Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

 
Rynek pracy w II kwartale 2021 roku – charakterystyka

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny raport dotyczący sytuacji na rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2021 r. Dane pochodzą z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

 

Na wstępie należy zauważyć, że przez aktywność ekonomiczną rozumie się zatrudnienie / bycie bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy / bycie biernym zawodowo. Niemniej, definicje wykorzystywane w badaniu uległy zmianie w związku z nowelizacją regulacji unijnych dotyczących statystyki pracy. Dlatego twórcy raportu GUS wskazują na fakt, że obecnie dane z BAEL dotyczące I i II kwartału 2021 r. nie mogą być porównywane z wynikami w ubiegłych lat.

 

Współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2021 roku

 

Współczynnik aktywności zawodowej pokazuje, jaki odsetek społeczeństwa w wieku 15-89 lat jest aktywny zawodowo. Wskaźnik ten jest stosunkiem liczby niepracujących (biernych zawodowo i bezrobotnych) do pracujących.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2021 r. osoby aktywne zawodowo
stanowiły 57,6% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu
z I kw. 2021 r. o 0,3 p.proc.

 

Liczba aktywnych zawodowo wyniosła 17 203 tys. osób, z czego pracujących było 16 597 tys., bezrobotnych 606 tys., a biernych zawodowo 12 651 tys.

 

Co więcej, w II kwartale 2021 r. na 1000 osób pracujących przypadało 799 osób bez pracy w wieku 15-89 lat (w I kw. 2021 r. było to 819 osób).

 

Wskaźnik zatrudnienia w II kwartale 2021 roku

 

W drugim kwartale bieżącego roku pracujący stanowili 55,6% ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł tym samym o 0,6 punktu procentowego w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r.

 

Liczba pracujących w drugim kwartale wyniosła ogółem 16 597 osób. Więcej było w tej grupie mężczyzn (stanowili 54,7% wszystkich pracujących). Wśród pracujących przeważali także mieszkańcy miast (60,1%).

 

Biorąc pod uwagę rodzaj działalności głównego miejsca pracy, w II kwartale 2021 r. liczba pracujących zwiększyła się w porównaniu z poprzednim kwartałem głównie w:

  • handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych, włączając motocykle (o 110 tys.),
  • administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych (o 52 tys.),
  • działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (o 37 tys.).

Z kolei największy spadek liczby pracujących zanotowano w sekcjach:

  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo (o 65 tys.),
  • przetwórstwo przemysłowe (o 37 tys.).

 

Stopa bezrobocia w II kwartale 2021 roku

 

Raport GUS podaje także stopę bezrobocia obliczaną zgodnie z definicjami przyjętymi w BAEL – wynosi ona 3,5%. Wskaźnik ten bierze pod uwagę osoby aktywne zawodowo w wieku 15-89 lat. Warto zauważyć, że inne kryteria przyjmuje GUS, obliczając stopę bezrobocia rejestrowanego w Polsce (które w końcu czerwca 2021 r. wynosi 5,9%).

 

W raporcie uwzględniono także statystyki dla grupy wiekowej 15-74 lat:


W II kwartale 2021 r. populacja osób bezrobotnych w wieku 15-74 lata liczyła 606 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z I kwartałem 2021 r. o 81 tys., tj. o 11,8%. Większość tej zbiorowości to mężczyźni – 55,0%, tj. 333 tys. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, mieszkańcy miast stanowili 60,6%, tj. 367 tys.

 

Prawie połowę osób bezrobotnych stanowili ci, którzy stracili pracę (47,9%, czyli 290 tys.). Z kolei najmniej w tej grupie było osób, które same zrezygnowały z pracy – 61 tys., czyli 10,1% bezrobotnych.

 

Jedną z istotnych przyczyn bezrobocia jest epidemia SARS-CoV-2:

 

W II kwartale 2021 r. z 466 tys. osób bezrobotnych poprzednio pracujących, 110 tys. osób (23,6%) jako przyczynę zaprzestania ostatnio wykonywanej pracy podało sytuację spowodowaną pandemią COVID-19 (w poprzednim kwartale były to 142 tys., tj. 27,3%).

 

Z tej grupy:

  • 68 tys. osób (tj. 61,8%) jako bezpośredni powód zakończenia pracy wskazało likwidację zakładu lub stanowiska pracy,
  • 21 tys. (tj. 19,1%) zakończenie pracy na czas określony/dorywczej/sezonowej,
  • 10 tys. (tj. 9,1%) zwolnienie z innych przyczyn.

Sprawdź także: bezrobocie rejestrowane w I kwartale 2021 roku

 

Bierni zawodowo w II kwartale 2021 roku

 

W raporcie pojawia się także informacja dotycząca biernych zawodowo. W drugim kwartale 2021 r. stanowili oni 42,4% ludności w wieku 15-89 lat, czyli o 0,3 punktu procentowego mniej niż w pierwszym kwartale.

 

Twórcy raportu wyjaśniają, że do biernych zawodowo zaliczają się osoby, które jeszcze nie weszły do rynku pracy (np. uczniowie), a także emeryci, renciści, osoby utrzymujące się z innych źródeł niż praca, a także ci, którzy w przeszłości pracowali i co prawda odeszli z rynku pracy, ale deklarują, że chcą na niego w przyszłości powrócić. Jest to zatem dość różnorodna grupa.

 

W II kwartale 2021 r. w zbiorowości osób biernych zawodowo w wieku 15-74 lata, liczącej 10474 tys. (dla tej grupy wieku ustalana była przyczyna bierności) połowę stanowili emeryci (50,2%), a drugą w kolejności grupą byli uczniowie i studenci (21,4%).

 

Źródło danych: GUS.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.