Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nie będzie więcej przerw

Nie będzie więcej przerw

 
Nie będzie więcej przerw

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom, których czas pracy w danej dobie wynosi co najmniej 6 godzin, prawo do jednej, 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy (a w konsekwencji płatnej). Aktualnie brak jest podstaw prawnych do wydłużenia czasu trwania przerwy lub zwiększenia liczby przerw dla pracowników pracujących np. 8 lub 12 godzin w danej dobie.

 

Stan ten raczej nie prędko ulegnie zmianie, w świetle niedawnego stanowiska MR,PiPS. Resort podkreślił w nim, że przepisy prawa pracy przewidują dłuższe przerwy wliczane do czasu pracy, a także dodatkowe przerwy w pracy, z których mogą skorzystać określone kategorie pracowników ze względu na szczególną ochronę im przysługującą lub warunki wykonywania pracy.

 

Powyższe dotyczy m.in. pracowników młodocianych, dla których przerwa w pracy trwa co najmniej 30 minut, gdy ich dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny oraz pracownic karmiących dzieci piersią, które mają prawo do przerw w pracy w wymiarze 30 minut – jeżeli ich czas pracy obejmuje co najmniej 6 godzin, a jedną taką przerwę – gdy nie przekracza 6 godzin i wynosi co najmniej 4 godziny. W przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka długość przerwy wynosi 45 minut.

 

Prawo do dodatkowych przerw w pracy przewidują również przepisy szczególne. Przykładowo pracownikom niepełnosprawnym przyznają przerwę w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek wliczaną do czasu pracy i wynoszącą 15 minut, zaś pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe – co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. MR,PiPS podkreśliło, że każdy pracodawca może ponadto w przepisach wewnątrzzakładowych (tj. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy) lub umowie o pracę, wprowadzić bardziej korzystne rozwiązania, które mogą polegać zarówno na wydłużeniu czasu trwania przerwy, wprowadzeniu dodatkowej, jak również obniżeniu dobowego wymiaru czasu pracy, od którego uzależnione jest prawo do przerwy (np. 4-ry zamiast 6-ciu godzin). Tym samym resort pracy wskazał, iż nie planuje wprowadzenia zmian w przerwach.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

  Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
  Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
 • Inspektor ds. BHP

  Katarzyna Ciaciuch   Niemcy   
  specjalista (mid)  pełny etat   26 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  3 godz.
  Opis stanowiska: Jako Inspektor ds. BHP będziesz odgrywać kluczową rolę w nadzorowaniu i wdrażaniu kompleksowych programów BHP i ochrony środowiska na placu budowy w pobliżu Lipska w Niemczech. Skoncentrujesz się na wspieraniu bezpieczeństwa, promowaniu najlepszych praktyk oraz ułatwianiu...
 • Kierowca kat. C+E z doświadczeniem

  Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca mobilna
  pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B   12 000 - 17 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj bez CV
  5 godz.
  Zatrudnimy Kierowców Kat. C+E w transporcie międzynarodowym do działów: Europa zachodnia i południowa Kraje Beneluxu i/lub Niemcy Francja (INTERMODAL) Wielka Brytania Najwyższe stawki w Polsce. Systemy: 2/1; 3/1; 4/1; 2/2 Centralna siedziba firmy: Pruszcz Gdański (województwo pomorskie)...
 • Financial Auditor - Junior Manager

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
  20 godz.
  Your Responsibilities: Planning, conducting and reporting the results of audit tasks, in particular in the area of economic, analytical and statistical, cash, banking issues; Prepares and reviews documentation of audit work in accordance with risk-based audit methodology and industry standards, as...
 • Koordynator w Magazynie Logistycznym

  Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
  kierownik/koordynator  aplikuj szybko
  20 godz.
  Zakres obowiązków: organizacja pracy bieżącej magazynu przeładunkowego; nadzór nad operacjami magazynowymi; organizowanie pracy oraz nadzór nad personelem; nadzorowanie i kontrola infrastruktury magazynowej; optymalizacja procesów magazynowych; współpraca z innymi działami firmy;...
 • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta - branża weterynaryjna

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  24 godz.
  Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Jeśli w Twojej firmie wciąż nie ma dekoracji świątecznych, Mikołajki to dobry moment, by wprowadzić do niej odrobinę świątecznej atmosfery. Najczęściej decydujemy się na choinki, lampki i stroiki. W czasie zakupu ozdób trzeba jednak zwrócić uwagę na ważną kwestię podatkową: czy zawsze można przyjąć, że dekoracje mają wpływ na zyski, jakie osiąga przedsiębiorca, a więc stanowią koszty firmy?

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Możesz być pewien, że to pytanie pojawi się na Twojej rozmowie kwalifkacyjnej. Wydaje się proste, ale dzięki niemu rekruter sprawdza kilka rzeczy: Twoją zawodową motywację, ważne dla Ciebie wartości, znajomość firmy, a także to, czy znasz swoje mocne strony i sprostałbyś wymaganiom stanowiska, o jakie się ubiegasz. Jest kilka sposobów na odpowiedź na to pytanie – omawiamy te najlepsze.

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: kupujemy prezenty, planujemy urlopy. Jednak koniec roku nie dla wszystkich oznacza wolne i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w święta i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta.

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Kto w tym roku dostanie premię świąteczną? Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach pracodawca wręcz ma obowiązek wypłacić taki dodatek. Zobacz, czy jesteś w grupie pracowników, którym premia się należy, a także jak się ustala jej wysokość i czy premia świąteczna przepada, jeśli pracownik jest na urlopie lub zwolnieniu.

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

Mimo że ustawa zakłada rocznie 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w praktyce bez dodatkowych ustaleń z pracodawcą skorzystamy tylko z 11. Są także dobre wieści: czeka nas kilka długich weekendów, korzystnie wypadają także majówka, Święto Niepodległości oraz przyszła Gwiazdka razem z Nowym Rokiem. Sprawdź kalendarz dni wolnych 2024 i jak najlepiej zaplanuj swoje urlopy na przyszły rok!