Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Unijny rynek pracy zmaga się z wieloma problemami. Część krajów wciąż silnie odczuwa skutki obostrzeń gospodarczych wprowadzanych w czasie pandemii Covid-19. Jak wyglądają aktualne statystyki bezrobocia w Unii Europejskiej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 

Na początek warto zaznaczyć, że tworzeniem statystyk dotyczących krajów Unii Europejskiej zajmuje się Europejski Urząd Statystyczny, czyli Eurostat. Stosuje on inną metodologię do badania stopy bezrobocia niż Główny Urząd Statystyczny w Polsce, dlatego sprawozdania obu instytucji za ten sam okres się różnią.

Zgodnie z danymi Eurostatu stopa bezrobocia w marcu 2022 r. w krajach Unii Europejskiej wynosiła 6,2%, w strefie euro nieco więcej – 6,8%. W lutym 2022 r. w UE wskaźnik przyjął wartość 6,3%, w marcu 2021 r. – 7,5%, widać zatem pozytywny trend. Na koniec I kwartału 2022 r. w strukturze bezrobotnych w UE przeważały kobiety – wskaźnik dla nich wynosił 6,6%, dla mężczyzn natomiast – 5,9%. Wysoki jest poziom bezrobocia wśród młodych Europejczyków (do 25 roku życia). W marcu stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej była równa 13,9% w UE oraz strefie euro.


Sprawdź także: bezrobocie w Unii Europejskiej w 2020 roku.


Polska utrzymuje się w czołówce krajów z niskim bezrobociem. Najmniejszy wskaźnik w marcu 2022 r. odnotowano w Czechach. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, a tuż za nimi – Polska oraz Malta.

Państwa Unii Europejskiej, w których poziom bezrobocia wciąż utrzymuje się zdecydowanie powyżej średniej dla Unii to Hiszpania, Grecja oraz Włochy.

Wskaźnik bezrobocia w państwach Unii Europejskiej w marcu 2022 r.:

  1. Czechy – 2,3%,
  2. Niemcy – 2,9%,
  3. Polska – 3,0%,
  4. Malta – 3,0%,
  5. Węgry – 3,2%,
  6. Holandia – 3,3%,
  7. Słowenia – 4,0%,
  8. Austria – 4,2%,
  9. Bułgaria – 4,3%,
  10. Luxemburg – 4,5%,
  11. Dania – 4,5%,
  12. Estonia – 5,4%,
  13. Irlandia – 5,5%,
  14. Belgia – 5,6%,
  15. Rumunia – 5,7%,
  16. Portugalia – 5,7%,
  17. Cypr – 5,9%,
  18. Słowacja – 6,5%,
  19. Chorwacja – 6,5%,
  20. Finlandia – 6,6%,
  21. Litwa – 6,9%,
  22. Łotwa – 7,0%,
  23. Francja – 7,4%,
  24. Szwecja – 7,6%,
  25. Włochy – 8,3%,
  26. Grecja – 12,9%,
  27. Hiszpania – 13,5%.

 

Stopa bezrobocia w Polsce – luty vs marzec 2022 rok


Bezrobocie w Polsce wg danych Eurostatu nie wzrosło w całym pierwszym kwartale 2022 r. – od stycznia jest równe 3%. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2022 r. wynosiła 5,4%, natomiast w lutym i styczniu 2022 r. – 5,5%.

Źródła:
dane Eurostat
dane GUS

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.