Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leszno: rynek pracy – aktualna sytuacja

Leszno: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Leszno: rynek pracy – aktualna sytuacja

Leszno to miasto powiatowe w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że cały region prężnie rozwija się gospodarczo, wielkopolska stopa bezrobocia jest bardzo niska. Leszno nie stanowi tu wyjątku. Miasto leży pomiędzy dwoma dużymi aglomeracjami – do Poznania są z Leszna 53 km, do Wrocławia – 70 km. Dogodne położenie, dobra infrastruktura komunikacyjna i sprzyjający klimat inwestycyjny przyciągają do miasta nowych przedsiębiorców.

Leszno to nie tylko duży ośrodek gospodarczy, ale też siedziba władz miejskich i powiatowych, centrum kulturalno-edukacyjne (również ośrodek akademicki z dwoma szkołami wyższymi), miasto pełne atrakcji, obiektów sportowo-rekreacyjnych. W okolicy znaleźć można jeziora, zabytki, rozległe tereny zielone.

W Lesznie oferty pracy znajdą osoby z różnym wykształceniem i doświadczeniem. Tutejszy rynek zatrudnienia jest bardzo różnorodny i z pewnością warto poznać bliżej jego możliwości. Co o sytuacji osób poszukujących tu pracy mówi stopa bezrobocia w mieście? Jakie są najbardziej poszukiwane zawody i perspektywiczne branże?


Leszno – bezrobocie


Stopa bezrobocia to bardzo ważny wskaźnik, zarówno jeśli chodzi o rynek pracy w kraju, jak i sytuację w jego poszczególnych rejonach. Województwo wielkopolskie odznacza się najniższym poziomem bezrobocia spośród wszystkich polskich województw i taki stan utrzymuje się już od długiego czasu. 2 duże aglomeracje (poznańska i kalisko-ostrowska), liczne duże zakłady produkcyjne, wielu inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem napędzają rozwój gospodarczy całego regionu.


Od wybuchu epidemii COVID-19 w Polsce z niepokojem obserwowaliśmy coraz większą stopę bezrobocia. Jej wartość w 2020 r. rosła z miesiąca na miesiąc. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się wstrzymać planowane wcześniej rekrutacje, część firm zwalniała pracowników. Bezrobotnych w rejestrach PUP przybywało, natomiast malała liczba ofert pracy. Rok 2021 przyniósł stabilizację sytuacji. Porównajmy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w roku przed pandemią, w czasie dużych ograniczeń gospodarczych i aktualnie – dla kraju, województwa wielkopolskiego i Leszna.

Poziom bezrobocia (dane GUS na lipiec każdego roku):

 

  • 2019 r.

- Polska – 5,2%,

- województwo wielkopolskie – 2,8%,
- powiat leszczyński – 2,5%,

- Leszno – 3,3%.

 

  • 2020 r.

- Polska – 6,1%,
- województwo wielkopolskie – 3,7%,
- powiat leszczyński – 3,4%,
- Leszno – 3,8%.

  • 2021 r.

- Polska – 5,8%,
- województwo wielkopolskie – 3,5%,
- powiat leszczyński – 2,5%,
- Leszno – 3,0%.

Z zestawienia wynika, że podwyższona w 2020 r. stopa bezrobocia ustabilizowała się. W Lesznie jest na poziomie niższym niż w analogicznym okresie 2019 r. Tutejszy rynek pracy cechuje się elastycznością, szybko reaguje na zmieniające się realia. Niskie bezrobocie to bardzo dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy w Lesznie i okolicy.

Na koniec lipca 2021 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie zarejestrowanych było 965 mieszkańców miasta. Wśród osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy dominowali długotrwale bezrobotni – do tej grupy zakwalifikowano 446 osób. Powrót do aktywności zawodowej po wielu miesiącach czy latach może być trudniejszy.


Leszno – jak znaleźć pracę?

 

Szukanie pracy dobrze jest prowadzić wielotorowo, z użyciem różnych narzędzi, źródeł pozyskiwania ofert. Po pierwsze załóżmy konto na portalu rekrutacyjnym. Na praca.pl zrobimy to całkowicie za darmo. Mając konto i uzupełniony profil kandydata, możemy bardzo szybko wysyłać aplikacje, kontaktować się z pracodawcami. Użytkownicy portalu mają również dostęp do narzędzi ułatwiających poszukiwania – kreatora CV, job alertu, mogą przeglądać historię wysłanych wcześniej aplikacji. Samo przeglądanie ogłoszeń typu praca Leszno i innych, np. zatrudnienia w trybie zdalnym, jest bardzo proste. Wystarczy włączyć interesujące nas filtry – zaznaczyć obszar zawodowy lub wpisać konkretne stanowisko, wybrać rodzaj umowy, wymiar pracy itd.

