Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przerwa w pracy a długość pracy

Przerwa w pracy a długość pracy

 
Przerwa w pracy a długość pracy

Każda osoba, niezależnie od wykonywanego zawodu i stanowiska, które zajmuje, potrzebuje przerwy. Mało kto z nas będzie w stanie się skupić na wykonywanych obowiązkach przez całe 8 godzin, dlatego prawo pracy ściśle określa zasady dotyczące przerw dla pracowników.

 

Kodeks pracy - przerwa

 

Prawo do przerwy w pracy jest jednym z podstawowych praw, które przysługuje pracownikowi. Określają to artykuły 134. i 141. Kodeksu Pracy. Zgodnie z podanymi artykułami, pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi 6 godzin (lub więcej), przysługuje co najmniej 15 minut przerwy wliczonej do czasu pracy.

 

Artykuł 141. Kodeksu Pracy pozwala pracodawcy wprowadzić jedną przerwę w pracy, która nie jest wliczana do czasu pracy i jest bezpłatna. Nie może ona przekraczać 60 minut i najczęściej jest ona przeznacza na spokojne spożycie obiadu bądź załatwienie osobistych spraw przez pracowników. Zapis o takiej przerwie powinien zostać umieszczony w regulaminie zakładowym bądź w umowie o pracę.

 

Przerwa w pracy - komu przysługuje?

 

Do przerwy w pracy ma prawo każdy pracownik. Kodeks Pracy nie określa dokładnie, w jakim momencie dnia należy wykorzystać 15 minut przerwy. Może to zatem być przerwa śniadaniowa. Ważne jest natomiast, aby przerwa została wykorzystana w taki sposób, aby zapewniła nam odpoczynek i chwilowe rozluźnienie, dzięki czemu będziemy mogli ponownie wrócić do pełnienia swoich obowiązków na najwyższym poziomie.

 

W Kodeksie Pracy możemy też znaleźć zapisy o dodatkowych przerwach, które przysługują pracownikom w pewnych okolicznościach. Jedną z takich okoliczności jest karmienie piersią. Przerwy te są przyznawane na wniosek pracownicy, która jest zobowiązana przedłożyć pracodawcy odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt. Kobieta może korzystać z takich przerw przez cały okres karmienia.

 

Pracownicy biurowi, którzy spędzają przed monitorami co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. W tym czasie powinni dać odpocząć oczom i rozluźnić plecy. W tym wypadku pracownik nie może kumulować przysługujących mu przerw. Pracodawca może odmówić nam prawa do 5-minutowych przerw, jeżeli zapewnił nam różnorodne obowiązki, które sprawiają, że odrywamy się od komputera.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników młodocianych. Mają oni prawo do 30-minutowej przerwy, której jednak nie mogą rozdzielać na krótsze.

 

Ile przerwy na 8 godzin pracy?

 

Jak już zostało wyżej podane, Kodeks Pracy mówi, że pracownikom przysługuje prawo do 15 minut przerwy przy co najmniej 6-godzinnym dniu roboczym. Często pojawiają się zatem pytania, ile trwa przerwa w pracy 10-godzinnej lub ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy. Według prawa nie ma znaczenia czy pracujemy 8, 10 czy 12 godzin. W każdym przypadku mamy prawo do 15 minut przerwy wliczonej do czasu pracy. Jeżeli pracownik pracuje krócej niż podane w Kodeksie 6 godzin, to wtedy nie przysługuje mu żadna przerwa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Inspektor ds. BHP

  Katarzyna Ciaciuch   Niemcy   
  specjalista (mid)  pełny etat   26 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
  Opis stanowiska: Jako Inspektor ds. BHP będziesz odgrywać kluczową rolę w nadzorowaniu i wdrażaniu kompleksowych programów BHP i ochrony środowiska na placu budowy w pobliżu Lipska w Niemczech. Skoncentrujesz się na wspieraniu bezpieczeństwa, promowaniu najlepszych praktyk oraz ułatwianiu...
 • Kierowca kat. C+E z doświadczeniem

  Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca mobilna
  pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B   12 000 - 17 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj bez CV
  3 godz.
  Zatrudnimy Kierowców Kat. C+E w transporcie międzynarodowym do działów: Europa zachodnia i południowa Kraje Beneluxu i/lub Niemcy Francja (INTERMODAL) Wielka Brytania Najwyższe stawki w Polsce. Systemy: 2/1; 3/1; 4/1; 2/2 Centralna siedziba firmy: Pruszcz Gdański (województwo pomorskie)...
 • Financial Auditor - Junior Manager

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
  18 godz.
  Your Responsibilities: Planning, conducting and reporting the results of audit tasks, in particular in the area of economic, analytical and statistical, cash, banking issues; Prepares and reviews documentation of audit work in accordance with risk-based audit methodology and industry standards, as...
 • Koordynator w Magazynie Logistycznym

  Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
  kierownik/koordynator  aplikuj szybko
  19 godz.
  Zakres obowiązków: organizacja pracy bieżącej magazynu przeładunkowego; nadzór nad operacjami magazynowymi; organizowanie pracy oraz nadzór nad personelem; nadzorowanie i kontrola infrastruktury magazynowej; optymalizacja procesów magazynowych; współpraca z innymi działami firmy;...
 • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta - branża weterynaryjna

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  22 godz.
  Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
 • Junior Content Specialist

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
  22 godz.
  Do Twoich obowiązków należeć będzie: Tworzenie i aktualizacja informacji na temat hoteli i kierunków wakacyjnych w serwisie coraltravel.pl, (praca głównie z rynkiem tureckim) Dobór, korekta i kadrowanie zdjęć promujących hotele; Pozyskiwanie danych hotelowych od stałych partnerów za...

Najnowsze artykuły

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Jeśli w Twojej firmie wciąż nie ma dekoracji świątecznych, Mikołajki to dobry moment, by wprowadzić do niej odrobinę świątecznej atmosfery. Najczęściej decydujemy się na choinki, lampki i stroiki. W czasie zakupu ozdób trzeba jednak zwrócić uwagę na ważną kwestię podatkową: czy zawsze można przyjąć, że dekoracje mają wpływ na zyski, jakie osiąga przedsiębiorca, a więc stanowią koszty firmy?

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Możesz być pewien, że to pytanie pojawi się na Twojej rozmowie kwalifkacyjnej. Wydaje się proste, ale dzięki niemu rekruter sprawdza kilka rzeczy: Twoją zawodową motywację, ważne dla Ciebie wartości, znajomość firmy, a także to, czy znasz swoje mocne strony i sprostałbyś wymaganiom stanowiska, o jakie się ubiegasz. Jest kilka sposobów na odpowiedź na to pytanie – omawiamy te najlepsze.

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: kupujemy prezenty, planujemy urlopy. Jednak koniec roku nie dla wszystkich oznacza wolne i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w święta i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta.

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Kto w tym roku dostanie premię świąteczną? Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach pracodawca wręcz ma obowiązek wypłacić taki dodatek. Zobacz, czy jesteś w grupie pracowników, którym premia się należy, a także jak się ustala jej wysokość i czy premia świąteczna przepada, jeśli pracownik jest na urlopie lub zwolnieniu.

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

Mimo że ustawa zakłada rocznie 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w praktyce bez dodatkowych ustaleń z pracodawcą skorzystamy tylko z 11. Są także dobre wieści: czeka nas kilka długich weekendów, korzystnie wypadają także majówka, Święto Niepodległości oraz przyszła Gwiazdka razem z Nowym Rokiem. Sprawdź kalendarz dni wolnych 2024 i jak najlepiej zaplanuj swoje urlopy na przyszły rok!