Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Najniższa krajowa - ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Najniższa krajowa - ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

 
Najniższa krajowa - ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Pracujesz w pełnym wymiarze godzin? Musisz więc wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem, Twoje wynagrodzenie nie może być niższe od ustalonej przez rząd płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2019 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich osób pracujących za najniższą krajową. Sprawdźmy zatem ile wynosi płaca minimalna w Polsce i jaka jest najniższa stawka godzinowa?

 

Najniższa krajowa

 

Najniższa krajowa” czy też „minimalne wynagrodzenie” to słowa klucze. Zawsze budzą spore emocje. Choć zdawać się może, że dotyczą one tylko najgorzej opłacanych zawodów, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pojęcie płacy minimalnej odnosi się do około 1,5 miliona Polaków. Z początkiem roku, pensje tych osób wzrosły o 150 złotych i aktualnie wynoszą 2250 złotych brutto.

 

Ile wynosi więc minimalne wynagrodzenie netto? 1634 złote na rękę. W praktyce oznacza to, że osoba pracująca za stawkę minimalną nie może zarabiać mniej niż wynosi ustalona przez rząd kwota. Co więcej, zmianie uległa także najniższa krajowa na godzinę, która w porównaniu z rokiem ubiegłym, została podniesiona o złotówkę i aktualnie wynosi 14,70 złotych brutto.

 

Wspomniane zmiany dotyczą także osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Według prawa, pracownik musi otrzymywać wypłatę proporcjonalną do przepracowanego czasu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli osoba zatrudniona jest na pół etatu, musi zarabiać 50 proc. aktualnie ustalonej najniższej krajowej w Polsce. W przypadku zatrudnienia na 3/4 etatu - wynagrodzenie będzie wynosiło 75 proc. stawki minimalnej.

 

Minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

 

O ile wzrost pensji minimalnej może cieszyć, tak średnie wynagrodzenie, jakie podaje GUS powinno już napawać prawdziwym szczęściem. Skąd oczekiwana euforia? Okazuje się, że w historii statystyk średnia płaca nigdy nie przekroczyła 5 tysięcy złotych brutto. Stało się to w grudniu 2018 roku, kiedy przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło 5275 złotych, co daje 3742 złotych na rękę. Eksperci chłodzą jednak nieco atmosferę zauważając, że to tylko średnia statystyczna. A dlaczego jest ona tak zawyżona? Grudzień to miesiąc premii i rocznych nagród, które znacząco mogą zawyżyć statystykę.

 

Płaca minimalna - ustawa

 

Każdego roku, państwo ustala najniższe wynagrodzenie. Ustawowa płaca minimalna w Polsce oznacza wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wszystkie kwestie z tym związane reguluje Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie znaczenie ma to dla pracowników legalnie zatrudnionych? Oznacza to, że nie mogą oni zarobić mniej, niż wynosi najniższa krajowa na rękę. Co warte zauważenia, na przestrzeni ostatnich 10 lat możemy zaobserwować znaczny wzrost płacy minimalnej, co każe optymistycznie patrzeć w przyszłość.

 

Umowa o pracę - najniższa krajowa

 

Najniższą krajową można rozdzielić na dwa pojęcia: minimalne wynagrodzenie oraz minimalną stawkę godzinową. „Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia” - tak mówi art. 6. 1. wspomnianej wyżej ustawy. Jeśli więc ktoś jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma zapewnioną wypłatę co najmniej w wysokości najniższej krajowej.

 

Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło dotyczy natomiast minimalna stawka za godzinę, która - jak wspominaliśmy - wynosi 14,70 złotych brutto. Zmiany w najniższej stawce godzinowej były odpowiedzią na głosy, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych często otrzymują niższe wynagrodzenie niż pracownik na etacie.

 

Zarabiasz mniej niż płaca minimalna - co robić?

 

Fakt, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest uregulowana ustawą, nie oznacza, że wszyscy pracodawcy stosują się do powyższego zapisu. Zdarza się, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin, zarabia mniej niż wynosi minimalna pensja krajowa.

 

Co robić w takiej sytuacji? O pomoc możemy zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, pracodawca musi liczyć się z karą grzywny nawet do 30 tysięcy złotych. Co jednak ważne, z zawiadomieniem Inspekcji powinniśmy wstrzymać się do ostatecznego miesięcznego rozliczenia, ponieważ pracodawca do wynagrodzenia zasadniczego może dołożyć wyrównującą premię, w efekcie czego miesięczny przychód wcale nie będzie niższy od minimum krajowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    11 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.