Podanie ręki w sytuacji zawodowej – kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń?

 
Podanie ręki w sytuacji zawodowej – kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń?

Spis treści

Kolega wchodzi do pokoju i podaje rękę wyłącznie mężczyznom, paniom mówi „cześć” bądź „dzień dobry”. Taki właśnie zwyczaj panuje w wielu polskich filmach. Czy jest zgodny z zasadami dobrego wychowania? A może to jedno z denerwujących zachowań w pracy, które warto zmienić? Oto kilka prostych zasad savoir vivre'u w kwestii uścisku dłoni w pracy.  

 

Kto pierwszy wyciąga rękę na powitanie w pracy?

 

Wchodząc do pokoju, nie zawsze wyciągamy dłoń do obecnych w nim osób. Często wystarczy werbalne powitanie czy skinienie głową. Z gestem podania ręki wiążą się jednak pozytywne emocje, których nie należy lekceważyć. Mamy tendencję do większego ufania osobom, które wykonują w naszym kierunku ten gest. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w badaniu z 2019 r. pokazali, że ludzie decydujący się na uścisk dłoni rzadziej kłamią w czasie rozmowy (Handshaking Promotes Deal-Making by Signaling Cooperative Intent, opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology 116, no. 5, maj 2019, 743–768). 

 

Sposób podawania dłoni jest nieco inny w poszczególnych kulturach. W Polsce trwa zwykle maksymalnie kilka sekund, w tym czasie dopuszczalne jest lekkie potrząśnięcie rękoma. Specjaliści ds. wizerunku zalecają uścisk zdecydowany, ale niezbyt mocny (który może zostać odebrany jako groźba).

 

A zatem, kto pierwszy podaje dłoń podczas powitania w miejscu pracy? Zamieszanie w tej kwestii wynika z faktu stojących w sprzeczności zasad obowiązujących w różnych sytuacjach. Przykładowo, zgodnie z savoir vivre'em co do zasady rękę wyciąga:

 

  • kobiety do mężczyzn,

  • osoba starsza do osoby młodszej.

 

Przykładowo, w mieszanym towarzystwie rękę podaje najpierw najstarsza kobieta, potem pozostałe panie, a na końcu panowie, wg kryterium wieku. 

 

Co więcej, jeśli udajemy się do czyjegoś domu, wówczas dłoń zawsze pierwszy wyciąga gospodarz.

 

Niemniej w sytuacji zawodowej wszystkie powyższe unieważnia zasada hierarchiczności: rękę wyciąga osoba starsza stopniem – niezależnie od miejsca spotkania. A co wówczas, gdy witają się dwie osoby zajmujące równorzędne stanowisko? Wtedy jako pierwsza wykonuje gest kobieta / osoba najstarsza (tak jak w powyższym przykładzie). 

 

Kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej obowiązuje zasada hierarchiczności. W tym wypadku “wyższy stopniem” jest rekruter, więc to on wyciąga dłoń do kandydata lub kandydatki. 

 

Kto pierwszy podaje rękę na pożegnanie w pracy?

 

Przy pożegnaniu obowiązuje taka sama kolejność uścisków dłoni jak w czasie powitania. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze gest ten jest mile widziany. Pomija się go na przykład wówczas, gdy rozmówcy mają zajęte dłonie (szczególnie prawą). W żadnym razie nie powinno się też podawać ręki ponad biurkiem czy stołem konferencyjnym – należy obejść mebel. Co do zasady, mężczyźni podają rękę na stojąco, żegnające się kobiety mają w tej kwestii dowolność. 

 

Oczywiście powyższe zasady nie zawsze znajdują zastosowanie. W wielu organizacjach obowiązują inne, mniej formalne zwyczaje. Ponadto nie wszystkie kobiety preferują wyciąganie dłoni i wybierają inne gesty, np. skinienie głową. Mężczyźni jednak nie powinni, zgodnie z zasadami dobrego wychowania, z góry je pomijać.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty