Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odwołanie dyrektora szkoły – warunki, prawo oświatowe, wzór

Odwołanie dyrektora szkoły – warunki, prawo oświatowe, wzór

 
Odwołanie dyrektora szkoły – warunki, prawo oświatowe, wzór

Odwołanie dyrektora szkoły – Prawo oświatowe

 

Dokumentem wyznaczającym zasady odwoływania dyrektorów szkół, powoływania na stanowiska, a także wskazującym zakres ich kompetencji jest Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Określa ona, kto i kiedy może pozbawić dyrektora stanowiska oraz w jakim trybie odbywa się zwolnienie (z wypowiedzeniem czy bez). Zanim pojawiła się ta regulacja, obowiązywały przepisy z Ustawy o systemie oświaty.

 

Odwołanie dyrektora szkoły – warunki

 

Odwołanie dyrektora szkoły jest opisane szczegółowo w art. 66. wspomnianego aktu prawnego. Poniżej przedstawiamy powody odwołania, które są konsekwencją niewłaściwego postępowania osoby na stanowisku kierowniczym:
„1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
(...)
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57. ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3. [jest w nimi informacja o odwołaniu dyrektora, jeśli nie podjął on właściwych kroków do: usunięcia wskazanych mu uchybień, opracowania lub wdrożenia poprawy efektywności kształcenia, wychowania, uwzględnienia w programie zgłoszonych przez odpowiednie organy uwag];
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego –ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
2. Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia organu, o którym mowa w ust. 1”

 

Wiele mówi się o opisanych w punkcie drugim tzw. szczególnie uzasadnionych przypadkach. Nie wszystkie sytuacje, powszechnie mogące uchodzić za powód zwolnienia, są przesłanką do odwołania dyrektora szkoły ze stanowiska. Powody muszą być bardzo konkretne, wskazywać na to, że dalsze pozostawienie dyrektora na stanowisku sparaliżuję pracę placówki.

 

Odwołanie dyrektora szkoły na jego wniosek

 

Dyrektor w szkole powoływany jest na kadencję pięciu lat (w przypadkach uzasadnionych może to być okres krótszy, ale nie krótszy niż 1 rok). Jednak osoba piastująca stanowisko kierownicze może zdecydować o wcześniejszym odejściu o, czym mówi podpunkt a). cytowanego wcześniej artykułu 66. Wg ustawy odpowiedni organ może odwołać dyrektora, jeśli ten złoży rezygnację. Musi jednak dokonać tego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

 

Wniosek o odwołanie dyrektora szkoły – wzór

 

Należy jeszcze wspomnieć o odwołaniu dyrektora szkoły przez radę pedagogiczną. A mówiąc dokładniej – rada może złożyć wniosek o odwołanie do odpowiedniego organu, by pozbawić nauczyciela stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w danej placówce czy szkole. Dokument taki rozpatruje organ uprawniony do odwoływania dyrektora szkoły i w ciągu 14 dni powiadamia o swojej decyzji radę pedagogiczną.

 

Jak powinien wyglądać wniosek składany przez radę? W związku z tym, że odwołanie dyrektora może nastąpić wyłącznie z przyczyn wskazanych w ustawie, należy dokładnie opisać powody utraty zaufania do osoby na stanowisku kierowniczym i poprzeć je konkretnymi dowodami, przykładami. W dokumencie powinny być zawarte akty prawne, na które powołuje się rada pedagogiczna. Oczywiście należy zachować wszelkie zasady redagowania pisma urzędowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.