Pomoc dla bezrobotnych i poszukujących pracy świadczy również urząd pracy:

Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
ul. Śniadeckich 5
64-100 Leszno
tel. 65 529 94 33 lub 65 529 50 67
e-mail: pole@praca.gov.pl lub sekretariat@leszno.praca.gov.pl

PUP w Lesznie obsługuje mieszkańców miasta Leszna i wszystkich gmin w powiecie. Urząd oferuje różne rodzaje wsparcia – finansowego, np. zasiłek dla bezrobotnych czy dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych), poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy.

Warto też śledzić serwisy branżowe, brać udział w targach i giełdach pracy. Nie zapominajmy też popytać znajomych, czy ich pracodawca nie planuje naboru. Taka aplikacja "z polecenia" może ułatwić nam nieco start, ale nie zwalnia nas z napisania profesjonalnego CV, ewentualnie listu motywacyjnego i przygotowania się na rozmowę kwalifikacyjną.

Przyda się też znajomość poszukiwanych zawodów w danym regionie. Zgodnie z Barometrem zawodów w Lesznie jest szereg profesji deficytowych, a więc takich, których przedstawiciele mają dużą szansę znalezienia pracy od zaraz.

Poszukiwani są chętni do pracy i spełniający wymagania pracodawców specjaliści IT (administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści).

Trudności z pracą nie powinni mieć także pracownicy budowlani o różnym stopniu wykształcenia i różnorodnych uprawnieniach (betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, brukarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych).

Praca czeka również w przemyśle – zakładach motoryzacyjnych, przetwórstwie spożywczym, branży elektrycznej, odzieżowej i innych obszarach (brakuje blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, krawców i pracowników produkcji odzieży, magazynierów, mechaników maszyn i urządzeń, mechaników pojazdów samochodowych, monterów elektroników, przetwórców mięsa i ryb, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotników obróbki drewna i stolarzy, ślusarzy, tapicerów, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki).

Zapotrzebowaniem na pracowników w Lesznie odznacza się również branża TSL (pracę znajdą kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spedytorzy i logistycy).
Praca dostępna jest także w budżetówce (potrzebni są lekarze, pielęgniarki i położne, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pracownicy służb mundurowych).

O zatrudnienie nie powinni martwić się również samodzielni księgowi oraz ogrodnicy i sadownicy.


Leszno – firmy, rozwinięte branże


Leszno stwarza dobre warunki do rozwoj biznesu, także mikroprzedsiębiorstw. W mieście działa ponad 100 firm z kapitałem zagranicznym. Tutejsze  przedsiębiorstwa są zróżnicowane pod względem wielkości. Zgodnie z danymi GUS na koniec lipca 2021 r. w REGON było zarejestrowanych 9370 podmiotów gospodarki narodowej. Z czego:

  • 8952 mikrojednostki (oparte na samozatrudnieniu i zatrudniające do 9 pracowników),
  • 342 małe podmioty (liczące od 10 do 49 pracowników),
  • 65 średnich jednostek (generujących między 50 a 249 miejsc pracy),
  • 11 dużych podmiotów (z czego 9 zatrudnia między 250 a 999 osób, a 2 co najmniej 1000 pracowników).

W profilu ekonomicznym Leszna wyróżnia się sektor usług. 78% wszystkich firm to podmioty usługowe. Zatrudniają one łącznie 62% pracujących w mieście (dane portalu Leszno dla Biznesu). Wiele miejsc pracy generuje także przemysł. W mieście działają producenci stolarki okiennej i drzwiowej, opakowań z tworzyw sztucznych, mebli, wiązek kablowych i inni.

Co Leszno ma do zaoferowania przedsiębiorcom? Rozległe tereny inwestycyjne w Strefie Inwestycyjnej I.D.E.A. oraz Strefie Przemysłowej VASA, przyjazny klimat i pomoc instytucji otoczenia biznesu. Leszno to także miasto, gdzie przedsiębiorcy znajdą świetnie wykwalifikowaną kadrę. Na 63,5 tys. mieszkańców 58% jest w wieku produkcyjnym.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!