Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

 
Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Należą do krajów nordyckich i są terytorium zależnym od Danii. Wyspy Owcze – bo o nich mowa – to niewielki wulkaniczny archipelag, który oprócz prostoty wyspiarskiego życia, ma do zagwarantowania obcokrajowcom coś jeszcze. Praca Wyspy Owcze – choć rzadko brana pod uwagę przez Polaków – może okazać się jednak bardzo atrakcyjnym wyborem. Jak znaleźć pracę na Wyspach Owczych w 2023 roku? Czy do wyjazdu potrzebny jest paszport, a może pozwolenie na pracę? A także ile kosztuje tamtejsze życie oraz czy gwarantowane zarobki dają szansę na wzbogacenie się? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które ułatwią Ci znalezienie pracy i pobyt na Wyspach Owczych. 

 

Spis treści

Rynek pracy na Wyspach Owczych

 

Przez wielu uważane są za jeden z piękniejszych zakątków świata. Wyspy Owcze będące autonomicznym terytorium położonym mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Norwegią, przynależą jednak do Królestwa Danii. Pod względem turystycznym są bez wątpienia niezwykle interesującym punktem na mapie świata. Bardzo często kraje, które fascynują nas podróżniczo, stają się także docelowym miejscem emigracji zarobkowej. A jak wygląda to w przypadku Wysp Owczych? Czy rynek pracy na Wyspach Owczych ma wiele do zaoferowania? Czy praca – Wyspy Owcze może okazać się tak samo intrygująca, jak życie na tym archipelagu? 

 

Rynek pracy na Wyspach Owczych cechuje wyjątkowo niskie bezrobocie. Choć może się wydawać, że przyczyną tego jest znakomita kondycja tamtejszej gospodarki i wysoko rozwinięty przemysł, rzeczywistość jest jednak nieco inna. Niski poziom bezrobocia wynika przede wszystkim z masowej emigracji młodych ludzi, którzy zawodowych perspektyw szukają poza granicami wyspiarskiej społeczności. To wszystko zmusza z kolei farerskich przedsiębiorców do szeroko zakrojonych poszukiwań kadry pracowniczej, którą skusiłoby życie na tym nieoczywistym zawodowo terytorium. To właśnie z uwagi na to praca – Wyspy Owcze jest stosunkowo łatwo dostępna dla zagranicznych pracowników. 

 

Pamiętaj! 

 

Niski poziom bezrobocia na Wyspach Owczych jest wynikiem masowej emigracji młodych ludzi. To właśnie dlatego farerscy przedsiębiorcy są bardzo otwarci na zatrudnienie obcokrajowców. 

 

Największe szanse zatrudnienia odnotowuje się przede wszystkim w usługach, a następnie w przemyśle i rolnictwie. Ze względu na położenie Wysp Owczych, kluczową rolę w gospodarce odgrywa tutaj rybołówstwo. Farerski rynek pracy oferuje także zatrudnienie w przemyśle metalurgicznym i stoczniowym. Pracownicy fizyczni, np. budowlańcy, stolarze czy cieśle poszukujący zatrudnienia na budowie również nie powinni mieć problemów ze znalezieniem posady na Wyspach Owczych. W aktualnych rekrutacjach pojawiają się oferty pracy z zakwaterowaniem.

 

Oferty pracy – Wyspy Owcze

 

Praca na Wyspach Owczych i znalezienie dobrej posady może wydawać się wyzwaniem ponad nasze możliwości. Być może wynika to z faktu, że miejsce to z pewnością nie należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej, a niewielu naszych rodaków przetarło nam tam szlaki. Tymczasem oferty zatrudnienia na Wyspach Owczych wcale nie są takie rzadkie, jak się wydaje. Pilnie poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i robotnicy.

 

Z uwagi na wyspiarski charakter tego kraju, spore możliwości zatrudnienia będą miały osoby zainteresowane pracą związaną z morzem. Przemysł rybołówstwa, przetwórstwo rybne czy przemysł stoczniowy – w tych branżach farerscy pracodawcy czekają na pracowników z otwartymi ramionami. Wakat na Wyspach Owczych bez problemu znajdą także fachowcy budowlani czy doświadczeni elektrycy i hydraulicy. Często szuka się także osób do prac stolarskich i ciesielskich.

