Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nurek zawodowy - specyfika pracy, uprawnienia, jak zostać nurkiem, zarobki

Nurek zawodowy - specyfika pracy, uprawnienia, jak zostać nurkiem, zarobki

 
Nurek zawodowy - specyfika pracy, uprawnienia, jak zostać nurkiem, zarobki

Nurek zawodowy - specyfika pracy

 

Z reguły nurkowanie kojarzy się z odpoczynkiem podczas urlopów wypoczynkowych. Towarzyszy temu relaks, piękne widoki, ciepła i czysta woda. Są również osoby, które zajmują się nurkowaniem dla sportu lub nauki.

 

Istnieje jeszcze jedna ważna część tej dziedziny, związany z celami zarobkowymi. Pracą pod powierzchnią wody zajmuje się nurek zawodowy. Czy jest to tak samo lekkie i przyjemne zadanie, jak w przypadku wakacyjnej rekreacji?

Zdecydowanie nie. Do obowiązków nurka należy wykonywanie różnego rodzaju prac podwodnych. W większości są one powiązane z budowlami hydrotechnicznymi, a także z konserwacją statków itp.

 

Nurek zawodowy może zajmować się spawaniem poszczególnych elementów konstrukcji platform i nabrzeży. W przypadku statków sprawdza i dokumentuje uszkodzenia, prowadzi prace naprawcze. Zdarzają się również zlecenia rozlokowania pod wodą materiałów wybuchowych, kabli i rurociągów.

 

Nurek pracę swoją wykonuje ubrany w odpowiedni strój i wyposażony w niezbędny ekwipunek.

 

Uprawnienia nurka

 

Dla nurka zawodowego zostały ustalone rodzaje dyplomów: III, II, I klasy oraz nurka saturowanego.

 

Poszczególne klasy odpowiadają uprawnieniom nurka zawodowego do wykonywania prac na konkretnych głębokościach. III klasa to małe głębokości (do 20m pod powierzchnią), II to średnie (od 20m do 50m) i małe głębokości, I klasa to głębinowe prace podwodne (ponad 50m) oraz prace na średnich i małych głębokościach. Nurek  saturowany z kolei może wykonywać wszelkie prace podwodne bez ograniczeń.

 

Nurek zawodowy - jak zostać?

 

Do uzyskania dyplomu nurka III stopnia, potrzebne jest zaświadczenie o ukończeniu dedykowanego kursu. Program szkolenia powinien obejmować 95 godzin teorii i 123 praktyki, w tym co najmniej 30 zanurzeń.

 

Dokument jest przyznawany osobom, które ukończyły 18 rok życia i przeszły pozytywnie wyznaczone badania lekarskie. Wymagania zdrowotne są ściśle określone w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie warunków zdrowotnych wykonywania prac podwodnych (razem z aktem zmieniającym).


Dotyczą ogólnego zdrowia kandydata na nurka, ale także np. reakcji organizmu na zmiany ciśnienia.

Dyplom nurka II stopnia otrzyma kandydat, który ma już uprawnienia nurka III stopnia, posiada odpowiednią praktykę zawodową i kurs II stopnia. Adekwatnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o uprawnienia nurka I klasy.

 

Nurek zawodowy - zarobki

 

Na zarobki nurka zawodowego wpływ będą miały warunki i miejsce pracy. Są zadania łatwiejsze, lżejsze, ale też takie, przy których narażone jest zdrowie i życie. W związku z takimi zagrożeniami przewidziano odpowiednie dodatki, zapisane w ustawie o pracach podwodnych. Art. 17. mówi, że „nurek zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy:
1) przy wykonywaniu prac podwodnych w trudnych warunkach,
2) przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych prac podwodnych”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.