Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

 
Popyt na pracę w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Czy mimo przeciągającej się sytuacji epidemiologicznej wolnych miejsc pracy przybywa? Główny Urząd Statystyczny przygotował kolejny raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Polsce. Tym razem zestawienie dotyczy końcówki 2020 r.

 

Jak zmieniała się liczba miejsc pracy w Polsce w III vs. IV kwartale 2020 r.

 

Informacje na temat wolnych, nowo utworzonych, zlikwidowanych miejsc pracy zostały ujęte w raporcie pt. Popyt na pracę w IV kwartale 2020 r. Dane dotyczą podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających minimum jedną osobę.

 

– wolne

W IV kwartale 2020 r. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła ogółem 84,4 tys. To mniej o 6,7 tys. posad w porównaniu do III kwartału – wówczas liczba wolnych miejsc pracy była na poziomie 91,1 tys.

 

Znaczny spadek wolnych miejsc pracy obserwowany jest też w skali rocznej. W IV kwartale 2019 r. wolnych stanowisk w Polsce było 125,4 tys., a zatem o 41 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r.

 

– nowo utworzone

Mimo trudności, z jakimi borykają się polskie firmy w czasie pandemii, część przedsiębiorców decyduje się na przyjmowanie nowych osób. GUS podał liczbę obejmującą ogółem wszystkie nowo utworzone miejsca pracy:

  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2020 r. – 91,5 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w III kwartale 2020 r. – 126,4 tys.
  • liczba nowo utworzonych miejsc pracy w IV kwartale 2019 r. – 114,4 tys.

– wolne nowo utworzone

Wśród nowo utworzonych stanowisk wyróżniono te nieobsadzone pod koniec IV kwartału 2020 r. – było ich 17,5 tys.

Dla porównania – w III kwartale ich liczba wynosiła 18,3 tys. Z kolei w grudniu 2019 r. szukający zatrudnienia mieli do dyspozycji 28,4 wolnych nowo utworzonych miejsc pracy.

 

– zlikwidowane

Jak czytamy w raporcie GUS: Zlikwidowano 13,6% mniej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 12,1% mniej niż w IV kwartale 2019 r.

 

W IV kwartale 2020 r. zlikwidowało 53,9 tys. stanowisk, w III kwartale 2020 r. – 62,4 tys., a w IV kwartale 2019 r. – 61,3 tys.

 

Jak się zmieniała liczba nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy w latach 2012-2020?

 

Na dane dotyczące dostępnych posad warto spojrzeć z szerszej perspektywy. Eksperci GUS zauważają bowiem, że można zaobserwować pewną cykliczność w tworzeniu i likwidowaniu miejsc zatrudnienia, np. posad zwykle przybywa na początku roku, a ich liczba maleje w ostatnim kwartale i taka tendencja utrzymuje się od 2012 r.

 

Eksperci GUS informują:

W ostatnich dziewięciu latach zasadniczo liczba nowo tworzonych miejsc pracy była większa niż liczba miejsc pracy likwidowanych. Inaczej było tylko w IV kwartale 2012 r. i II kwartale 2020 r., kiedy sytuacja była odwrotna. W I kwartale 2020 r. został zapoczątkowany spadek likwidowanych miejsc pracy i taka tendencja utrzymywała się do końca IV kwartału 2020 r.

 

Wolne i zagospodarowane miejsca pracy a grupa zawodowa w IV kwartale 2020 roku

 

Z raportu wynika, że najwięcej wolnych miejsc pracy było dostępnych w przetwórstwie przemysłowym – ponad 20 tys. Na drugim miejscu znalazły się handel i naprawa pojazdów – blisko 15 tys. nowych miejsc pracy, a na trzecim budownictwo – niespełna 10 tys.

 

Najmniej wolnych miejsc pracy generowały jednostki działające w ramach sektorów PKD: pozostała działalność usługowa, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, obsługa rynku nieruchomości.

 

Wolne stanowiska pracy według województw w IV kwartale 2020 roku

 

Gdzie było dostępnych najwięcej wolnych posad? W IV kwartale 2020 r. zarówno najwięcej wolnych, jak i nowo utworzonych miejsc pracy było w województwie mazowieckim (około 20% wszystkich wakatów). Warto również zauważyć, że w Mazowieckiem likwidowanych miejsc pracy również było najwięcej.

 

Pod względem wolnych i nowo utworzonych miejsc pracy znaczącą rolę odegrały także województwa – dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Jak zauważają eksperci GUS, w wymienionych 5 województwach skupiało się ponad 60% wolnych i nowo utworzonych stanowisk.


Czytaj także: popyt na pracę w IIl kwartale 2020 r. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.