Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w markecie - na czym polega, zarobki

Praca w markecie - na czym polega, zarobki

 
Praca w markecie - na czym polega, zarobki

Większość klientów robi zakupy kilka razy w tygodniu. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak, jak wygląda praca w sklepie i co się z nią wiąże. Zarówno supermarkety, jak i małe osiedlowe sklepiki są złożonymi organizmami, a na ich sprawne działanie mają wpływ różnorakie czynniki. Na czym zatem polega zawód sprzedawcy? Co należy do zakresu obowiązków kasjerki? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi aspektami pracy w handlu.

 

Praca w markecie – na czym polega?

 

Kandydaci muszą odznaczać się dużą elastycznością, gdyż stykają się z zadaniami wymagającymi różnorodnych kompetencji. Często bowiem stosowana jest wymienność stanowisk, a zakresy obowiązków poszczególnych pracowników nakładają się na siebie.

 

Praca kasjerki w markecie polega przede wszystkim na obsłudze klientów, co wiąże się ze sprawnym posługiwaniem się kasą fiskalną. Ta umiejętność, choć jest mile widziana przez pracodawców, nie jest warunkiem zatrudnienia – obsługi kasy można się bowiem szybko nauczyć podczas krótkiego kursu.

 

Ekspedientki są także pierwszymi osobami, do których kierują się klienci potrzebujący pomocy czy informacji. A to często wiążę się z nerwowymi, trudnymi sytuacjami, dlatego w pracy kasjerki liczy się dyplomacja i opanowanie.

 

Praca w supermarketach wymaga również używania siły. Opiekunowie działów i sprzedawcy dbają o prawidłowe rozmieszczenie produktów i ręcznie układają towar na półkach. Dlatego osoby zainteresowane tym zawodem nie powinny wykazywać przeciwwskazań do wykonywania pracy fizycznej.

 

Praca w hipermarkecie to także dbanie o porządek i czystość. Niechlujny wygląd sklepu, braki w higienie czy zatarasowane alejki sprawiają bardzo złe wrażenie. Czasami nawet stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Market, któremu w czasie kontroli inspekcji została wystawiona negatywna ocena, może być zmuszony do zamknięcia na czas uporządkowania przez pracowników wskazanych niedociągnięć.

 

Zarobki w marketach

 

Praca w hipermarketach w Polsce wynagradzana jest na podobnym poziomie. Ankiety przeprowadzone w 2018 roku pokazują, że mediana miesięcznych pensji na stanowisku kasjera wynosiła zazwyczaj 2600 złotych brutto. Praca kasjerki, sprzedawcy czy opiekuna działu nie jest łatwa, ale osoba dysponująca odpowiednimi cechami oraz – przede wszystkim – niebojąca się pracy, może liczyć na stabilną i długotrwałą współpracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.