Praca w markecie - na czym polega, zarobki

2019-03-15

Większość klientów robi zakupy kilka razy w tygodniu. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak, jak wygląda praca w sklepie i co się z nią wiąże. Zarówno supermarkety, jak i małe osiedlowe sklepiki są złożonymi organizmami, a na ich sprawne działanie mają wpływ różnorakie czynniki. Na czym zatem polega zawód sprzedawcy? Co należy do zakresu obowiązków kasjerki? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi aspektami pracy w handlu.

 

Praca w markecie – na czym polega?

 

Kandydaci muszą odznaczać się dużą elastycznością, gdyż stykają się z zadaniami wymagającymi różnorodnych kompetencji. Często bowiem stosowana jest wymienność stanowisk, a zakresy obowiązków poszczególnych pracowników nakładają się na siebie.

 

Praca kasjerki w markecie polega przede wszystkim na obsłudze klientów, co wiąże się ze sprawnym posługiwaniem się kasą fiskalną. Ta umiejętność, choć jest mile widziana przez pracodawców, nie jest warunkiem zatrudnienia – obsługi kasy można się bowiem szybko nauczyć podczas krótkiego kursu.

 

Ekspedientki są także pierwszymi osobami, do których kierują się klienci potrzebujący pomocy czy informacji. A to często wiążę się z nerwowymi, trudnymi sytuacjami, dlatego w pracy kasjerki liczy się dyplomacja i opanowanie.

 

Praca w supermarketach wymaga również używania siły. Opiekunowie działów i sprzedawcy dbają o prawidłowe rozmieszczenie produktów i ręcznie układają towar na półkach. Dlatego osoby zainteresowane tym zawodem nie powinny wykazywać przeciwwskazań do wykonywania pracy fizycznej.

 

Praca w hipermarkecie to także dbanie o porządek i czystość. Niechlujny wygląd sklepu, braki w higienie czy zatarasowane alejki sprawiają bardzo złe wrażenie. Czasami nawet stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Market, któremu w czasie kontroli inspekcji została wystawiona negatywna ocena, może być zmuszony do zamknięcia na czas uporządkowania przez pracowników wskazanych niedociągnięć.

 

Zarobki w marketach

 

Praca w hipermarketach w Polsce wynagradzana jest na podobnym poziomie. Ankiety przeprowadzone w 2018 roku pokazują, że mediana miesięcznych pensji na stanowisku kasjera wynosiła zazwyczaj 2600 złotych brutto. Praca kasjerki, sprzedawcy czy opiekuna działu nie jest łatwa, ale osoba dysponująca odpowiednimi cechami oraz – przede wszystkim – niebojąca się pracy, może liczyć na stabilną i długotrwałą współpracę.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj