Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

 
Polecenie służbowe - definicja, konsekwencje odmowy, Kodeks pracy, wzór

Polecenie służbowe - definicja


Podpisanie umowy o pracę wiąże się jednoznacznie z wykonywaniem poleceń służbowych pod nadzorem przełożonego. Plecenie służbowe to każde zadanie, ustne bądź pisemne, jakie przekazał nam do realizacji nasz pracodawca. W przypadku bardzo istotnych zleceń najczęściej wybiera się formę pisemną za pośrednictwem maila lub oficjalnego dokumentu. Warto pamiętać, że polecenia ustne są tak samo ważne jak pisemne informacje, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

 

Polecenie służbowe - Kodeks pracy


Zgodnie z 100. artykułem Kodeksu pracy zatrudnione osoby są zobowiązane do wykonywania pracy sumiennie i rzetelnie. Istotne jest także podporządkowanie się poleceniom przełożonego. Muszą one dotyczyć pracy i nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową. W momencie podpisania kontraktu podwładny otrzymuje całą listę swoich obowiązków. Oprócz tego można przekazywać mu wiele innych służbowych poleceń. Są pewne sytuacje, kiedy pracownicy mają prawo do odmowy wykonania zleconego zadania.

 

Odmowa wykonania polecenia służbowego - konsekwencje


Jeśli podwładny nie wykona jakiegoś zadania, może spodziewać się kary. Zdarzają się jednak przypadki, w których podwładny sprzeciwia się pracodawcy. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy zlecone zadanie nie jest zgodne z prawem np. gdy wymusza się na zatrudnionych fałszowanie faktur. Czasami polecenie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które zatrudnia. Jeżeli np. rusztowanie nie spełnia wymogów, to robotnicy nie muszą podporządkowywać się poleceniu i mają prawo domówić pracy na wysokości.

Załóżmy, że przełożony wymaga on nas zrealizowania zadań znacznie wykraczających poza zakres obowiązków, które opisywała umowa. Wtedy także istnieje możliwość kategorycznej odmowy. Warto zatem mieć świadomość, że naczelnik nie ma prawa żądać od nas np. odebrania jego dziecka ze szkoły bądź załatwiania prywatnych spraw.

Niektóre zawody wymagają perfekcyjnej kondycji psychofizycznej np. kierowca komunikacji miejskiej czy kontroler lotów. Jeżeli w jakimś dniu osoby te czują się źle i boją się, że mogą spowodować zagrożenie dla innych ludzi, to mają możliwość zrezygnowania z pełnienia pracy.

Warto jednak podkreślić, że niewykonanie poleceń służbowych zgodnych z zapisami Kodeksu pracy skutkuje np. pouczeniem, nałożeniem nagany bądź nawet rozwiązaniem umowy.


Polecenie służbowe - wzór          


Najczęściej polecenia służbowe są delegowane przez właściciela firmy bądź inną osobę, która zajmuje wyższe stanowisko i ma do tego specjalne uprawnienia. W przypadku gdy są zadania przekazuje się w pisemnej formie, trzeba sporządzić specjalny dokument zawierający opis zadania oraz termin, do którego ma być ono wykonane. Podwładny powinien podpisać otrzymane oświadczenie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!