Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca po zarządzaniu: kim możesz zostać?

Praca po zarządzaniu: kim możesz zostać?

 
Praca po zarządzaniu: kim możesz zostać?

Gdzie można pracować po zarządzaniu? Wśród dostępnych stanowisk są nie tylko dyrektor, team leader, prezes firmy, menedżer czy kierownik działu. Jakie perspektywy zawodowe daje ten kierunek studiów?

 

Czy warto iść na zarządzanie?

 

Co studiować, by mieć dobrą pracę? Czy warto iść na takie studia? Te pytania spędzają sen z powiek maturzystów. I nic w tym dziwnego, bo od wyboru kierunku zależy bardzo wiele. Czy podążać za pasją i zainteresowaniami, czy może porzucić marzenia i postawić na czysto pragmatyczne podejście? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od własnej motywacji, indywidualnych predyspozycji. Ktoś, kto z bardzo dobrymi wynikami skończył niszowy, potencjalnie mało atrakcyjny dla pracodawców kierunek, może lepiej odnaleźć się na rynku pracy, niż osoba z dyplomem pożądanym w wielu firmach, która studia ukończyła z trudem i nie ma ugruntowanej wiedzy.

Minęły bezpowrotnie czasy, gdy sam fakt posiadania wyższego wykształcenia wystarczył, by znaleźć dobrą pracę. Aby zaimponować potencjalnemu pracodawcy, młody kandydat musi wykazać się zaangażowaniem w rozwijanie swoich kompetencji. Służą ku temu staże, praktyki studenckie czy wolontariat. Praca po kierunku zarządzanie czeka nie tylko na doświadczonych menedżerów oraz dyrektorów z ugruntowaną pozycją na rynku i silną marką osobistą. Także absolwenci tych studiów mogą znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Jakie mają perspektywy?

 

Rodzaje zarządzania a perspektywy pracy


Zarządzanie to dość rozległa dziedzina. W trakcie nauki student decyduje się na specjalizację (bądź studia podyplomowe) i ten wybór wiąże się z chęcią ukierunkowania swojego rozwoju na bardziej konkretne zagadnienia. Jakie są popularne rodzaje zarządzania i gdzie można po nich pracować?

Zarządzanie zasobami ludzkimi – od absolwentów wymaga się znajomości prawa pracy, wiedzy, jak budować systemy wynagrodzeń, tworzyć strategie, prowadzić badania i analizować dane. Praca w dziale HR czy dziale kadr to codzienny kontakt z ludźmi. Studenci uczą się zagadnień z psychologii, by wiedzieć, jak rozmawiać z pracownikami, motywować ich i konstruktywnie oceniać.

Zarządzanie kryzysowe – uczy, jak postępować, gdy pojawia się szeroko rozumiane ryzyko. Absolwent tego kierunku, znając metody oceny zagrożeń w sytuacjach kryzysowych i stanach nadzwyczajnych oraz potrafiąc kierować ludźmi i komunikować się ze społecznością, można poszukiwać pracy w służbach mundurowych czy w administracji publicznej.

Zarządzanie jakością – studia uczą, jak opracowywać, wdrażać i doskonalić systemy zarządzania w organizacjach według międzynarodowych standardów. Prowadzenie audytów, zarządzanie komunikacją w firmie, motywowanie kadry to główne zadania, jakie pełni menedżer wyspecjalizowany w zarządzaniu jakością.

Zarządzanie produkcją (czy zarządzanie i inżynieria produkcji) – to właściwie planowanie  procesu produkcyjnego i jego optymalizacja. Praca dostępna jest w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej, ale też firmach doradczych i audytorskich.

 

Zarządzanie a praca w marketingu


Zarządzanie i marketing – połączenie tych dwóch obszarów w biznesowy kierunek studiów wciąż cieszy się popularnością. Dostarcza bowiem wiedzę niezbędną, by organizować i kierować działaniami marketingowymi, tworzyć skuteczną strategię osadzoną w rynkowych realiach. Praca w marketingu to ciekawe zajęcie, pełne wyzwań, ale też wymagające trzymania ręki na pulsie, śledzenia trendów i po prostu rozwijania się. Zdolności przywódcze, w połączeniu z wiedzą (o ekonomii, technikach sprzedaży, e-marketingu, zarządzaniu zespołem itd.) nabytą na studiach, przydają się na wielu stanowiskach.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.