Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przerwa na karmienie — zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie — zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

 
Przerwa na karmienie — zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Powrót do pracy nie oznacza od razu, że mama musi zarzucić karmienie piersią. Przerwy na karmienie to przywileje w pracy matki karmiącej wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Jak się je stosuje i w jaki sposób można skorzystać z przerwy na karmienie niemowlaka?

 

Przerwa na karmienie – zasady


Podstawowe zasady określające przywileje dla matki karmiącej dotyczą długości poszczególnych przerw oraz ich ilości w ciągu dnia.
Czas trwania pojedynczej przerwy na karmienie jest zależny od tego, ile dzieci matka karmi:
    • przy jednym dziecku karmionym przerwa na karmienie wynosi 30 min,
    • przy dwóch i więcej dzieci karmionych, przerwa wynosi 45 minut.


Karmienie piersią a krótszy czas pracy
      Wymiar przysługującego czasu na karmienie będzie zależał od tego, jaki jest czas pracy matki karmiącej. Jeśli pracuje ona 6 lub więcej godzin dziennie, przysługują jej dwie przerwy w czasie dnia (w wymiarze zależnym od ilości karmionych dzieci). Jeśli matka pracuje minimum 4 godziny, ale nie więcej niż 6 godzin, ma prawo do jednej przerwy.
Osoba, której czas pracy wynosi mniej niż 4 godziny, nie ma prawa do żadnej dodatkowej przerwy na karmienie piersią.
W najbardziej typowej sytuacji, czyli matka karmiąca jedno dziecko i pracująca na pełny etat, przysługiwać będą dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które na wniosek osoby karmiącej można połączyć w jedną godzinną przerwę. Taka godzina na karmienie dziecka może być realizowana przed rozpoczęciem pracy, w trakcie bądź przed jej zakończeniem.

 

Matka karmiąca w pracy — jak długo można korzystać z przerwy na karmienie piersią?
Zasady karmienia piersią i przerw istniejące w prawie pracy nie określają maksymalnego terminu, przez jaki przysługuje matce ten przywilej. Przerwa na karmienie piersią przysługuje zatem bezterminowo, dopóty dopóki matka faktycznie karmi dziecko, a jak wiadomo, czas karmienia piersią dziecka różni się u poszczególnych matek. Dla niektórych przerwa na karmienie dziecka będzie trwała kilka miesięcy, a dla innych rok. Możliwe jest również karmienie piersią powyżej roku, choć trzeba pamiętać o tym, że pracodawca może poprosić, by wniosek o przerwy na karmienie piersią został uzupełniony zaświadczeniem od lekarza, że matka nadal karmi.


Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią
Aby matka karmiąca mogła skorzystać z przywileju, musi złożyć wniosek do pracodawcy, w którym opisze również, jak ma być realizowana jej przerwa w pracy na karmienie piersią. Podanie matki karmiącej musi zostać rozpatrzone przez pracodawcę pozytywnie.


Karmienie piersią i godzina krócej w pracy
Dzięki temu, że karmiąca mama w pracy może połączyć dwie przysługujące jej przerwy w jedną i skrócić czas pracy, matka karmiąca jedno dziecko będzie mogła być godzinę krócej w pracy a matka karmiąca dwoje dzieci 1,5 godziny krócej. Za ten czas płaci pracodawca.

 

Karmienie piersią a praca


W praktyce trudno wyobrazić sobie sytuacje, w której przerwa w pracy na karmienie realizowana jest faktycznie w trakcie godzin pracy i to dwukrotnie. O ile na terenie zakładu pracy nie ma żłobka lub też matka nie pracuje z domu (wtedy faktycznie możliwe jest karmienie dziecka w pracy), zrealizowanie przerwy między karmieniami piersią w trakcie godzin pracy, ze względu na konieczność dojechania do domu i z powrotem jest niemożliwa.


Z tego powodu, przywileje matek w pracy mogą być zrealizowane na inne sposoby:
    • Matka (pracująca powyżej 6 godzin) może złożyć wniosek o połączenie przerw na karmienie,
    • Zamiast przerwy na karmienie piersią, można wystąpić o skrócenie czasu pracy na karmienie
    • Skrócony czas pracy na karmienie może być realizowany tuż po rozpoczęciu czasu pracy (czyli matka, której przysługują dwie półgodzinne przerwy na karmienie dziecka, przychodzi o godzinę później do pracy) lub przed zakończeniem pracy (czyli matka wychodzi z pracy o godzinę wcześniej).


Efektem takich działań, jest skumulowana przerwa w pracy na karmienie dziecka, która nie zaburza ciągu pracy pracownicy. Oczywiście, jeśli matka karmiąca godziny pracy ma skrócone (np. złożyła wniosek o skrócenie czasu pracy do 6 godzin dziennie), przysługuje jej odpowiednio, zgodnie z przepisami mniejsza ilość czasu na karmienie, ale również może ona wykorzystać skrócony czas pracy. Karmienie piersią nie musi się zatem obywać na terenie zakładu pracy czy w jego okolicy.

 

Karmienie piersią przepisy


Prawo pracy – przerwa na karmienie określona jest przez Kodeks pracy w art. 187. Nie istnieje dodatkowa ustawa określająca karmienie piersią.
Jeśli pracodawca zignoruje wniosek o udzielenie przerwy na karmienie dziecka piersią i nie udzieli jej pracownicy, to jest to wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji pracownica może zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy.
Kodeks pracy karmienie piersią wspomina również w art. 176 § 1. Na mocy tego przepisu matka karmiąca w pracy nie może wykonywać pracy uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na karmienie.

 

Zaświadczenie o karmieniu piersią - wzór


Aby móc wykorzystać krótszy czas pracy dla matki karmiącej, konieczne jest podanie o przerwę na karmienie piersią złożone u pracodawcy.
Pracodawca może poprosić o potwierdzenie faktu karmienia dziecka. W teorii wystarczy, jeśli matka złoży oświadczenie o karmieniu piersią. Wzór takiego oświadczenia powinien zawierać imię i nazwisko pracownicy wnioskującej o przywileje matki karmiącej, sposób wykorzystania przywileju (np. czy to będzie skrócony czas pracy dla matki karmiącej typu późniejsze przyjście bądź wcześniejsze wyjście z pracy, czy przerwa w trakcie pracy). W praktyce pracodawcy oczekują, że pracownica złoży zaświadczenie o karmieniu piersią od lekarza.


Czy pracodawca może żądać, by zwolnienie na karmienie dziecka było poparte dowodem w postaci zaświadczenia lekarskiego? Według pisma Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2018 roku do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, pracodawca ma prawo domagać się od pracownicy składającej wniosek o przerwę na karmienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia.


Zaświadczenie o karmieniu piersią — kto wystawia?
Dla wielu matek dość problematyczny jest fakt konieczności udowodnienia karmienia piersią. Od jakiego lekarza można uzyskać zaświadczenie o karmieniu piersią? Otóż żadne przepisy tego nie precyzują, zatem może to być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i ginekolog (a w zasadzie lekarz każdej specjalizacji). Warto nadmienić, że technicznie nie jest możliwe stwierdzenie przez lekarza tego, czy matka faktycznie karmi piersią. Zatem, jeśli chodzi o zaświadczenie o karmieniu piersią, wzór takiego zaświadczenia może określać jedynie potwierdzenie posiadania pokarmu przez matkę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.