Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

 
Praca Estonia – gdzie szukać ogłoszeń o pracę? Co trzeba wiedzieć?

 

Estonia w dalszym ciągu pozostaje nieco nietypowym kierunkiem emigracji zarobkowej. Być może wynika to z faktu, że nie leży ona w ścisłej czołówce państw cieszących się największą popularnością pod kątem atrakcyjności turystycznej. Z punktu widzenia Polaków praca w Estonii może wydawać się nawet nieco egzotyczna. Tymczasem estoński rynek zatrudnienia – choć będzie oferował znacznie mniej niż inne kraje skandynawskie – dla niektórych może wydawać się całkiem obiecujący. Jak wygląda rynek pracy w Estonii i co ma do zaproponowania obywatelom Polski? Jakie są koszty życia i na jakie zarobki mogą liczyć obcokrajowcy decydujący się na podjęcie zatrudnienia w tym kraju?

 

Spis treści

Estonia – rynek pracy

 

Wydaje się, że Estonia wciąż pozostaje krajem niedocenianym przez Polaków. Co więcej – z pewnością nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej, uchodząc za nieco zamkniętą i niedostępną. Tymczasem należy ona do ścisłej czołówki krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem poziomu inwestycji zagranicznych. Estoński system pracy funkcjonuje na podobnej zasadzie co polski. W Estonii zazwyczaj czas pracy pracownika wynosi 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo. Możliwe jest także zatrudnienie osoby niepełnoletniej, jednak w takim przypadku muszą zostać spełnione określone warunki. Osoby niepełnoletnie mogą podjąć się jedynie stosunkowo lekkich prac, których wykonanie pozostanie bez wpływu na zajęcia szkolne. Pracodawca, chcąc zatrudnić nieletniego pracownika, musi wcześniej uzyskać zgodę jego prawnych przedstawicieli. 

 

Estoński rynek pracy jest stosunkowo mały. Jednocześnie oznacza to, że konkurencja o miejsca pracy jest naprawdę spora. Niemniej wskaźnik bezrobocia jest dużo niższy niż średnia europejska. Dla przykładu – stopa bezrobocia w UE w marcu 2022 roku wynosiła 6,2 proc., przy czym w Estonii wskaźnik ten kształtował się na poziomie 5,4 proc. Najmniejsza liczba chętnych na jedno stanowisko przypada w sektorze usług, sprzedaży czy obsługi maszyn. Duże szanse zatrudnienia są także w przemyśle metalowym, maszynowym czy odzieżowym. Gdybyśmy mieli wskazać istotne gałęzie estońskiej gospodarki, bez wątpienia byłby to przemysł produkcyjny – w końcu kraj ten przoduje w wytwarzaniu sprzętu elektromaszynowego, a także produktów metalurgicznych i chemicznych. Jednak to nie te sektory stanowią fundament estońskiego rynku zatrudnienia. Jego największą siłą i fundamentem jest bez wątpienia sektor technologiczny. To właśnie w Estonii swoje siedziby ma wiele firm związanych z branżą IT. Jednocześnie programiści, developerzy i specjaliści IT wciąż pozostają najbardziej pożądaną siłą roboczą.  

 

Estonia – koszty życia

 

Rozważając emigrację zarobkową, liczymy na wysokie zarobki, bardzo dobre warunki pracy i znacznie wyższy poziom życia. Ten mają nam zapewnić właśnie nieporównywalnie wyższe płace. Niekiedy jednak zapominamy, że te wysokie zarobki mają nam poniekąd rekompensować wysokie koszty życia. I właśnie tak jest w przypadku Estonii. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: Estonia – koszty życia? Choć życie w tym kraju nie należy do najtańszych, w porównaniu do innych państw skandynawskich nie jest aż tak źle. Mimo to koszty życia w Estonii będą nieporównywalnie wyższe od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na polskim podwórku. 

 

Podstawowy i jednocześnie największy wydatek, z jakim musimy się liczyć, to koszty wynajęcia mieszkania. Te uzależnione są od miasta czy nawet jego dzielnicy. Z najdroższymi apartamentami będziemy mieli do czynienia w stolicy Estonii, jednak inne miasta zdają się nie pozostawać daleko w tyle. Chcąc wynająć samodzielną kawalerkę w centrum Tallinnu, musimy mieć odłożone od 550 do nawet 800 euro miesięcznie. Do tego należy doliczyć chociażby rachunki za media, które wahają się od 150 do 300 euro. 

 

Praca w Estonii od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Choć praca w Estonii nie należy do najczęściej wybieranych rozwiązań przez Polaków, nie oznacza to, że nie mamy możliwości znalezienia naprawdę interesującej posady. Wręcz przeciwnie – dzisiejsza rzeczywistość daje nam ogromne szanse i szeroki wybór zarówno ścieżek, jakimi będziemy poszukiwać zatrudnienia, jak i samej branży, w której chcielibyśmy się rozwijać i budować swoją karierę zawodową. Interesuje Cię praca w Estonii? Oferty zatrudnienia możesz znaleźć na wiele różnych sposobów.

 

Popularnym rozwiązaniem gwarantującym nie tylko dotarcie do wielu ogłoszeń pracodawców, ale także wsparcie w całym procesie rekrutacyjnym, jest skorzystanie z firm rekrutujących i agencji zatrudnienia. Obcokrajowcy zainteresowani podjęciem zatrudnienia na terenie Estonii bardzo często korzystają także z licznych portali internetowych zamieszczających ogłoszenia o pracę czy profesjonalnych sieci społecznościowych umożliwiających kontakt zarówno z rekruterami, jak i bezpośrednio z pracodawcami. 

