Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ośrodek hipoterapii – pomysł na biznes

Ośrodek hipoterapii – pomysł na biznes

 
Ośrodek hipoterapii – pomysł na biznes

Co to jest hipoterapia?

 

Hipoterapią nazywamy rodzaj rehabilitacji psychoruchowej, prowadzonej z udziałem konia. Nad przebiegiem zajęć ze zwierzęciem czuwa wykwalifikowany specjalista – psychoterapeuta. Zwykle ten rodzaj rehabilitacji łączony jest z innymi metodami leczenia. Pokrewną metodą do hipoterapii jest tzw. onoterapia, czyli rehabilitacja przy udziale osłów.

 

Instruktor hipoterapii jest zawodem wpisanym do Klasyfikacji zawodów i specjalności pod numerem 323006. Osoba wykonująca tę profesję dobiera odpowiednie zwierzę do pracy z pacjentem, a także metody rehabilitacji. Prowadzi wywiad, konsultuje się z innymi specjalistami prowadzącymi terapię czy leczenie chorego, opracowuje scenariusz zajęć, nadzoruje ich przebieg, instruując podopiecznego i dbając o jego bezpieczeństwo.

 

Hipoterapeuta ma również opiekować się końmi, dbać o ich czystość i dobrostan. Dodatkowo specjalista prowadzi niezbędną dokumentację. Jest to zawód wymagający szerokich umiejętności i wiedzy, zarówno z zakresu fizjoterapii, psychologii, elementów weterynarii, pedagogiki, medycyny. Z oczywistych względów musi być to również osoba uprawiająca jeździectwo. Dlatego wykonywać go mogą jedynie osoby uprawnione – niezbędne jest szkolenie zawodowe.

 

Kursy hipoterapii prowadzi np. Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne (PTHip), wydając licencje instruktora hipoterapii.

 

Hipoterapia – dla kogo?

 

Hipoterapia ma szerokie zastosowanie, zarówno przy leczeniu schorzeń neurologicznych, motorycznych, problemów psychologicznych czy społecznych. Prowadzone są zarówno zajęcia hipoterapii dla dorosłych, seniorów, jak i na przykład hipoterapia dla dzieci z autyzmem.

 

Chętni mogą umówić się na serię wizyt. Zajęcia odbywają są wówczas w miejscu prowadzenia stadniny, w ramach jednej z oferowanych przez nią usług, np. przy szkole jeździeckiej. Innym sposobem skorzystania z tej formy leczenia jest turnus rehabilitacyjny, w ramach którego zostają zakwaterowani w ośrodku przystosowanym dla pacjentów. Hipoterapia nad morzem czy w górach stanowić może atrakcyjną formę wyjazdu sanatoryjnego.

 

Jak założyć ośrodek hipoterapii?

 

By otworzyć placówkę hipoterapii, niezbędne jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu lub zatrudnienie odpowiednich specjalistów. Wskazówki dotyczące tego, jak założyć ośrodek hipoterapii w Polsce dostarcza na swojej stronie wspomniane PTHip.

 

Początkujące przedsiębiorca musi przede wszystkim zarejestrować działalność, podając PKD o numerach do wyboru:

  • 86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna,
  • 86.90.E – Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Warto jednak wiedzieć, że placówkę hipoterapii można prowadzić nie tylko w ramach działalności gospodarczej, ale też jako fundację lub stowarzyszenie. W takim przypadku wymagania będą nieco inne (np. stowarzyszenie może założyć minimum 15 osób o pełnej zdolności do czynności prawnych, w przypadku fundacji niezbędna jest osoba zapewniająca fundusze na cel użyteczności publicznej).

 

Ośrodek hipoterapii – czy to się opłaca?

 

Ośrodek hipoterapii ma szansę powodzenia szczególnie w miejscowościach tradycyjnie związanych z działalnością sanatoryjną i uzdrowiskową, w której stały napływ osób szukających różnych form leczenia i terapii jest zapewniony np. dzięki korzystnym dla zdrowia zasobom naturalnym (źródła, termy, czyste powietrze, otoczenie natury itd.). Wiele zależy również od skuteczności promocji własnego ośrodka – dobra, szeroko zakrojona reklama, szczególnie w internecie, może zachęcić rehabilitantów do odwiedzenia placówki nawet odległej od miejsca zamieszkania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.