Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Szwecji – podstawowe informacje

Praca w Szwecji – podstawowe informacje

 
Praca w Szwecji – podstawowe informacje

Szwecja – kraj znany jako jeden z najlepszych i najwygodniejszych do życia. Słynący z wyznawania absolutnej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Praca w Szwecji może być genialną okazją do zarobienia naprawdę dużych pieniędzy i życia na wysokim poziomie. Czy szwedzki rynek pracy ma zatem jakieś ciemne strony? Sprawdzamy, z jakimi formalnościami wiąże się praca w Szwecji dla Polaków i jakie oferuje możliwości! 

 

Spis treści

Rynek pracy w Szwecji

 

Szwecja jest jednym z najbogatszych krajów Europy. Jej dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2021 roku stanowił aż 124 proc. średniego dochodu per capita w całej Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych gałęzi szwedzkiej gospodarki wymienić należy bez wątpienia przemysł drzewny, maszynowy czy motoryzacyjny. Silną pozycję zajmuje także przemysł informatyczny czy chociażby farmaceutyczny. 

 

Warto wiedzieć, że szwedzki rynek pracy otworzył się na Polaków w 2004 roku i od tej pory nie sprawia żadnych problemów, tym samym zachęcając obcokrajowców do migracji zarobkowej. Czynnikiem, który bardzo często jest motywatorem takiej decyzji, stanowi fakt, że Szwecja jako jeden z krajów skandynawskich wyróżnia się wysokim poziomem szczęścia pracowników, a ponadto stawia na absolutną równowagę pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. 

 

Pamiętaj! 

 

Szwedzka gospodarka daje ogromną przestrzeń na podjęcie przedsięwzięć i inwestycji z różnych obszarów, jednak nieustannie zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników. 

 

Wspomnianych pracowników brakuje przede wszystkim w służbie zdrowia, budownictwie czy edukacji, ale co ciekawe – także w branży IT. 

 

Czym jeszcze charakteryzuje się rynek pracy w Szwecji? Z polskiego punktu widzenia ten może wydawać się nieco specyficzny, bowiem centralną rolę w regulowaniu stosunków na linii pracodawca-pracownik odgrywają różnego rodzaju układy zbiorowe. 

 

Pamiętaj! 

 

Szwedzki rynek pracy dowodzi dbałości o zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym. Według badań G-P, przeciętny szwedzki pracownik spędza w pracy 1644 godzin rocznie, co w ostatecznym rozliczeniu daje o 100 godzin mniej niż wynosi średnia krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. 

 

Co do zasady, czas pracy w Szwecji wynosi 40 godzin tygodniowo. W szczególnych przypadkach pracownicy mogą realizować nadgodziny, jednak nie mogą spędzić w pracy więcej niż 48 godzin tygodniowo w okresie czterech miesięcy. Niezależnie od wymiaru czasu, w jakim zatrudniona jest osoba, w ciągu roku przysługuje jej 25 dni płatnego urlopu. 

 

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem dotyczącym stosunku pracy w Szwecji jest umowa bezterminowa. Pracodawca może zatrudnić pracownika czasowo, jednak musi jasno określić tymczasowy charakter zatrudnienia oraz wyszczególnić warunki współpracy w umowie. Umowa na czas próbny może trwać maksymalnie 6 miesięcy. 

 

Koszty życia w Szwecji

 

Osoby rozważające emigrację zarobkową, podejmując ostateczną decyzję o opłacalności takiego rozwiązania, w kontrze do zarobków muszą postawić chociażby koszty utrzymania. A jak wygląda to w przypadku tego kraju skandynawskiego? Jakie są koszty życia w Szwecji

 

Warto wiedzieć, że te będą znacznie wyższe niż w przypadku Polski. Szwecja leży w czołówce najdroższych państw Europy, a jej stolica – Sztokholm – jest jednym z miast z najwyższymi cenami w całej Unii Europejskiej. 