 

Kolejnym niezwykle popularnym i jednocześnie jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych rozwiązań jest skorzystanie z oferty EURES, która obejmuje zarówno pośrednictwo, jak i doradztwo zawodowe. Takie wsparcie możemy uzyskać udając się do lokalnych urzędów pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy, której celem jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

 

Praca w Estonii – bez języka

 

Nie od dziś wiadomo, że emigracja zarobkowa do państwa, w którym mamy do czynienia z inną kulturą i innym językiem, jest niemałym wyzwaniem. Znajomość urzędowego języka kraju, do którego się wybieramy, w wielu przypadkach jest jedyną szansą na znalezienie dobrej posady. Nawet jeśli językowa biegłość nie jest wymagana, umiejętność ta znacznie ułatwi nam egzystencję na miejscu. A jak wygląda to w przypadku Estonii? Czy możliwe jest zatrudnienie Polaka nieznającego języka urzędowego tego kraju? 

 

Językiem urzędowym w Estonii jest język estoński. Wielu obywateli mówi także w języku rosyjskim, jednak w kontaktach biznesowych przeważa zwykle język angielski. Czy to oznacza, że praca w Estonii bez języka jest możliwa? Czy wystarczy biegłość w języku angielskim, by dostać naprawdę dobre warunki zatrudnienia? 

 

Teoretycznie praca bez języka jest możliwa w niektórych sektorach i na wybranych stanowiskach. W praktyce jednak warto nauczyć się chociażby podstawowych zwrotów, które znacznie mogą ułatwić nam codzienność już na miejscu. 

 

Estonia – praca dla Polaków 

 

Polacy, których interesuje praca w Estonii, powinni liczyć się z dość dużą konkurencją. Stosunkowo mały rynek pracy sprawia, że możliwości dla obcokrajowców będą jednak nieco mniejsze niż w przypadku innych krajów skandynawskich. Czy wobec powyższego osoby zainteresowane zagadnieniem: Estonia – praca dla Polaków – mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość? 

 

Mimo stosunkowo ograniczonych możliwości wielu Polaków, decydując się na emigrację zarobkową właśnie do Estonii, może liczyć na zatrudnienie w przemyśle produkcyjnym, na stanowisku niani czy pomocy domowej, a także na stanowisku kierowcy. Wśród ogłoszeń znajdziemy także te dotyczące opieki nad osobami starszymi. Z uwagi na wysoko rozwinięty przemysł rolniczy również w tym sektorze możliwe będzie znalezienie posady. Dobrą pracę bez większych problemów znajdą specjaliści z branży IT, którzy doskonale znają język angielski. 

  

Praca Estonia – formalności przed i po przyjeździe

 

Znalezienie pracy w Estonii nie kończy formalności związanych z podjęciem zatrudnienia. Choć Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a do Estonii mogą wjechać jedynie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, na miejscu muszą jednak dopełnić pewnej formalności. W Estonii co prawda nie ma obowiązku meldunku dla obywateli krajów UE, którzy zamierzają przebywać w kraju do 90 dni. Niemniej obowiązkowe jest zadeklarowanie miejsca zamieszkania. Obcokrajowiec, który przekroczy granicę kraju, ma dokładnie 30 dni na złożenie takiej deklaracji w lokalnym samorządzie. Formalności w tej kwestii można dopełnić osobiście bądź wysyłając deklarację drogą elektroniczną. W ciągu 10 dni roboczych władze powinny rozpatrzyć wniosek i w przypadku spełnienia wszystkich koniecznych wymogów wpisać wnioskodawcę do rejestru ludności. Po upływie 90 dni konieczna będzie jednak legalizacja pobytu i uzyskanie karty pobytu.

 

Pamiętaj! 

 

W Estonii możesz pracować do trzech miesięcy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pobyt. Po upływie tego czasu konieczna jest legalizacja pobytu i uzyskanie karty potwierdzającej takie prawo. 

 

Warunkiem otrzymania karty potwierdzającej prawo do pobytu jest między innymi posiadanie środków umożliwiających życie na miejscu oraz umowy o pracę lub zaświadczenia o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. 

 

Zarobki w Estonii 

 

Walutą obowiązującą w Estonii jest euro. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje w kraju minimalne miesięczne wynagrodzenie, które wynosi obecnie 584 euro brutto. Według danych opublikowanych przez estoński urząd statystyczny, średni zarobek w Estonii wynosi jednak znacznie więcej i oscyluje w granicach 1053 euro. 

 

Nie jest tajemnicą, że wysokość wynagrodzenia będzie znacznie różniła się zarówno ze względu na branżę, stanowisko czy chociażby staż pracy. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sektorze informatycznym i komunikacyjnym. Nieco niższe stawki obowiązują chociażby w finansach czy ubezpieczeniach. Ze znacznie niższymi zarobkami muszą liczyć się pracownicy chociażby turystyki i gastronomii. To właśnie oni zamykają stawkę ze średnimi miesięcznymi zarobkami na poziomie 905 euro. A jak prezentują się średnie zarobki w innych sektorach? Takie dane udostępnia estoński urząd statystyczny. Według niego średnie zarobki w Estonii z rozróżnieniem na branże wynoszą: 

 

  • IT – 2342 euro,

  • Finanse i ubezpieczenia – 2321 euro,

  • Przemysł energetyczny – 1996 euro,

  • Służba zdrowia – 1495 euro,

  • Budownictwo – 1356 euro,

  • Transport i logistyka – 1346 euro,

  • Edukacja – 1333 euro,

  • Rolnictwo – 1141 euro.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.