Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

 
Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

Psychoterapeuta - kim jest?


Psychoterapeuta zajmuje się grupą problemów psychicznych lub rodzajem terapii. Może leczyć uzależnienia, pomagać z problemami z przemocą, zaburzeniami odżywiania lub innymi problemami rodzinnymi. Prowadzi terapie grupowe lub indywidualne dla dzieci bądź dorosłych.

 

Psycholog terapeuta - czym się zajmuje?


Nie ma takiego zawodu jak psycholog terapeuta. Ktoś może być albo psychologiem, albo terapeutą. Wrzucanie tych dwóch w gruncie rzeczy różnych zawodów do jednego worka jest niemożliwe. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, a psychoterapeuta nie ma uprawnień do przeprowadzanie testów psychologicznych. Dlatego, jeżeli szukasz pomocy, musisz wiedzieć, którą ścieżkę wybrać, tak aby zaprowadziła Cię do odpowiedniego specjalisty.

Psychoterapeuta często mylony jest z psychologiem lub psychiatrą. Jednak to nie jest jedna i ta sama osoba. Przypisywanie psychoterapeucie łatki psychologa terapeuty jest błędne. Każda z tych osób ma inne wykształcenie i umiejętności. Każda z nich musi odbyć odpowiednią ilość godzin stażu, aby w odpowiedni sposób pomagać ludziom. To, co ich łączy to jeden cel, czyli pomoc. Jednak jej zakres i metody działania są różne.

 

Psycholog a psychoterapeuta różnice


Psychologa i psychoterapeutę łączy znajomość ludzkiej psychiki. Co zatem dzieli ta dwa zawody. Zdecydowanie jest to sposób leczenia. Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy osobami wykonującymi te zawody?

Psycholog to osoba po 5-letnich studiach psychologicznych. Ma tytuł magistra psychologii i takim też dyplomem się posługuje. Psycholog, aby podjąć pracę w zawodzie, nie ma obowiązku poddawaniu się psychoterapii własnej oraz przechodzenia etapu superwizji tak, jak psychoterapeuta. W gabinecie świadczy usługi z zakresu poradnictwa psychologicznego lub psychoedukacji. Psycholog wykonuje także testy osobowościowe oraz na inteligencję. Wydaje opinie, zaświadczenia oraz stawia diagnozę psychologiczną. Psycholog nie ma uprawnień do przepisywania recept oraz zwolnień lekarskich.

Psychoterapeuta to specjalista legitymujący się dyplomem uczelni wyższej. Ukończone studia nie muszą być z zakresu psychologii. Nie muszą to także być studia medyczne, choć po nich też można pracować jako psychoterapeuta. W zasadzie każde studia humanistyczne uprawniają do wykonywania tego zawodu. Co ważne po ukończeniu studiów należy rozpocząć 4-letnie studium w szkole psychoterapii. Jednak to nie koniec. Czas nauki w zawodzie psychoterapeuty szacowany jest nawet na 12 lat. Wynika to z pracy pod superwizją, czyli ze spotkań psychoterapeuty z innym psychoterapeutą, legitymującym się certyfikatem superwizora. Ma to pomóc w zdobyciu odpowiednich kompetencji i ustalić poziom świadczonych usług.

Psychoterapeuta musi obowiązkowo poddać się psychoterapii własnej. Dokumentem, który potwierdza kwalifikacje psychoterapeuty, jest certyfikat lub rekomendacja. Psychoterapeuta stawia diagnozy psychoterapeutyczne, prowadzi psychoedukację i ma uprawnienia do wydawania zaświadczeń o udziale w psychoterapii. Nie ma natomiast kompetencji do zapisywania leków na receptę, czy wystawiania zwolnień z pracy. Działania z zakresu psychologii, jak diagnoza psychologiczna, wykonywanie testów osobowościowych, czy psychologicznych oraz wystawianie opinii psychologicznej nie leży w zakresie uprawnień psychoterapeuty.

 

Uprawnienia psychoterapeuty


Zawód psychoterapeuty nie jest prawnie uregulowany. W związku z tym rodzi się wiele pytań i niejasności. Kto ma prawo wykonywać ten zawód w Polsce? Kto ma prawo zwać się psychoterapeutą? Uprawnienia psychoterapeuty w formie certyfikatu wydaje Krajowa Organizacja Przyznająca, czyli Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polska Federacja Psychoterapii według standardów określonych przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii. Dzięki temu można otworzyć i prowadzić własny gabinet psychoterapii.

Na potrzeby NFZ jest to jednak niewystarczające. W związku z tym od osób świadczących usługi psychoterapeutyczne w ramach funduszu wymaga się certyfikatu wydanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.  

Z zakresu psychoterapii warto się dokształcać i podnosić swoje kompetencje. Szkolenia psychoterapii, czy nawet podyplomowe studia psychoterapeutyczne to dobry kierunek w podnoszeniu swoich umiejętności zawodowych.

 

Psycholog terapeuta - zarobki


Jak już wspomniano powyżej, nie łączymy tych dwóch zawodów w jeden. Dlatego też trzeba rozróżnić poziom zarobków odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.