Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

 
Pożyczka z zakładu pracy - podstawowe informacje

Pożyczka z zakładu pracy jest niezłą alternatywą dla kredytu bankowego czy chwilówek z nie do końca pewnych źródeł. Największą zaletą pożyczki z pracy jest niskie oprocentowanie, a czasem nawet jego brak. Do tego dochodzi często dłuższy czas, jaki pracownik ma na spłatę zadłużenia. Komu przysługuje pożyczka zakładowa i co jeszcze warto o niej wiedzieć


Pożyczka z pracy - co to jest i komu przysługuje?


Pracodawca, oprócz regularnie wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, może również wspomóc go w inny sposób. Pożyczka z pracy jest formą finansowego wsparcia podwładnych, które udzielane jest zazwyczaj w celu pokrycia potrzeb mieszkaniowych. Pożyczka mieszkaniowa z zakładu pracy może zostać wówczas wykorzystana na wykup czy chociażby remont mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że świadczenie zostanie udzielone także z uwagi na trudną sytuację finansową pracownika, niekoniecznie związaną z kwestiami mieszkaniowymi.

Warto wiedzieć, że wsparcie to może mieć także formę pożyczki bezzwrotnej z zakładu pracy. Wszystko zależy od zapisów w regulaminie. To w tym dokumencie powinna znaleźć się także maksymalna wysokość pomocy finansowej, ewentualne oprocentowanie, maksymalny okres spłaty czy warunki umorzenia zobowiązania.

Pożyczka z miejsca pracy finansowana może być z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ZFŚS wsparcie finansowe może zostać udzielone wyłącznie na cele mieszkaniowe, o czym mówi ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.


Pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy


Wiele pytań budzi kwestia: pożyczka zakładowa a zwolnienie z pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do spłaty świadczenia, jakie otrzymał z ZFŚS? Czy z chwilą, gdy otrzymuje się wypowiedzenie z pracy, pożyczka podlega zwrotowi? Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości - nawet jeśli przyczyna rozwiązania umowy leży w całości po stronie pracodawcy, a pożyczka nie miała formy bezzwrotnej, pracownik musi oddać pieniądze, jakie otrzymał z zakładu pracy. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie w regulaminie znalazł się zapis mówiący o tym, że zwolnionemu pracownikowi umarza się pożyczkę. Natomiast wszelkie kwestie związane z odroczeniem spłaty długu czy rozłożenia go na raty muszą zostać indywidualnie ustalone z pracodawcą.

 

Pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze


Sporną kwestią jest także egzekucja środków otrzymanych przez pracownika w ramach świadczeń socjalnych. Jak w świetle prawa wygląda zależność: pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze? Czy dofinansowanie, jakie pracownik otrzymał z Funduszu może zostać zajęte przez komornika? Choć w ustawie o ZFŚS brak konkretnych zapisów odnoszących się do zagadnień potrąceń czy egzekucji tych świadczeń, warto wiedzieć, że nie podlegają one ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy. Dlaczego? Te nie są uważane za składniki wynagrodzenia i nie ma tutaj znaczenia, na jaki cel środki zostały przyznane. W związku z czym pożyczka z zakładu pracy może podlegać zajęciu komorniczemu w całości.

 

Czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana


Przed wystąpieniem z wnioskiem o świadczenie, warto upewnić się, czy pożyczka z zakładu pracy jest opodatkowana. Z zasady, wszelkie pożyczki, które finansowane są z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej czy z ZFŚS nie stanowią dodatkowego przychodu do opodatkowania, ponieważ mają charakter zwrotny. Samo otrzymanie pożyczki nie powoduje u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Zatem odpowiadając na wszelkie wątpliwości dotyczące zagadnienia: pożyczka z zakładu pracy a podatek - ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności prawnych. Nie ma tutaj znaczenia także wysokość świadczenia. Wyjątek będzie stanowiła jednak umorzona pożyczka. Wówczas będziemy mieli do czynienia z przychodem, który w tym przypadku musi zostać objęty podatkiem dochodowym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.