 

Pamiętaj! 

 

Największe szanse zatrudnienia na Wyspach Owczych oferuje przemysł przetwórczy i rybołówstwo. Duże możliwości znalezienia pracy mają także elektrycy, spawacze, hydraulicy czy tynkarze.

 

Mając jednak na uwadze bardzo niski poziom bezrobocia, praca na Wyspach Owczych możliwa jest także w innych branżach, jednak te mogą już stawiać przed większością Polaków pewne ograniczenia. Jednym z nich będzie z pewnością obcy. Niestety, w wielu przypadkach firmy wymagają znajomości miejscowego języka w stopniu co najmniej komunikatywnym. Tutejsi pracodawcy bardzo cenią sobie także doświadczenie zawodowe, dlatego też wyspecjalizowani pracownicy z imponującym stażem, szczególnie na podobnym stanowisku do oferowanego, będą mieli znacznie ułatwione zadanie znalezienia posady.

 

Wyspy Owcze – praca bez języka

 

Osoby, które urzeknie charakter tego górzystego archipelagu na Oceanie Atlantyckim i którym zamarzy się życie na Wyspach Owczych, mogą podjąć poszukiwania pracy na własną rękę. Warto jednak rozważyć szukanie nowej pracy przez agencję pracy. Wyspy Owcze i załatwienie formalności związanych z życiem tutaj czy poszukiwaniem pracy, będą znacznie łatwiejsze z pomocą specjalistów doskonale znających tutejsze realia. Choć pośrednictwo pracy będzie ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie znają lokalnego języka, ten może niestety okazać się niezbędny w przypadku większości ofert pracy. Czy Wyspy Owcze bez języka mają w ogóle rację bytu? Czy jest możliwe znalezienie posady nie mówiąc się w tutejszym języku? 

 

W większości ofert pracy jednym z koniecznych warunków do spełnienia będzie znajomość języków obcych. Nie wystarczy tutaj znakomita znajomość języka angielskiego, który jak mogłoby się wydawać będzie wystarczający do podjęcia np. pracy w hotelu za granicą. Angielski co prawda będzie wymagany w międzynarodowych firmach czy właśnie w branży turystycznej, jednak nie zagwarantuje nam sukcesu na rynku pracy. Warto więc wiedzieć, że konieczność znajomości języków w dużej mierze jest podyktowana sytuacją polityczną na Wyspach Owczych. Językiem urzędowym jest tutaj język farerski, choć przynależność do Danii wymaga od mieszkańców także znajomości języka duńskiego. W wielu przypadkach wymóg ten może dyskwalifikować pracowników.

 

Pamiętaj! 

 

Językiem obowiązującym na Wyspach Owczych jest język farerski, jednak zależność od Danii wymaga także komunikatywnej znajomości języka duńskiego. 

 

Osoby, który uda się znaleźć pracę bez znajomości języka, mogą czuć się poniekąd wygranymi. Warto jednak mieć na uwadze, że codzienność i życie na Wyspach Owczych bez języka będzie znacznie utrudnione. 

 

Wyspy Owcze – praca dla Polaków

 

Migranci na Wyspach Owczych stanowią niewielki odsetek. Według dostępnych danych mieszka tam około 100 Polaków, natomiast do statystyk warto włączyć także osoby, które przyjeżdżają tutaj na prace kontraktowe. Polacy zainteresowani zatrudnieniem na Wyspach Owczych mogą skorzystać z pomocy wspomnianych wcześniej agencji zatrudnienia, które nie tylko pomogą w znalezieniu zatrudnienia, ale wesprą także w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności związanych z pobytem. 

 

Największe szanse na znalezienie posady oferuje oczywiście rybołówstwo i przetwórnie. Praca dla Polaków będzie możliwa także na stanowisku ślusarza, spawacza, elektryka czy tynkarza. Warto pamiętać, że na poszczególnych stanowiskach może być niezbędne doświadczenie w pracy. Ponadto, jeśli zamierzasz zacząć pracę fizyczną, zwykle musi cechować Cię też chociażby:

 

  • dobry stan zdrowia i sprawność fizyczna;
  • umiejętność pracy w zespole, w tym międzynarodowym;
  • dyspozycyjność, w tym gotowość na nadgodziny.

