Przedsiębiorczość w pracy pożądana

2019-01-15

Przedsiębiorczość na rynku pracy

 

Jeśli właściciele skupiają się na rozwoju swoich firm, jedną z istotnych cech, którą powinni się wykazać, jest przedsiębiorczość. Definicje tego pojęcia wskazują, że cechy człowieka przedsiębiorczego to umiejętność dostrzegania szans, gotowość na podjęcie ryzyka, by za nimi podążyć, doskonalić i odpowiednio wykorzystać. Rzeczywiście, ten kto działa ma zdecydowanie większe szanse na wzrost pozycji w branży i wygenerowania jeszcze większych zysków, niż ten, kto nic nie robi.

 

Jednak obecnie oprócz tego, że cechy tej oczekuje się od szefa, to coraz bardziej pożądana jest u szeregowych pracowników. Jeśli połączyć istotę przedsiębiorczości z umiejętnościami danej osoby, może powstać bardzo ciekawa mieszanka. W większych przedsiębiorstwach, w których pracownicy będą mieli odpowiednie środowisko do pracy nad własnymi pomysłami, nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań itp. mogą powstać idealne warunki do rozwoju.

 

Cecha przedsiębiorczości sprzyja również ludziom, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. Przedsiębiorczość pomoże rozwinąć skrzydła w wybranej dziedzinie, podjąć odpowiednie działania, zauważyć bodźce, które pozwolą wystartować ze swoim pomysłem.

 

Przedsiębiorczy pracownik - czyli jaki?

 

Nie każdemu pisane jest być przedsiębiorczym pracownikiem. Są typy ludzi spokojnych, którzy nie lubią się wychylać, wolą wykonać to, czego się od nich wymaga i mieć spokój.

 

Charakterystyka osoby przedsiębiorczej opiera się na sformułowaniach dokładnie odwrotnych. To przede wszystkim ryzykant i wizjoner. Bada, eksperymentuje, kreatywnie podchodzi do zadań. Nie boi się proponować nowych rozwiązań. Dlatego ważne jest, by firma dawała mu możliwości do wykazania się.

 

Inne cechy, które można przypisać przedsiębiorczemu pracownikowi to aktywność, dynamizm działania i odpowiedniego reagowania na zaistniałe uwarunkowania. To osoba, która umie wykorzystać nietypową sytuację, w której się znalazła. Zatem działania osoby przedsiębiorczej niekoniecznie są planowane, ale raczej dopasowane do okoliczności.

 

Przy omawianiu wyżej wymienionych cech trzeba jednak pamiętać, że nie oznaczają one lekkomyślności czy ignorancji. Przedsiębiorca posiadać powinien obszerną wiedzę z branży, po której się porusza. Musi też charakteryzować się odpowiedzialnością i pewną stabilnością emocjonalną.

 

Postawy sprzyjające przedsiębiorczości

 

Oprócz wymienionych wyżej cech istnieje zespół czynników, które pomagają rozwijać się osobie przedsiębiorczej. Samodzielność i niezależność pomagają w podejmowaniu szybkich decyzji, których np. wymaga dana sytuacja (zbyt długa ścieżka decyzyjna może np. doprowadzić do „przeterminowania” i utraty szansy). Niezbędne w takich sytuacjach jest również zaufanie ze strony otoczenia (przełożonego i całego zespołu). 

 

Przedsiębiorczy pracownik to taki, który dostrzeże szansę tam, gdzie nie widzą jej inni – przyda mu się więc wsparcie ze strony przełożonego, który dostarczy mu np. szerszego dostępu do informacji i odpowiednich narzędzi.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj