Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedsiębiorczość w pracy pożądana

Przedsiębiorczość w pracy pożądana

 
Przedsiębiorczość w pracy pożądana

Przedsiębiorczość na rynku pracy

 

Jeśli właściciele skupiają się na rozwoju swoich firm, jedną z istotnych cech, którą powinni się wykazać, jest przedsiębiorczość. Definicje tego pojęcia wskazują, że cechy człowieka przedsiębiorczego to umiejętność dostrzegania szans, gotowość na podjęcie ryzyka, by za nimi podążyć, doskonalić i odpowiednio wykorzystać. Rzeczywiście, ten kto działa ma zdecydowanie większe szanse na wzrost pozycji w branży i wygenerowania jeszcze większych zysków, niż ten, kto nic nie robi.

 

Jednak obecnie oprócz tego, że cechy tej oczekuje się od szefa, to coraz bardziej pożądana jest u szeregowych pracowników. Jeśli połączyć istotę przedsiębiorczości z umiejętnościami danej osoby, może powstać bardzo ciekawa mieszanka. W większych przedsiębiorstwach, w których pracownicy będą mieli odpowiednie środowisko do pracy nad własnymi pomysłami, nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań itp. mogą powstać idealne warunki do rozwoju.

 

Cecha przedsiębiorczości sprzyja również ludziom, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. Przedsiębiorczość pomoże rozwinąć skrzydła w wybranej dziedzinie, podjąć odpowiednie działania, zauważyć bodźce, które pozwolą wystartować ze swoim pomysłem.

 

Przedsiębiorczy pracownik - czyli jaki?

 

Nie każdemu pisane jest być przedsiębiorczym pracownikiem. Są typy ludzi spokojnych, którzy nie lubią się wychylać, wolą wykonać to, czego się od nich wymaga i mieć spokój.

 

Charakterystyka osoby przedsiębiorczej opiera się na sformułowaniach dokładnie odwrotnych. To przede wszystkim ryzykant i wizjoner. Bada, eksperymentuje, kreatywnie podchodzi do zadań. Nie boi się proponować nowych rozwiązań. Dlatego ważne jest, by firma dawała mu możliwości do wykazania się.

 

Inne cechy, które można przypisać przedsiębiorczemu pracownikowi to aktywność, dynamizm działania i odpowiedniego reagowania na zaistniałe uwarunkowania. To osoba, która umie wykorzystać nietypową sytuację, w której się znalazła. Zatem działania osoby przedsiębiorczej niekoniecznie są planowane, ale raczej dopasowane do okoliczności.

 

Przy omawianiu wyżej wymienionych cech trzeba jednak pamiętać, że nie oznaczają one lekkomyślności czy ignorancji. Przedsiębiorca posiadać powinien obszerną wiedzę z branży, po której się porusza. Musi też charakteryzować się odpowiedzialnością i pewną stabilnością emocjonalną.

 

Postawy sprzyjające przedsiębiorczości

 

Oprócz wymienionych wyżej cech istnieje zespół czynników, które pomagają rozwijać się osobie przedsiębiorczej. Samodzielność i niezależność pomagają w podejmowaniu szybkich decyzji, których np. wymaga dana sytuacja (zbyt długa ścieżka decyzyjna może np. doprowadzić do „przeterminowania” i utraty szansy). Niezbędne w takich sytuacjach jest również zaufanie ze strony otoczenia (przełożonego i całego zespołu). 

 

Przedsiębiorczy pracownik to taki, który dostrzeże szansę tam, gdzie nie widzą jej inni – przyda mu się więc wsparcie ze strony przełożonego, który dostarczy mu np. szerszego dostępu do informacji i odpowiednich narzędzi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.