Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Motywacja a motywowanie pracowników

Motywacja a motywowanie pracowników

 
Motywacja a motywowanie pracowników

Podczas spotkania szef przez ponad dwie godziny opowiada podwładnym o zaletach pracy w jego firmie. Używa takich słów jak rozwój, przyszłość i sukces. Kończy spotkanie w poczuciu dobrze przeprowadzonej rozmowy motywacyjnej, ale czy rzeczywiście osiągnął swój cel? Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z różnicy między motywacją a motywowaniem pracowników. Tymczasem jest ona kluczowa w skutecznym zarządzaniu zespołem.

 

By tak się stało, należy zdać sobie sprawę, że motywacja i motywowanie to nie jest to samo. Psychologia podaje definicję motywacji – jest to proces psychiczny, cechujący się stanem gotowości do podjęcia określonego działania. U jej podstaw leżą niezaspokojone potrzeby, które z kolei wywołują pewne napięcie wewnętrzne. Kiedy, wskutek podjętej czynności, dana potrzeba zostanie zaspokojona, motywacja automatycznie słabnie.


Motywacja jest procesem wewnętrznym, a na jej powstanie wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych ostatnich należą przede wszystkim indywidualne predyspozycje osoby, zależne od jej osobowości, oczekiwań, charakteru i warunków życia. By ten wewnętrzny proces został zainicjowany, menadżerowie wykorzystują różne techniki motywacyjne.


Motywacja a motywowanie – różnice


Pojęć motywacji i motywowania nie należy mylić. Przełożeni mają wpływ przede wszystkim na proces motywowania, a więc dobierania takich bodźców, by wytworzyć w pracowniku chęć do pracy. Stosując na przykład system premii, mogą liczyć na to, że podwładny wytworzy sobie wewnętrzną potrzebę podjęcia działania. Jednak to wyłącznie od niego zależy, czy faktycznie tak się stanie.

Znaczny wpływ na to, czy pracownik poczuje się zmotywowany do wytężonej pracy, ma rodzaj i wysokość oczekiwanej nagrody bądź kary. Nie znaczy to jednak, że hojna premia lub wysoki poziom stresu zawsze popchną podwładnego do działania – menadżerowie muszą brać pod uwagę indywidualne predyspozycje i preferencje pracownika, na którego określone bodźce mogą nie mieć wpływu. Przykładowo, motywowanie przez oferowanie karty upoważniającej do zniżek na siłownię  osobie, której uprawianie sportu nie interesuje, nie będzie miało większego wpływu na jej zaangażowanie. Z kolei długotrwała ekspozycja na stres może zniechęcać i doprowadzić nawet do rezygnacji z pracy. Menadżerowie muszą zrozumieć, że to, co jest atrakcyjne dla kadry zarządzającej, niekoniecznie będzie przemawiać do pracownika.

Teoria motywacji w zarządzaniu wyróżnia trzy podstawowe modele motywacji:


    • Model tradycyjny – opracowany na przełomie XIX i XX w. przez Federica Taylora, zakładał, że pracownicy są z natury leniwi i nie interesuje ich wykonywana w pracy czynność, a jedynie otrzymywane za nie wynagrodzenie. Ten model zakłada, że wszystkie decyzje i sposób organizacji pracy należą do menadżerów. Jest nastawiony na cele i wyniki, za główną zachętę do pracy uważa się pieniądz.
      
    • Model stosunków międzyludzkich (Human Relations) – stworzony przez szkołę Eltona Mayo, zakłada, że dla pracowników, prócz wynagrodzenia i materialnych warunków pracy, bardzo istotne są również relacje i atmosfera w pracy, a także zespołowość i lojalność. Innymi słowy, pracownik będzie bardziej zmotywowany, jeśli zacznie utożsamiać się z zespołem, w którym pracuje. Okazało się, że tym, co motywuje, jest nie tylko wynagrodzenie, ale również poczucie przynależności i pragnienie bycia przydatnym w realizacji wspólnego projektu. Zarówno model stosunków międzyludzkich, jak i model tradycyjny były krytykowane za upraszczanie roli pracownika w firmie i jego motywacji (do pragnienia otrzymania wynagrodzenia bądź potrzeby przynależności).
      
    • Model zasobów ludzkich – współcześnie rozpowszechniona teoria motywowania, zwraca uwagę na korzyści płynące z rzeczywistego zaangażowania pracowników w proces organizacji pracy. Wychodzi z założenia, że człowiek jest świadomym podmiotem swoich działań, a bodźce, które motywują go do pracy, są bardzo złożone. Zgodnie z tym modelem, skuteczni menadżerowie potrafią skłonić pracowników do brania odpowiedzialności za pracę zespołu, zachęcają do podejmowania inicjatywy, ułatwiają wszechstronny rozwój i kładą nacisk na współdziałanie.

 

Proces motywowania pracownika


Motywowanie i ocenianie pracowników należą do najważniejszych zadań w zarządzaniu firmą.
Nie jest to łatwe, okazuje się bowiem, że początkowe dobre warunki zatrudnienia nie zawsze wystarczają, by utrzymać motywację podwładnych na wysokim poziomie. Po początkowym zapale podwładny przyzwyczaja się do pracy i jest w stanie ocenić, czy rzeczywiście daje mu satysfakcję, poczucie spełnienia i czy odpowiada jego potrzebom. Wówczas jego motywacja może ulec zmianie.

By utrzymać ją na wysokim poziomie, menadżerowie stosują różne techniki motywacyjne. Przede wszystkim wyróżnia się motywowanie negatywne (rywalizacja, straszenie, stała kontrola działań, wstrzymanie płacy, krytyka) oraz pozytywne (premie, podwyżki, awanse, dodatki, pochwały). Jak łatwo się domyślić, skuteczniejsza jest ta druga metoda.

Istotną rolę w procesie motywowania odgrywa sam stosunek przełożonego do pracownika.
Jeśli odnosi się do niego z szacunkiem, wierzy w jego umiejętności, potrafi go odpowiednio pochwalić, podwładny prawdopodobnie będzie bardziej zmotywowany, niż wówczas, gdy jego wysiłek zostanie pozostawiony bez komentarza. Co więcej, u pracowników, którzy nie otrzymują od menadżerów żadnych wskazówek, może pojawiać się frustracja i niepewność, czy wykonują swoje obowiązki właściwie. Nie chodzi oczywiście o to, by wyłącznie chwalić – równie motywująca może być konstruktywna krytyka.

Pracodawcy powinni też zastanowić się nad indywidualnymi predyspozycjami pracowników i dostosować do nich wyznaczane im cele. Pracownik, który każdego dnia będzie otrzymywać zadania ponad swoje siły, może stać się równie zdemotywowany jak ten, któremu menadżer  przydziela wyłącznie błahe projekty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.