Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

 
Odszkodowanie dla pracodawcy – kiedy pracodawca może dostać odszkodowanie

Odszkodowanie dla pracodawcy za porzucenie pracy

 

Artykuł 114. Kodeksu pracy mówi, że: „pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału”.

 

Normalnym sposobem rozwiązywania umowy o pracę jest złożenie wypowiedzenia. Jest w nim dokładnie określony okres wypowiedzenia oraz wszystkie zasady związane z zerwaniem stosunku pracy. Oczywiście przełożony może pójść na rękę podwładnym i skrócić ten czas. Zdarza się jednak, że zatrudnieni decydują się na dość kontrowersyjne zakończenie zatrudnienia, a mianowicie porzucenie pracy. Zanim podwładny zdecyduje się na tak radykalny krok powinien przeprowadzić z przełożonym rozmowę. Wtedy można wytłumaczyć zaistniałą sytuację i zapytać, czy jest możliwość wcześniejszego zakończenia wypełniania obowiązków. Jeśli jednak zatrudniony bez słowa przestanie przychodzić do siedziby firmy bądź placówki, przedsiębiorca ma prawo ubiegać się drogą sądową o odszkodowanie dla pracodawcy za porzucenie pracy przez pracownika.

 

Odszkodowanie dla pracodawcy

 

Według artykułu 61. Kodeksu pracy przedsiębiorca może rościć sobie prawo do finansowego zadośćuczynienia: „w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.


Co zrobić w momencie, w którym pracownik przestał przychodzić do zakładu? W przypadku decyzji podwładnego o zaprzestaniu wypełniania zadań bez wcześniejszego poinformowania przedsiębiorca może dyscyplinarnie zwolnić daną osobę. Traktowane jest to bowiem jak naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych.


Wypowiedzenie przygotowane przez pracodawcę powinno być wysłane taki sposób, aby podwładny mógł zapoznać się z jego treścią. Jak zatem przekazać pismo osobie, która przestała przychodzić do siedziby firmy? Przedsiębiorcy najczęściej wysyłają dokument za pomocą Poczty Polskiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu pracodawca będzie miał dowód, że pismo zostało odczytane. Jest to ważny argument podczas procesu sądowego o odszkodowanie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.