 

Pamiętaj, że emigracja zarobkowa może być także bardzo trudnym doświadczeniem. Rozłąka z bliskimi, a także konieczność odnalezienia się w obcej rzeczywistości odległego kraju, nawet takiego, w którym panuje gościnność wobec przyjezdnych, obciążają psychicznie i nie są dla każdego. Warto dobrze przemyśleć taki krok.

 

Praca na Wyspach Owczych – formalności po przyjeździe

 

Podjęcie decyzji o wyjeździe na Wyspy Owcze i podjęciem tam pracy, to dopiero pierwszy krok przybliżający nas do realizacji zawodowych marzeń. Nie wolno jednak zapominać, że wyjazd ten będzie wiązał się z wieloma formalnościami, jakich należy dopełnić jeszcze przed udaniem się w podróż. Tutaj niezwykle ważny jest fakt, że Wyspy Owcze przynależą do Królestwa Danii. W praktyce oznacza to, że przy wjeździe na ich teren obowiązują dokładnie takie same zasady, jak przy wjeździe do Danii. 

 

Pamiętaj! 

 

Podróżując na Wyspy Owcze, wjeżdżamy na teren Królestwa Danii. W związku z tym, zasady wjazdu do Danii obowiązują także na Wyspach Owczych.

 

Pobyt turystyczny w Danii może trwać maksymalnie 3 miesiące, natomiast osoby poszukujące pracy mogą przebywać w Danii do 6 miesięcy. Według informacji zamieszczonych na stronie MSZ na Wyspach Owczych nie ma wymogu meldunku w przypadku pobytów turystycznych, natomiast nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku osób zamierzających zostać na Wyspach dłużej niż wspomniane 3 miesiące. W takim przypadku konieczne będzie zarejestrowanie swojego pobytu, a wniosek o rejestrację można składać w oddziałach ICS (International Citizen Service) lub bezpośrednio w oddziałach SIRI (Danish Agency for International Recruitment and Integration). Dopełnienie tej formalności będzie niezbędne przy zawieraniu umowy o pracę czy chociażby korzystaniu z usług publicznych. 

 

Zarobki na Wyspach Owczych

 

Jednym z czynników przemawiających na korzyść Wysp Owczych i rozpoczęcia tutaj kariery zawodowej są bez wątpienia wysokie zarobki. Po drugiej stronie barykady stoją natomiast koszty życia na Wyspach Owczych. Te niestety nie należą do najniższych.

 

Na wysokie koszty utrzymania składa się nie tylko znacznie droższa niż na polskim podwórku żywność, ale przede wszystkim mieszkanie. A jak wyglądają wspomniane zarobki na Wyspach Owczych? 

 

Pamiętaj! 

 

Koszty życia na Wyspach Owczych są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Wpływ ma na to przede wszystkim izolacja geograficzna i koszty importu żywności. Produkty spożywcze są tutaj znacznie droższe niż w innych krajach.

 

Za kwestie wynagrodzenia odpowiadają tutaj układy zbiorowe, które regulują wszelkie sprawy związane z warunkami pracy. Wysokość wypłaty będzie uzależniona nie tylko od branży i stanowiska, ale także doświadczenia czy kwalifikacji. Na wyższe pensje mogą liczyć chociażby osoby, które mogą pochwalić się biegłą znajomością miejscowego języka. 

 

Minimalna pensja, jaką może zaproponować pracodawca na Wyspach Owczych, to 22 700 DKK (koron duńskich), co w przeliczeniu daje około 13 tys. zł miesięcznie. Jednak według firm analitycznych, przeciętne wynagrodzenie oscyluje w granicach 30 100 DKK, natomiast średnia stawka godzinowa wynosi około 169 DKK. Wśród zawodów, jakie mogą liczyć na zdecydowanie najwyższą pensję, wyróżnić należy chociażby lekarza czy menadżera hotelu. 

 

Pamiętaj! 

 

Minimalna pensja, jaką może zaproponować pracodawca na Wyspach Owczych, to 22 700 DKK.  

 

Wynagrodzenie na Wyspach Owczych można zatem uznać za imponujące. To ma jednak zrekompensować poniekąd wysokie koszty życia. Niemniej warto zauważyć, że Wyspy Owcze gwarantują wysoki standard życia i dobre warunki socjalne dla swoich mieszkańców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    18 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!