Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rejestratorka medyczna - wymagania, obowiązki, kurs, zarobki

Rejestratorka medyczna - wymagania, obowiązki, kurs, zarobki

 
Rejestratorka medyczna - wymagania, obowiązki, kurs, zarobki

Rejestratorka medyczna - praca

 

Rejestratorka medyczna jest pierwszą osobą, z którą spotykają się pacjenci ośrodków medycznych. Z jednej strony jej praca ma charakter biurowy, ponieważ rejestratorka prowadzi m.in. dokumentacje medyczne, kalendarze wizyt. Z drugiej jednak strony udziela informacji o usługach prowadzonych przez dane placówki (z uwzględnieniem wszelkich formalności i kwestii finansowych), przyjmuje i opisuje materiały dostarczane do badań – ma więc bezpośredni kontakt z klientami placówki.

Należy pamiętać o trudnych aspektach takiej pracy. Wizyta w placówce danego pacjenta jest najczęściej spowodowana problemami zdrowotnymi. Dodatkowo irytację wzmaga u niego system i procedury związane z dostaniem się do wybranego lekarza lub na odpowiednie badania. Z tego względu rejestratorki muszą liczyć się z tym, że będą często zmuszone do rozwiązywania nie tylko problemów związanych z typową obsługą biura, ale też do łagodzenia sytuacji w kolejce, poczekalni lub uspakajania i wyciszania zirytowanych lub zdenerwowanych pacjentów.

 

Rejestratorka medyczna - wymagania

 

W związku z powyższą charakterystyką pracy  w rejestracji medycznej, od osoby na tym stanowisku wymagać się będzie umiejętności typowo zawodowych, ale też interpersonalnych.

 

Bardzo ważna jest odporność na stres i opanowanie. Niejednokrotnie rejestratorka w szpitalu będzie miała do czynienia ze zdenerwowanymi pacjentami, z nagłymi i trudnymi sytuacjami. Musi wtedy zachować spokój, by jednocześnie wykonywać obowiązki, ale też umiejętnie rozmawiać z drugim człowiekiem.

 

Rejestratorka medyczna powinna też cechować się asertywnością i stanowczością. Często klienci placówek oczekują więcej niż im się należy. Chcą od rejestratorek uzyskać informacje/dokumenty, które np. przekazać może tylko lekarz, próbują wejść bez kolejki, bez odpowiednich dokumentów itp.

 

Osoba aplikująca na takie stanowisko powinna wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia, rozwiązywaniem problemów logistycznych. Dobrze by było, by w zakresie jej kompetencji znalazła się również umiejętność obsługi urządzeń biurowych.

 

Jeśli chodzi o wykształcenie, to od rejestratorki wymaga się ukończenia edukacji na poziomie minimum średnim ogólnokształcącym lub technicznym o kierunku ekonomicznym. Do zawodu przygotowują również szkoły policealne.

 

Sekretarka medyczna - obowiązki

 

Mimo, że często zamiennie używa się pojęcia rejestratorki i sekretarki medycznej, to jednak oba te zawody występują oddzielnie w klasyfikacji zawodów, mają przypisane osobne kody i opisy. Część zadań zawodowych się pokrywa, ale występują również oddzielne funkcje.

 

Według opisu zamieszczonego na stronie Wortalu Publicznej Służby Zatrudnienia, sekretarka medyczna: „Zajmuje się gromadzeniem, segregowaniem i udostępnianiem informacji o stanie zdrowia klienta, pacjenta, środowiska, społeczeństwa - jego potrzebach zdrowotnych oraz o świadczonych usługach; przygotowuje dane do komputerowych baz danych i posługuje się tymi bazami; zbiera, porządkuje i udostępnia materiały szkoleniowe, służące zapobieganiu chorobom i promocji zdrowia.”.

 

Kurs recepcjonistki medycznej

 

Obecnie dostępne są liczne opcje, mające pomóc w przygotowaniu do pracy na stanowisku rejestratorki medycznej. Kursy dostępne są w wymiarze 30 godzin zajęć, ale istnieje również możliwość zapisania się na kierunki związane z rejestracją, do szkół policealnych (nauka wtedy trwa rok). Kursy i szkolenia mają na celu wprowadzenie uczestników m.in. w tematykę pracy placówek medycznych, charakterystyki obiegu dokumentów i umiejętności komunikacji z pacjentami.

 

Rejestratorka medyczna - zarobki

 

Rejestratorka medyczna pracę może znaleźć w szpitalach, przychodniach, laboratoriach, a także w prywatnych placówkach medycznych. Wynagrodzenie będzie właśnie w dużej mierze uzależnione od miejsca pracy. Na wysokość zarobków rejestratorki medycznej mogą również wpłynąć ukończone kursy, staż pracy oraz inne kompetencje (np. znajomość języków obcych).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.