Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w domu, praca zdalna

Praca w domu, praca zdalna

 
Praca w domu, praca zdalna

 

Plusy i minusy pracy zdalnej

 

Praca zdalna, jak każda praca, ma swoje plusy i minusy. Polscy pracodawcy nie są jeszcze zbyt przychylnie nastawieni do pracy w domu, jednak powoli trend się zmienia. Z kolei wielu pracowników do 35 roku życia wyraża chęć pracy zdalnej. Badania Kantar TNS i Remote-How(start-up), na które powołuje się „Rzeczpospolita”, dowodzą, że 76% Polaków chętnie korzysta z możliwości pracy zdalnej, jeżeli tylko firma oferuje taką opcję. Jak przyznają praca zdalna, jest o wiele bardziej interesującą perspektywą niż codzienne stawianie się w biurze i dojazdy do pracy, które często pozbawiają energii i kreatywności na cały dzień.

 

Na pracę wykonywaną w domu nastawieni są przede wszystkim młodzi ludzie, dla których niekiedy stanowi to główne kryterium w poszukiwaniu zatrudnienia. Taki rodzaj pracy daje swobodę decydowania, kiedy wykonane zostaną zadania, a rozliczenie następuje z efektu, nie z „przesiedzianych” 8 h w biurze. Praca w domu to oszczędność dla firmy związana z eksploatacją miejsca pracy, a dla pracownika oszczędność czasu, gdyż nie musi poświęcać go na dojazdy do biura. Wykonując pracę zdalną, rośnie zadowolenie pracownika, jego zaangażowanie, efektywność. Pracodawca z kolei musi wykazać się dużą dozą zaufania, a wkład w pracę będzie w stanie ocenić po efektach.

 

To, co wśród Polaków uchodzi za symbol nowoczesności, na zachodzie powoli odchodzi do lamusa. Pionierzy pracy zdalnej tacy jak:. IBM, Bank of America, Best Buy, Yahoo czy Reddit odwracają się stopniowo od modelu pracy zdalnej. Przeprowadzone na potrzeby wewnętrzne badania tychże firm, wykazały, że praca przy biurku w siedzibie firmy sprzyja kreatywności oraz innowacyjności. Ponadto, giganci argumentowali, że niekiedy nie widzieli swoich pracowników na oczy i mają zastrzeżenia co, do efektywności ich pracy. Jednak tak naprawdę wiele zależy od cech osobowości pracownika oraz zawodu, który wykonuje.

 

Jak przyznają psychologowie, główną wypadkową sukcesu pracy w domu jest właśnie nasza osobowość oraz umiejętność skupiania się na zadaniach, które mamy do wykonania. Jeżeli poziom naszej uwagi co chwilę przenosi się na telewizor, pranie, sprzątanie, rodzinę, kota, psa, lepiej sprawdzi się praca w biurze. Wtedy obecność innych pracujących osób będzie wpływała motywująco. Możliwość uczestnictwa w spotkaniach, burzach mózgów, konsultacji z kolegami i koleżankami z pracy niekiedy sprzyja poprawie jakości pracy. Wiele w tym wypadku zależy od podejścia pracodawcy i pracownika, odbranży i od tego, jak wiele skupienia wymaga określony zawód. Czasami bywa tak, że praca w biurze, gdzie wiele się dzieje, jest gwarno, a telefony dzwonią, jak szalone nie wpłynie dobrze na pracę kreatywną lub analityczną, w której łatwo popełnić błąd, gdy warunki pracy nie sprzyjają. Wtedy optymalnym wyjściem, wydaje się praca w zaciszu domowym. Jednak niekiedy ten fakt jest wykorzystywany przez pracowników i nadużycia wynikające z pracy zdalnej, są na porządku dziennym, co nie powinno się zdarzać. 

 

 

Osoby pracujące w domu lub często pracujące w domu wśród wszystkich osób pracujących w danym kraju w rozkładzie procentowym

  

 

Źródło: Sedlak&Sedlak na podstawie danych z Eurostatu

 

Praca dodatkowa w domu źródłem dodatkowego zarobku

 

Praca dodatkowa zdalna może być wykonywana regularnie lub doraźnie, może także mieć jednocześnie charakter czystej pracy dodatkowej oraz dodatkowego źródła dochodu. Tak zwani freelancerzy, czyli przedstawiciele wolnych zawodów oraz młodzi rodzice, jak sami podkreślają, wybierają „robotę w domu, bo jest wygodniej” pogodzić obowiązki opiekuna i pracownika, czy jak w przypadku copywriterów lub grafików pracować wtedy, gdy wena dopisuje. Tutaj liczy się efekt. Praca zdalna przez Internet, czy praca w domu przy komputerze daje swobodę miejsca pracy. Może to być rzeczywiście dom i wygodna sofa+wygodny dres. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać pracę zdalną za granicą. Pracując zdalnie, można realizować zadania z dowolnego miejsca na świecie, np. delektując się widokiem oceanu, szumiącego za oknem kawiarni ulokowanej na plaży. 

 

Praca dla mam, czyli kreatywne odkrywanie swoich pasji

 

Praca w domu dla mam to świetny pomysł, jak pogodzić macierzyństwo z pracą. Wiele kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim, decyduje się podjąć własną działalność gospodarczą, lub skorzystać z możliwości pracy dorywczej przez Internet. Praca dodatkowa w domu to pomysł na zarobek. Jak zarabiać w domu? Pracuj w domu! Jeśli świetnie radzisz sobie z samoorganizacją i samodyscypliną, możesz śmiało podjąć pracę dorywczą w domu. Czy łatwo mamie pracować w domu? I tak i nie. Wszystko zależy właśnie od wymienionych wyżej predyspozycji organizacyjnych i tego, jaką pracę chce się podjąć. Czy ma być to praca dorywcza, czy jednak coś na stałe, a może własna działalność? Praca dla mam może być różna. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko i czy rzeczywiście pozwoli mamie pracować. 

 

Jak dorobić w domu - 5 pomysłów na pracę dla mam

 

Aby dorobić do budżetu domowego, mama może:

  • opiekować się innym dzieckiem. Skoro opiekujesz się swoim dzieckiem podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, to możesz opiekować się i dwójką maluchów, którym potrzebna jest taka opieka;
  • piec pyszne ciasta. Jeśli masz talent do pieczenia i dekorowania wyrobów cukierniczych, możesz otworzyć swoją mini produkcję ciast, na potrzeby osób prywatnych lub dogadać się z osiedlowym sklepikiem, w którym te wyroby będą sprzedawane;
  • pisać teksty. Masz lekkie pióro? Możesz podjąć się pracy jako copywriter. Zawód jest kreatywny, a do tego idealny do pracy zdalnej. Można wykorzystać każdą wolną chwilę w zaciszu domowym;
  • tworzyć. Masz maszynę do szycia? Potrafisz z niej korzystać? Ubranka dla swojego dziecka projektujesz i szyjesz sama, wykorzystując najlepsze gatunki materiałów? Wykorzystaj to. Niejedna mama jest w stanie zapłacić krocie za niepowtarzalny wzór i wysoką jakość wykonania oraz najlepszy rodzaj materiału. Praca gotowa.

Powyższe pomysły to nie tylko opcja, jak dorobić w domu, ale niekiedy nawet jak zarobić w domu? Kilka zleceń będących zastrzykiem dodatkowej gotówki, może przerodzić się w świetnie prosperujący biznes lub genialną ofertę pracy od rekrutera. 

 

 

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.