Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

 
Praca Chorwacja – gdzie znaleźć oferty pracy? Jakie są średnie zarobki?

Chorwacja plasuje się w absolutnej czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Wśród polskich turystów są i tacy, którzy wiernie powracają tam każdego sezonu. Niektórzy z nich decydują się pójść o krok dalej i rozpocząć nowe życie w kraju nad Adriatykiem. Czy Chorwacja rzeczywiście jest dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej? Jak wyglądają koszty życia w Chorwacji i na jakie zarobki może liczyć ludność napływowa? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Chorwacji

 

Chorwacja ujmuje wyjątkowym klimatem, lazurową wodą i zapierającymi dech widokami. Bardzo często to one stają się motywatorem podjęcia decyzji o emigracji zarobkowej. Zanim jednak zachwycimy się tym krajem od strony turystycznej, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma nam chorwacki rynek pracy. 

 

Siłą napędową chorwackiej gospodarki są bez wątpienia usługi i turystyka. Oprócz tego całkiem nieźle ma się także przemysł lekki czy przemysł przetwórczy. Szanse zatrudnienia mają także pracownicy poszukujący etatu w przemyśle chemicznym czy przemyśle maszynowym. Nie jest jednak tajemnicą, że wśród zawodowych imigrantów nie są to wcale najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązania. Ludność napływowa, która ma ambicje do rozwijania kariery zawodowej i podjęcia pracy w Chorwacji, najczęściej stawia właśnie na turystykę, która szczególnie w sezonie letnim rośnie w siłę, oferując mnóstwo miejsc pracy dla cudzoziemców. Spore szanse zatrudnienia mają także osoby gotowe do podjęcia pracy w rolnictwie. Najczęściej będzie to jednak praca sezonowa przy uprawie, zbiorach warzyw i owoców, a także w gospodarstwach. 

 

Nie oznacza to jednak, że Chorwacja nie pozostawia przestrzeni dla osób, które są gotowe postawić wszystko na jedną kartę i przeprowadzić się na stałe do tego turystycznego raju. Największe szanse będą miały bez wątpienia osoby ze specjalistycznym wykształceniem i doświadczeniem w branży. 

 

Chorwacki rynek pracy oferuje wiele miejsc dla inżynierów czy kierowników w branży budowlanej, a także managerów czy informatyków. 

 

Pamiętaj! 

 

Stopa bezrobocia w Chorwacji plasuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W listopadzie 2022 roku wynosiła ona dokładnie 6,7 proc. W związku z takim stanem rzeczy, wiele młodych Chorwatów decyduje się na emigrację zarobkową i opuszczenie rodzimych stron. 

 

A jak wyglądała sytuacja kilka miesięcy wcześniej? Po trzech pierwszych miesiącach 2022 roku bezrobocie w Chorwacji plasowało się na poziomie 6,5 proc., przy czym stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła dokładne 6,2 proc. 

 

Koszty życia w Chorwacji

 

Z punktu widzenia przeciętnego emigranta ceny w Chorwacji wydają się być całkiem przystępne. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że te będą znacznie wyższe w rejonach turystycznych, a dodatkowo odnotują znaczny wzrost w okresie wakacyjnym. Często mówi się, że Chorwacja jest specyficznym krajem, który okazuje się być całkiem niedrogi dla przyjezdnych, ale coraz droższy dla miejscowych. W porównaniu do zarobków w Chorwacji koszty życia niestety nie należą do najniższych. 

 

Z największym wydatkiem muszą liczyć się osoby zaopatrujące się w towary importowane czy chociażby planujące zakup drobnej elektroniki czy nawet samochodu. Bardzo często o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem stosowanym przez Chorwatów jest nabycie towaru za granicą i sprowadzenie go do kraju. Niemniej, z największym wydatkiem standardowo będzie wiązał się wynajem mieszkania. Polacy, którzy zamierzają podjąć pracę w Chorwacji i poszukują samodzielnego lokum do wynajęcia, muszą przygotować budżet opiewający na co najmniej 550 euro miesięcznie. Cena wynajmu będzie oczywiście znacznie różniła się w zależności od miasta, odległości od centrum czy chociażby standardu samego mieszkania. Apartament z jedną sypialnią niedaleko centrum Zagrzebia to wydatek rzędu 650 euro. 

 

Praca Chorwacja – gdzie szukać ofert?

 

Mimo stosunkowo ograniczonych możliwości, jakie oferuje tutejszy rynek pracy osobom, które interesuje stała praca w Chorwacji, mogą one poszukiwać jej na kilka sposobów. Gdzie dostępne są oferty pracy w Chorwacji? Jak ich szukać? Najpopularniejszym sposobem będzie oczywiście skorzystanie z licznych portali internetowych publikujących ogłoszenia pracodawców. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z agencji pracy, która nie tylko pomoże wybrać odpowiednią ofertę, ale bardzo często okaże się także sporym wsparciem podczas procesu rekrutacyjnego. Europejczycy poszukujący etatu w Chorwacji mogą skorzystać także ze wsparcia EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, które pomagają w przepływie pracowników pomiędzy europejskimi krajami. Alternatywą dla tej drogi poszukiwania pracy w Chorwacji będą także publiczne służby zatrudnienia, czyli urzędy pracy gromadzące oferty pracy lokalnych przedsiębiorców. Tutaj należy jednak mieć na uwadze, że najczęściej będą to stanowiska dla osób z komunikatywną znajomością języka chorwackiego. 

