli zawodów nadwyżkowych jest na rynku zbyt wielu w stosunku do dostępnych ogłoszeń o pracę. Osoby wykonujące zawody nadwyżkowe muszą więc liczyć się z dużą konkurencją w czasie rekrutacji lub brakiem skierowanych do siebie ofert.

 

Jak zatem wygląda sytuacja w Legnicy w 2021 r.?

 

zawody deficytowe

 

W Legnicy praca czeka w szczególności na operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów obrabiarek skrawających oraz spawaczy. Profesji deficytowych w mieście wskazano jednak znacznie więcej. Na liście figurują także inni pracownicy produkcji i przetwórstwa przemysłowego: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy maszyn i urządzeń, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze. W zakładach przemysłowych potrzebni są też osoby nadzorujące pracę: specjaliści ds. organizacji produkcji, kierownicy ds. produkcji, pracownicy ds. jakości.

 

Kto jeszcze jest w dobrej sytuacji zawodowej w tym mieście? Na brak propozycji bez wątpienia nie mogą narzekać pracownicy budowlanki. Poszukiwane są osoby z różnymi uprawnieniami: betoniarze i zbrojarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie. Wakaty czekają także dla kierowników budowy. Łatwo można znaleźć również pracę jako robotnik budowlany bez dużego doświadczenia i zostać przyuczonym do zawodu.

 

Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, także w Legnicy notuje się duże zapotrzebowanie na pracowników usług finansowo-księgowych. Na liście profesji deficytowych figurują samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz specjaliści ds. finansowych. Dostępne są także posady kierownika ds. zarządzania i obsługi biznesu, specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

 

Praca czeka również w branży TSL – na kierowców autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, zaopatrzeniowców i dostawców, a także magazynierów.

 

Ze znalezieniem etatu nie powinni mieć też problemu pracownicy usług opiekuńczo-medycznych: fizjoterapeuci i masażyści oraz opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej.

 

Braki kadrowe notuje gastronomia – w deficycie są szefowie kuchni, kucharze oraz pomoce kuchenne.

Miejsca pracy dostępne są także w budżetówce. Potrzebni są nauczyciele przedszkoli, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących i pracownicy służb mundurowych.

 

zawody nadwyżkowe

 

Jak widać, zapotrzebowanie na pracowników jest różnorodne. Dobrym prognostykiem dla osób szukających pracy jest też fakt, że w Legnicy nie wskazano w 2021 r. żadnego zawodu nadwyżkowego. Większość profesji cechuje równowaga ofert pracy i chętnych do podjęcia zatrudnienia.

 

Legnica – bezrobocie

 

Wskaźnikiem dowodzącym stabilności lokalnego rynku pracy jest także stopa bezrobocia rejestrowanego. W Legnicy jest ona niska. Zgodnie z informacją GUS stopa bezrobocia w końcu lipca 2021 r. w tym mieście wyniosła 5,6%. Co prawda przewyższa średnią wojewódzką – 5,3%, ale znajduje się zarazem poniżej krajowej stopy bezrobocia – 5,8%.

Osoby bezrobotne mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy:

 

PUP Legnica
Adres: ul. Generała Władysława Andersa 2, 59-220 Legnica
Telefon: 76 722 52 10

 

W urzędzie w końcu lipca zarejestrowanych było 2,6 tys. bezrobotnych. Mogą oni liczyć na różne formy wsparcia – zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek aktywizacyjny, bezpłatne doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy. W urzędzie dostępne są także oczywiście oferty pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że znacznie więcej ogłoszeń można znaleźć samodzielnie w internecie (nie wszyscy pracodawcy korzystają bowiem z pośrednictwa urzędu pracy).

 

Gdzie szukać propozycji zatrudnienia? Najlepiej na rzetelnym portalu pracy. Wystarczy wejść na stronę praca.pl, w pasku wyszukiwania wpisać nazwę: Legnica i kliknąć Szukaj. Ukaże się lista aktualnych propozycji zatrudnienia w tym mieście, począwszy od najnowszych. Wyniki wyszukiwania można zawężać, podając np. preferowany obszar zawodowy, zaznaczając opcję Praca zdalna itp. Przy pomocy naszej platformy z ogłoszeniami można także umówić się na rozmowę kwalifikacyjną, stworzyć życiorys zawodowy w Kreatorze CV i skorzystać z wielu innych udogodnień. Szukanie pracy wcale nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.