 

Z największymi wydatkami będzie niezmiennie wiązała się kwestia zakwaterowania. Ceny mieszkań będą ściśle uzależnione chociażby od miasta i lokalizacji, ale także metrażu czy samego standardu i wyposażenia. W przypadku najmniejszych mieszkań i kawalerek koszty wynajmu rozpoczynają się od 6000 SEK (koron szwedzkich), co w przeliczeniu daje nam mniej więcej 2500 złotych. Im większe mieszkanie, tym większy wydatek. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w dwupokojowym apartamencie na wynajem lokum muszą przeznaczyć nawet 15 000 SEK. 

 

Praca w Szwecji od zaraz – gdzie szukać ogłoszeń?

 

Osoby zainteresowane znalezieniem w Szwecji pracy i które podjęły już decyzję o wyemigrowaniu, mają kilka możliwości na realizację swoich założeń i znalezienie zatrudnienia. Jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie najwygodniejszych opcji jest skorzystanie z pomocy pośrednika lub agencji zatrudnienia. Praca w Szwecji znaleziona dzięki takiej organizacji ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – korzystając z agencji, możemy liczyć także na wsparcie specjalistów w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z pobytem w kraju i zatrudnieniem czy chociażby w przygotowaniu odpowiedniego CV do pracy za granicą. Ciemniejszą stroną takiego rozwiązania jest natomiast konieczność poniesienia pewnych opłat. 

 

Polacy, którzy chcieliby jednak poszukiwać zatrudnienia na własną rękę, mogą skorzystać przede wszystkim z pomocy szwedzkiego urzędu pracy. Ten działa na zupełnie innych zasadach niż urzędy, jakie znamy z polskiego podwórka. 

 

Pamiętaj! 

 

Najpopularniejsze jest tak zwane Arbetsförmedlingen, czyli szwedzkie biuro pośrednictwa pracy, które aktywnie pomaga w znalezieniu zatrudnienia także obcokrajowcom. 

 

To właśnie tam znajdziemy setki ogłoszeń dotyczące różnych branż, a co więcej – uzyskamy pomoc we wszelkich formalnościach związanych z poszukiwaniem pracodawcy. Wielu Polaków decyduje się także na mały rekonesans szwedzkiego rynku pracy, korzystając z różnego rodzaju portali internetowych z ogłoszeniami czy chociażby serwisów społecznościowych, na których często możemy znaleźć oferty dotyczące chociażby pracy tymczasowej. 

 

Praca Szwecja bez języka


Urzędowym językiem w Szwecji jest język szwedzki, którym oficjalnie posługują się także mieszkańcy wysp Alandzkich czy niektórych regionów Finlandii. Język ten z pewnością nie należy do najpopularniejszych, a odsetek Polaków płynnie komunikujących się po szwedzku jest znikomy. Jak więc wygląda życie i praca w Szwecji bez znajomości języka urzędowego? Czy praca Szwecja bez języka jest w ogóle możliwa?

 

Znalezienie zatrudnienia w Szwecji przez osobę nieznającą języka może okazać się naprawdę problematyczne. W większości firm jednym z kluczowych wymagań będzie komunikatywna znajomość szwedzkiego. Wyjątkiem mogą być jedynie międzynarodowe korporacje, które mają swoje siedziby na terenie Szwecji. Wówczas, w przypadku branż IT, marketingu czy chociażby administracji, obowiązującym językiem w firmie będzie język angielski. Ten może okazać się także wystarczający w przypadku pracowników fizycznych. Nie jest jednak tajemnicą, że znajomość szwedzkiego znacznie ułatwi nam codzienną egzystencję na miejscu. 

 

Podstawy języka będą wymagane nawet w zawodach, które nie mają bezpośredniej styczności z klientem. Warto więc poznać chociażby podstawowe zwroty w języku szwedzkim, by z łatwością móc porozumieć się w życiu codziennym. 

 

Praca w Szwecji dla Polaków

 

Rynek pracy w Szwecji jest otwarty dla Polaków, oferując naprawdę dobre warunki zatrudnienia. Obywatele Polski mają więc spore szanse na znalezienie pracy na terenie Szwecji, szczególnie jeśli mogą pochwalić się dobrą znajomością języka szwedzkiego i angielskiego. Nieustannie poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy z branży medycznej. Na wagę złota są dentyści czy chociażby pielęgniarki. Na znalezienie pracy spore szanse mają także specjaliści z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Opcją cieszącą się sporym zainteresowaniem wśród Polaków jest także praca w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych. 

