Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prawa kobiet po urodzeniu dziecka – o tym warto wiedzieć

Prawa kobiet po urodzeniu dziecka – o tym warto wiedzieć

 
 Prawa kobiet po urodzeniu dziecka – o tym warto wiedzieć

Nie wiesz, że jakie prawa przysługują ci po urodzeniu dziecka? Boisz się, że pracodawca cię zwolni? Sprawdź, w jaki sposób Kodeks pracy reguluje sytuację zawodową świeżo upieczonej mamy.

 

Po urodzeniu dziecka życie kobiety się zmienia, również w kontekście zawodowym. Ustawodawca przewidział dla młodych mam udogodnienia, które mają im pomóc połączyć nową rolę w życiu z pracowniczymi obowiązkami.

 

Prawa kobiet po urodzeniu dziecka reguluje Kodeks pracy (Dział VIII - Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem), a także Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

 

Przerwa na karmienie

 

Zgodnie z Kodeksem pracy kobiecie po urodzeniu dziecka przysługują dwie półgodzinne przerwy na karmienie w czasie trwania pracy, które na jej wniosek mogą zostać połączone. Co ważne, przerwy te są wliczane do czasu pracy. Przerwa na karmienie piersią przysługuje jednak osobom, których czas pracy jest krótszy niż 4 godziny dziennie.

 

Prawa kobiety po urodzeniu dziecka a zwolnienie

 

Jesteś na urlopie macierzyńskim i boisz się, że stracisz pracę? Niepotrzebnie! Według Kodeksu pracy pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownicy, jeśli wiąże go z nią stosunek pracy. Masz również za sobą firmowe związki zawodowe – to od nich pracodawca musi uzyskać zgodę na zwolnienie młodej matki w przypadku, gdy domaga się rozwiązania umowy z jej winy.

 

Pracodawca może zwolnić pracownicę, jeśli ta była zatrudniona na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Zakończyć współpracę z młodą matką może również firma w stanie upadłości lub likwidacji. Obowiązkiem pracodawcy jest jednak wcześniejsze uzgodnienie z pracownicą daty rozwiązania umowy o pracę.

 

Prawa po urodzeniu dziecka – wymiar czasu pracy

 

Przepisy regulują również zagadnienie czasu oraz trybu pracy opiekunów małych dzieci (do ukończenia przez nie 4 roku życia). Pracodawca nie ma prawa przymuszać świeżo upieczonej mamy do dalekiego wyjazdu służbowego. Konieczna jest również jej zgoda, jeżeli pracodawca chce, żeby wykonywała obowiązki służbowe w nadgodzinach oraz w godzinach nocnych.

 

Wymiar urlopu macierzyńskiego

 

Kobiecie, która urodziła dziecko, jeśli jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, przysługuje urlop macierzyński. Jego wymiar określa Kodeks pracy. Ile trwa urlop macierzyński? Obecnie jego wymiar wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 31 tygodni w przypadku dwojga dzieci. Wymiar urlopu macierzyńskiego wzrasta odpowiednio wraz z liczbą dzieci, które w trakcie jednego porodu przyszły na świat – 33 tygodnie przy trójce, 35 tygodni przy czwórce oraz 37 w przypadku urodzenia pięciorga oraz większej liczby dzieci. Należy pamiętać też, że urlop macierzyński może rozpocząć się już 2 tygodnie przed porodem.

 

Dodatkowy urlop macierzyński

 

To, że urlop ma określony przez prawo wymiar, nie oznacza, że nie możesz wrócić do pracy wcześniej. Jeśli czujesz, że możesz już wrócić do wcześniejszych zawodowych obowiązków, możesz to zrobić po 14 tygodniach. Pozostałą część urlopu pracownicy może w tym momencie przejąć, składając pisemny wniosek, ojciec dziecka. Warto jednak pamiętać o wcześniejszym powiadomieniu pracodawcy o takim zamiarze lub też ustaleniu faktu powrotu do pracy jeszcze w czasie ciąży. Odpowiedni wniosek musi być dostarczony do firmy najpóźniej siedem dni przed ponownym rozpoczęciem pracy. Musi on również zawierać potwierdzenie rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka.

 

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownica może się ubiegać o dodatkowy urlop, który będzie mogła rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – jest to tak zwany urlop rodzicielski w wymiarze maksymalnie 32 tygodnie (na jedno dziecko) lub 34 tygodni (w przypadku większej liczby dzieci). Tu również konieczny jest wniosek złożony do pracodawcy najpóźniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu.

 

Urlop wychowawczy – płatny czy nie?

 

Inną formą wspierania rodzicielstwa przewidzianą w Kodeksie pracy jest możliwość udania się na urlop wychowawczy. Przysługuje on pracownicy, która ma przynajmniej sześciomiesięczne doświadczenie zawodowe (ogółem, niezależnie od miejsca zatrudnienia). Wymiar tego urlopu jest wyznaczony na 3 lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia.

 

Istnieje możliwość, by rodzice, którzy mają uprawnienia do wzięcia urlopu wychowawczego, skorzystali z niego w tym samym czasie. Ten okres wspólnego zajmowania się dzieckiem jest jednak ustawowo ograniczony i wynosi 3 miesiące.

Aby uzyskać urlop wychowawczy, pracownik posiadający do niego uprawnienia musi złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, niemniej w czasie korzystania z niego nie jest pobierane wynagrodzenie.

 

Prawa matki po urodzeniu dziecka – powrót do pracy

 

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek przywrócić pracownicę na wcześniej zajmowane przez nią stanowisko pracy, a jeśli jest to niemożliwe, na stanowisko równorzędne z wcześniej zajmowanym. Powrót do stanu sprzed urlopu dotyczy również wynagrodzenia – musi ono odpowiadać wcześniej pobieranemu.

 

Warto pamiętać, że w trakcie trwania urlopu wychowawczego pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Rozwiązanie umowy jest możliwe jedynie wtedy, gdy w trakcie urlopu wychowawczego firma znajdzie się w stanie likwidacji lub upadłości lub też gdy zajdą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.