Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odwołanie z urlopu – czy szef ma obowiązek wypłaty rekompensaty

Odwołanie z urlopu – czy szef ma obowiązek wypłaty rekompensaty

 
Odwołanie z urlopu – czy szef ma obowiązek wypłaty rekompensaty

Urlop pracownika

 

Osoba, która podpisała ze swoim szefem umowę o pracę, ma prawo do 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Przełożony może jednak zadzwonić do nas i zażądać powrotu. Taka sytuacja następuje tylko wtedy, gdy obecność konkretnego podwładnego jest w danym momencie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik jako jedyny posiada wiedzę lub umiejętności do wykonania ważnego zadania (a jest to zadanie, które nie może poczekać), to przełożony ma prawo odwołać go z urlopu. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorstwo będzie ponosiło pewne konsekwencje takiej decyzji.

 

Przerwanie urlopu wypoczynkowego

 

Zgodnie z artykułem 167. Kodeksu pracy, odwołując podwładnego z wakacji, przełożony musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu kosztów, które były związane z powrotem do miejsca zatrudnienia. Niestety dokument ten nie określa dokładnie, co jest zwracane. Przyjmuje się więc, że właściciel firmy za odwołanie pracownika z urlopu powinien zwrócić następujące koszta:

• noclegów – zalicza się do tego hotele, kempingi, ośrodki wypoczynkowe, schroniska górskie,
• wyżywienia,
• wiz, obowiązkowych ubezpieczeń,
• biletów lotniczych, pociągowych, które trzeba było zakupić, aby wrócić do miejsca zamieszkania.

 

Oprócz tego pracownik ma prawo do ubiegania się zwrotu pieniędzy za wycieczki, festiwale, wynajęcie jachtu lub samochodu oraz liczne bilety wstępu do muzeów, z których przez odwołany urlop nie udało się skorzystać. Są to tak zwane fundusze związane bezpośrednio z wyjazdem urlopowym.

 

Jeżeli pracownik był na wakacjach z dziećmi sam (bez współmałżonka lub osoby, która mogłaby sprawować nad nimi opiekę), to po odwołaniu z urlopu przełożony powinien brać pod uwagę rekompensatę za dodatkowe bilety.

 

Przepisy nie określają dokładnie formy, w jakiej odwołany z wypoczynku podwładny może domagać się rekompensaty za przerwanie urlopu. Najczęściej pracownicy zwracają się o zwrot poniesionych kosztów w formie pisemnej. Należy wtedy dokładnie wykazać, jakie koszty zostały poniesione w związku z powrotem do domu. Gdy jest to możliwe, warto dołączyć odpowiednie rachunki do podania.

 

Jeżeli przełożony podejmie decyzję o niewypłacaniu rekompensaty, zatrudniona osoba ma prawo skierować sprawę do sądu pracy. Odszkodowanie za odwołanie z urlopu nie jest traktowane jako przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Dlatego nie będzie ono podlegało oskładkowaniu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.