 

Nie od dziś jednak wiadomo, że największe szanse na zatrudnienie w Szwecji mają osoby zainteresowane pracami budowlanymi czy remontowo-wykończeniowymi. Dużo Polaków decyduje się także na podjęcie pracy tymczasowej czy pracy sezonowej w rolnictwie i ogrodnictwie. Warto wiedzieć, że w tym sektorze często możliwa jest także praca w Szwecji z zakwaterowaniem gwarantowanym przez pracodawcę. 

 

Praca Szwecja – formalności przed i po przyjeździe

 

Wyjazd do innego kraju i podjęcie pracy za granicą często wiąże się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. A jak wygląda to w przypadku Szwecji? Jakich formalności musi dopełnić Polak, by mógł legalnie pracować w tym kraju? 

 

Z uwagi na fakt, że Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, Polacy korzystają ze swobodnego przepływu towarów, usług i osób w obrębie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że do podjęcia pracy w Szwecji nie potrzebujemy żadnego pozwolenia. Sytuacja zmieni się jednak w momencie, gdy na terenie kraju zamierzamy przebywać dłużej niż 90 dni. Wówczas konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na pobyt.

 

Pamiętaj! 

 

Jeśli planujesz w Szwecji pobyt dłuższy niż 90 dni, konieczne będzie uzyskanie tzw. residence permit, czyli pozwolenia na pobyt. Wniosek dotyczący takiego pozwolenia należy złożyć w wybranym biurze Urzędu ds. Migracji.

 

W przypadku osób planujących podjęcie pracy w Szwecji konieczne będzie natomiast wyrobienie tak zwanego Personnummer, który jest odpowiednikiem polskiego PESEL. Jest to numer personalny, który będzie niezbędny podczas załatwienia wielu formalności związanych chociażby z podpisaniem umowy o pracę czy bankowością. 

 

Pamiętaj! 

 

Personnummer będący szwedzkim odpowiednikiem polskiego numeru PESEL będzie niezbędny do podpisania umowy o pracę, wynajęcia mieszkania czy chociażby założenia konta w banku. O wyrobienie takiego numeru należy wnioskować do szwedzkiego urzędu skarbowego. 

 

Szwecja – zarobki

 

Praca w Szwecji dla Polaków może okazać się niezwykle opłacalna. Znajomość języka, wykształcenie i doświadczenie w branży sprawi, że polski pracownik będzie niezwykle pożądany na szwedzkim rynku pracy. Z tym nierozerwalnie związane jest także zagadnienie: „Szwecja – zarobki”. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia w Szwecji? 

 

Bez wątpienia za znacznie wyższymi kosztami i standardem życie, idzie także wyższe wynagrodzenie. To w Szwecji należy do jednego z najwyższych w Europie. Choć wysokość zarobków uzależniona jest od wielu czynników, jedno jest pewne – w Szwecji można naprawdę dobrze zarobić. 

 

Pamiętaj! 

 

W Szwecji nie obowiązuje wynagrodzenie minimalne, a płace regulowane są przez związki zawodowe. Ustalona miesięczna pensja dotyczy jednak tylko pracowników zatrudnionych na etacie. 

 

A jak w praktyce wyglądają zarobki w Szwecji? Z najnowszych danych Szwedzkiego Biura Statystycznego wynika, że średnie wynagrodzenie w Szwecji na początku roku 2023 wynosiło 39 800 SEK, co w przeliczeniu na złotówki daje niespełna 17 000 zł. 

 

Pamiętaj! 

 

Na początku 2023 roku średnie wynagrodzenie w Szwecji wynosiło 39 800 SEK.

 

Na najwyższe miesięczne zarobki w Szwecji mogą liczyć pracownicy księgowości, bankowości czy chociażby lekarze. Wynagrodzenie tych ostatnich oscyluje w granicach 80 000 SEK. Połowę tej stawki zarabiają wspomniani wyżej księgowi czy specjaliści branży IT. Na wysokie zarobki mogą liczyć także inżynierowie. Ze znacznie niższym miesięcznym wynagrodzeniem muszą pogodzić się natomiast pracownicy biurowi (około 32 000 SEK miesięcznie) czy kelnerzy (21 000 SEK). 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.