Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Najwyższa Izba Kontroli – czym się zajmuje? Komu podlega?

Najwyższa Izba Kontroli – czym się zajmuje? Komu podlega?

 
Najwyższa Izba Kontroli – czym się zajmuje? Komu podlega?

NIK – kiedy powstała?

 

Najwyższa Izba Kontroli powstała w 1919 r. dzięki dekretowi wydanemu przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Jej funkcjonowanie było kilkukrotnie zawieszane ze względu na pierwszą i drugą wojnę światową, a w latach 1952-1957 w jej miejsce utworzono Ministerstwo Kontroli Państwowej. NIK jako główna instytucja kontrolująca organy państwa działa nieprzerwanie od 1949 r., gdy przywrócono ją na mocy Ustawy z dnia 9 marca 1949 o kontroli państwowej.

 

Najwyższa Izba Kontroli – zadania

 

Kształt dzisiejszej NIK określają dwa akty prawne. Przede wszystkim jest to Konstytucja RP, która stanowi przede wszystkim, że Najwyższa Izba Kontroli (art. 202.):
• jest naczelnym organem kontroli państwowej,
• podlega Sejmowi,
• działa na zasadach kolegialności.

 

Z konstytucji wynika również to, kto i w jakim zakresie podlega kontroli NIK. Instytucja ta może monitorować działalność (art.203.):
• organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności;
• organów samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych i innych komunalnych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności i rzetelności;
• innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa (również z punktu widzenia legalności i gospodarności).

 

Kontrola w firmie, instytucji czy jednostce organizacyjnej odbywa się w ramach ustalonych przez Ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli z dnia 23 grudnia 1994 r.

 

Ustawa o NIK określa również organizację tej instytucji, a więc między innymi sposób powoływania Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

 

Praca w NIK – jak ją dostać?

 

Przede wszystkim Prezesa NIK powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu i na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów (art. 14.1.). Kadencja prezesa trwa 6 lat i można obejmować to stanowisko jedynie przez dwie kolejne kadencje. Warto również przypomnieć, że choć Prezes Najwyższej Izby Kontroli bierze udział w posiedzeniach Sejmu, to (art. 19.):
• nie może należeć do partii politycznej,
• zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej,
• wykonywać innych zajęć zawodowych,
• prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

 

Kto jeszcze wykonuje pracę w NIK? Są to:
• trzej wiceprezesi – powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,
• dyrektor generalny NIK – powołuje i odwołuje go Prezes Najwyższej Izby Kontroli za zgodą Marszałka Sejmu.

 

Ponadto w Najwyższej Izbie Kontroli obowiązki wykonują różni specjaliści. Są to:
• pracownicy jednostek kontrolnych (14 departamentów i 16 delegatur),
• pracownicy jednostek wykonujących zadania w zakresie organizacji i obsługi NIK (Biura: Gospodarcze, Informatyki, Organizacyjne i Rachunkowości).

 

Pracownicy przyjmowani w drodze otwartego i konkurencyjnego postępowania rekrutacyjnego. Osoby zainteresowane pracą powinny sprawdzać zakładkę Praca w NIK oficjalnej strony tej instytucji: https://www.nik.gov.pl/ bądź Biuletyn Informacji Publicznej NIK.

 

Na stronie NIK widnieje również informacja o pełnej procedurze rekrutacyjnej, która przebiega w następującej kolejności:
1. Publikacja ogłoszenia o naborze.
2. Wstępna kwalifikacja kandydatów.
3. Testy pisemne.
4. Rozmowa kwalifikacyjna.
5. Uzyskanie rekomendacji komisji i Prezesa NIK.
6. Zatrudnienie w NIK.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.