Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedszkolanka – jak zostać, wykształcenie, cechy nauczyciela, kwalifikacje

Jak zostać przedszkolanką w Polsce

Aby zostać przedszkolanką należy ukończyć studia pedagogiczne przygotowujące do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym: pedagogika wczesnoszkolna, przedszkolna lub nauczania początkowego. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 roku podaje, że na stanowisku przedszkolanek pracować mogą również absolwenci innych kierunków, którzy dodatkowo posiadają certyfikat ukończenia studiów podyplomowych z zakresu edukacji przedszkolnej.

Zatrudnienie w przedszkolach znajdą również osoby bez kierunkowego wykształcenia wyższego. Młodzi ludzie po liceum pedagogicznym z maturą często wykonują zadania w przedszkolach jako asystenci przedszkolanek.

Charakterystyka stanowiska pracy

Przedstawiciele zawodu są najczęściej zatrudnieni na umowie o pracę. Przedszkolanka to odpowiedzialna profesja. Osoby pracujące w placówkach edukacyjnych powinny posiadać rozległą wiedzę na temat rozwoju małych dzieci. Dzięki temu potrafią dobrać program nauczania do etapu, na którym znajduje się dany podopieczny. Istnieją pewne okgraniczenia dotyczące pracy w przedszolach. Zakaz dotyczy głównie ludzi niepełnosprawnych, z wadami słuchu oraz wymowy czy skazanych za przestępstwa.

Przedszkolanka – wykształcenie

Nauczyciel przedszkola powinien posiadać wykształcenie wyższe, o czym już wcześniej było wspomniane.

Podstawowymi przedmiotami na kierunku pedagogika wczesnoszkolna są:

• BHP z elementami ergonomii,
• metodologia padań pedagogicznych,
• historia wychowania,
• biomedyczne podstawy rozwoju,
• pojęcia i systemy pedagogiczne,
• psychologia społeczna oraz psychologia wychowania,
• prawo rodzinne i opiekuńcze,
• projektowanie procesu edukacji zintegrowanej,
• psychologia rozwojowa z elementami logopedii,
• wczesna edukacja środowiskowa,
• wspieranie rozwoju dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Studenci są zobowiązani do odbycia praktyk w przedszkolach lub placówkach wychowawczych.

Cechy nauczyciela przedszkola

Wychowawca przedszkolny musi być obdarzony odpowiednim zestawem cech. Łatwość nawiązywania kontaktów z maluchami jest kluczowa w tej pracy. Empatia, wrażliwość, kreatywność, cierpliwość, wytrwałość oraz pozytywne nastawienie pomogą każdej osobie zatrudnionej w przedszkolu. Kolejna ważna cecha to spostrzegawczość. Nauczyciel musi dostrzegać zmiany w zachowaniach podopiecznych, co pozwoli na szybką interwencję w przypadku pojawiających się problemów np. z nauką.

Przedszkolanka – kwalifikacje

Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkolnych odpowiada systemowi, jaki dotyczy nauczycieli szkół podstawowych lub ponadpodstawowych. Przedszkolanka zaczyna pracę na stanowisku stażysty (na tym etapie następuje zapoznanie się ze specyfiką pracy w placówkach edukacyjnych). Następnie przygotowuje się do zdobycia kolejnego tytułu, jakim jest nauczyciel kontraktowy. Kolejne stopnie awansu to nauczyciel mianowany, a później dyplomowany.

Obowiązki przedszkolanki

Główny obowiązek osób zatrudnionych na stanowisku przedszkolanki to przygotowanie dzieci do rozpoczęcia edukacji w szkole. Nauczyciele przedszkolni mają za zadanie wspierać podopiecznych podczas nauki. Muszą także przygotowywać zajęcia dydaktyczne, współpracować z rodzicami oraz informować ich o postępach dzieci oraz pojawiających się problemach rozwojowych. Oprócz tego przedszkolanka zwraca uwagę na bezpieczeństwo maluchów.

Godziny pracy w przedszkolu

Godziny pracy nauczyciela w przedszkolu z dziećmi 6-letnimi to 22 godziny tygodniowo. W przypadku grup z podopiecznymi od 3 do 5 roku życia ten wymiar jest wyższy – wynosi 25 godzin tygodniowo. Nauczyciele praktycznie zawsze zabierają pracę do domów. Przygotowanie gier, zabaw oraz zajęć plastycznych zajmuje dużo czasu. Soboty, niedziele oraz święta ustawowe są wolne.

CV przedszkolanki

CV przedszkolanki powinno zawierać przede wszystkim dokładny opis zdobytego wykształcenia. Jest to podstawa do podjęcia pracy w placówkach edukacyjnych. Oprócz tego warto zawrzeć informacje o przebiegu praktyk oraz zdobytym doświadczeniu, np. przy pracy w roli opiekunki. Dodatkowe kursy oraz certyfikaty (np. językowe) będą atutem, który może przesądzić o zdobyciu posady.

Przedszkolanka – zarobki

Zarobki przedszkolanki są zależne od stopnia awansu zawodowego. Wysokość wynagrodzenia określają rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Od 1 stycznia 2019 obowiązują następujące stawki:

• nauczyciel stażysty – 2538 zł brutto,
• nauczyciel kontraktowy – 2611 zł brutto,
• nauczyciel mianowany – 2965 zł,
• nauczyciel dyplomowany – 3483 zł brutto.

Do tego dochodzą jeszcze różne dodatki, np. motywacyjny, funkcyjny, za wysługę lat.

Więcej artykułów "Rynek pracy"