Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

 
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Dyskryminacja na rynku pracy przybiera różne formy. Dotyczy zarówno osób na wyższych stanowiskach, jak i tych szeregowych. Osoby dyskryminowane łączy jedno: bariera w rozwoju zawodowym. Co na rynku pracy oznacza lepka podłoga? Sprawdź, jak walczyć z tym zjawiskiem.

 

Spis treści

Lepka podłoga – co to?

 

Lepka podłoga to nic innego jak brak ścieżki kariery. Jest to znana metoda dyskryminacji w pracy, np. dyskryminacji kobiet. Zjawisko to występuje na szeregowych stanowiskach, w jednostkach, w których funkcjonuje horyzontalna segregacja zawodowa (usługi, handel, ochrona zdrowia, edukacja).

 

W wielu przypadkach niskie wynagrodzenie i brak prestiżu idą w parze z wysokimi kwalifikacjami niezbędnymi do wykonywania obowiązków zawodowych. Mimo to szanse na awans i podwyżkę wynagrodzenia są praktycznie zerowe. Osoby na takich stanowiskach określa się jako przylepione do najniższego poziomu w hierarchii.

 

Lepka podłoga – jak powstaje?

 

Zjawisko lepkiej podłogi to forma dyskryminacji charakterystyczna dla zawodów sfeminizowanych, jednak można ją zaobserwować także w zawodach uważanych za „męskie”. Tak jak zjawisko szklanego sufitu utrudnia pięcie się po szczeblach hierarchii firmy, w pewnym momencie stawiając przed kobietami niewidzialne bariery, tak lepkość podłogi wiąże się z brakiem możliwości awansu od pewnego (często szeregowego) poziomu. W rezultacie kobiety tkwią na jednym stanowisku aż do zakończenia aktywności zawodowej.

 

Taka dyskryminacja w pracy wynika głównie z zatrudniania kobiet na niskich stanowiskach, gdzie nie są przeprowadzane kursy zawodowe ani szkolenia, nie ma też różnorodności stanowisk. Osoby pracujące nie są zachęcane do rozwoju, a ich ambicje są często ukrócane. 

 

Lepka podłoga – kogo dotyczy?

 

Lepka podłoga to zjawisko dotyczące przede wszystkim kobiet pracujących na niższych stanowiskach. Uwidacznia się szczególnie w bardziej sfeminizowanych zawodach (sprzątaczka, pielęgniarka, przedszkolanka itp.).

 

W przypadku lepkiej podłogi nierówne traktowanie w pracy nie dotyczy barier awansowych dla istniejących ścieżek kariery, a ogólnego braku możliwości rozwoju zawodowego.

 

Lepka podłoga – jak zwalczyć?

 

Walka o równouprawnienie kobiet w pracy trwa od wielu lat. I chociaż sytuacja zawodowa pań powoli zmienia się na lepsze, w wielu branżach światowe rynki pracy wciąż faworyzują pracowników płci męskiej, utrudniając kobietom rozwój zawodowy.

 

Przykładem jest szklany sufit albo właśnie lepka podłoga. Dwa terminy, które łączy jedno: dyskryminacja w miejscu pracy. Aby uporać się z przeszkodami na drodze do awansu, trzeba próbować zmienić swoją sytuację. Jedyną drogą do „odlepienia” się od podłogi jest samodzielne wypracowanie ścieżki rozwoju. Nierzadko oznacza to przebranżowienie się.

 

Stworzenie oraz zrealizowanie planu rozwoju zawodowego to szansa na zmianę statusu społecznego i wzrost zarobków, jednak niezbędna jest motywacja i dążenie do celu pomimo przeciwności. Inspiracją do zmiany mogą być nasi bliscy, ale też inne kobiety, które z sukcesem dokonały zmiany ścieżki kariery.

 

Lepka podłoga w Polsce – statystyki

 

Polski rynek pracy obfituje w niewidzialne bariery i stereotypy, które negatywnie wpływają na sytuację zawodową kobiet. Pomimo odpowiedniego wykształcenia i wysokich kompetencji kobiety w wielu sytuacjach wciąż traktowane są inaczej niż mężczyźni.

 

Statystyki wskazują, że zjawisko lepkości i inne formy dyskryminacji kobiet nadal stanowią ogromny problem. Badanie Eurostatu z 2019 roku wykazało, że w Polsce 47% stanowisk menadżerskich obejmowały kobiety. Jednocześnie zajmowały tylko 13% miejsc w radach nadzorczych i zarządach znanych spółek.

 

Nierówne traktowanie w pracy – przykłady:

 

  • kobiety mają mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni zajmujący takie samo stanowisko pracy;

  • kobiety rzadziej zapraszane są na szkolenia i kursy zawodowe;

  • ze względu na stereotypowy podział ról kobiety rzadziej awansują.

 

Lepka podłoga za granicą – statystyki

 

Dyskryminacja w miejscu pracy obecna jest na całym świecie. Raport przedstawiony przez Światowe Forum Ekonomiczne wskazał rok 2186 jako czas, kiedy na świecie zostanie osiągnięta równość płci. Dodatkowo ONZ wpisało ją jako cel na okres 2015-2030.

 

Obecnie kobiety w dalszym ciągu stanowią mniejszość na stanowiskach kierowniczych (29%) i rzadziej otwierają własną działalność lub piastują rolę prezesa czy dyrektora generalnego (20%).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.