 

Praca w Chorwacji bez języka

 

Językiem urzędowym w Chorwacji jest język chorwacki. Powszechnie używanym językiem obcym jest także angielski, którym płynnie posługują się przede wszystkim młodsze pokolenia i osoby w większych miejscowościach turystycznych. Wybierając się więc do Chorwacji jako turyści, możemy mieć pewność, że bez problemu uda nam się porozumieć z tutejszą ludnością. A jak wygląda to w przypadku osób pragnących rozwijać swoją karierę zawodową na chorwackim rynku pracy? Czy praca Chorwacja bez języka jest w ogóle możliwa? 

 

Osoby nieznające języka chorwackiego, a biegle posługujące się językiem angielskim, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy sezonowej. Animatorzy, kelnerzy czy pomoce kuchenne – na tych stanowiskach bez problemu odnajdą się osoby, które w lokalnym języku znają jedynie kilka podstawowych zwrotów. Imigranci zainteresowani dobrą pracą na wyższych stanowiskach muszą liczyć się jednak z wymaganiem bardzo dobrej znajomości języka chorwackiego. 

 

Praca w Chorwacji dla Polaków

 

Jesteś zainteresowany podjęciem zatrudnienia w Chorwacji? Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: praca Chorwacja dla Polaków? Gdzie szukać zatrudnienia? Przewodnicy, przedstawiciele biur podróży czy lektorzy języków obcych – to właśnie stanowiska, które leżą w kręgu zainteresowań Polaków przybywających do Chorwacji. Dla osób gotowych do podjęcia pracy sezonowej i chcących podreperować nieco domowy budżet, świetną okazją do realizacji planów może być zatrudnienie w hotelarstwie czy gastronomii. Obsługa recepcji, sprzątanie czy kelnerzy i pomoce kuchenne, a także pracownicy obsługujący liczne centra rozrywki i główne atrakcje turystyczne – to właśnie tam bez problemu znajdą pracę w Chorwacji Polacy poszukujący pracy wakacyjnej. 

 

Pamiętaj! 

 

Podejmując pracę sezonową w Chorwacji, bardzo często możemy liczyć na dodatkowe profity ze strony pracodawcy, takie jak wyżywienie czy gwarancja zakwaterowania. 

 

Praca Chorwacja – formalności przed i po przyjeździe

 

Polacy wybierający się do Chorwacji w celach turystycznych nie muszą przejmować się żadnymi formalnościami – wystarczy jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Po wejściu w życie Ustawy o Cudzoziemcach obywatele Polski mogą przebywać i pracować w Chorwacji do 90 dni bez pozwolenia na pobyt i pracę. Przy tym warto jednak pamiętać, że na terenie kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że jeśli zamieszkamy w Chorwacji na własną rękę, konieczne będzie zgłoszenie się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy do posterunku policji w celu zameldowania (w przypadku mieszkania w hotelu czy pensjonacie obowiązek ten spoczywa na gospodarzu). Osoby, które planują pobyt dłuższy niż 3 miesiące, będą musiały podjąć dodatkowe kroki. 

 

Pamiętaj! 

 

W ciągu 8 dni po upływie 3-miesięcznego pobytu na terytorium Chorwacji, konieczne jest zgłoszenie tymczasowego pobytu w określonym celu – np. w celu podjęcia pracy. Zgłoszenia można dokonać na posterunku policji odpowiednim ze względu na miejsce pobytu. 

 

Polacy planujący podjęcie pracy w Chorwacji i dłuższy pobyt na terytorium kraju powinni pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Dotyczy ona uzyskania tzw. numeru OIB, który jest odpowiednikiem polskiego PESEL-u. Numer ten będzie niezbędny zarówno do otworzenia konta w banku, podłączenia internetu czy chociażby wspomnianego podjęcia zatrudnienia w kraju. Numer można uzyskać w miejscowym urzędzie skarbowym. 

 

Zarobki w Chorwacji

 

Koszty życia w kraju, który leży w obszarze naszych zainteresowań, to jedno. Podejmując jednak decyzję o emigracji zarobkowej, warto przeprowadzić dokładne rozeznanie na rynku i zapoznać się chociażby z kwestią wynagrodzenia, na jakie możemy liczyć w danym państwie. Jak kształtują się zarobki w Chorwacji? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w tym kraju? 

 

Zarobki Chorwacja i ich wysokość dla wielu z nas mogą okazać się nieco zaskakujące, a jednocześnie porównywalne ze stawkami, na jakie możemy liczyć w Polsce. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie netto w Chorwacji wyniosło 3750 HRK, co w przeliczeniu daje niespełna 500 euro. Nie oznacza to jednak, że obcokrajowcy nie mają szansy na znalezienie pracy gwarantującej o wiele lepsze warunki. Szacuje się, że przeciętne wynagrodzenie w Chorwacji jest jednak znacznie wyższe i wynosi nieco ponad 1500 euro.

 

Nie będzie żadnym zaskoczeniem fakt, że na największe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w branży IT oraz marketingu i reklamie. Tutaj miesięczne zarobki oscylują w granicy 8000 HRK miesięcznie. Bardzo dobrze zarabia się także w budownictwie (6800 HRK miesięcznie) oraz w branży finansów i bankowości (około 6600 HRK miesięcznie). Na nieco niższe, ale wciąż bardzo dobre wynagrodzenia mają szanse osoby zatrudnione w ochronie zdrowia, a także w transporcie i logistyce. 

 

Z dostępnych danych z grudnia 2022 roku wynika, że średnie roczne wynagrodzenie w Chorwacji wyniosło 249,730 HRK, natomiast najwięcej pracowników może liczyć na zarobki w wysokości 127,901 HRK rocznie. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.