Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

 
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Czy samokształcenie jest ważne w każdej branży? Co taka forma zdobywania wiedzy mówi o danej osobie?

 

Samokształcenie – definicja

 

Chęć nauki, praca nad sobą to dla wielu pracodawców cenne cechy pracownika. Przełożeni wysyłają personel na różne szkolenia i konferencje, by pomóc w kolekcjonowaniu cennych doświadczeń. Dodatkowo Kodeks pracy (art. 17.) mówi, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom zdobywanie kolejnych poziomów wiedzy i umiejętności. Przy ustalaniu zasad objęcia danego stanowiska, można zawrzeć umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, na podstawie której ustala się prawa i obowiązki zatrudnianego i zatrudniającego.

 

Istotną kwestią w życiu zawodowym jest także samokształcenie. To nic innego, jak „samodzielne zdobywanie wiedzy” (Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN). Osoba decydująca się na pracę nad sobą, samodzielnie wyszukuje materiały dydaktyczne, zadania do wykonania, oraz wyznacza cele, które chce osiągnąć.

 

Dlaczego w ogóle samodoskonalenie się jest tak ważne? Po pierwsze, w wielu dziedzinach umiejętności zdobywane podczas nauki szkolnej czy uniwersyteckiej, mogą ulec przedawnieniu. Pionierskie rozwiązania sprzed kilku lat dla dzisiejszej technologi i przy stanie aktualnej wiedzy staja się nieskuteczne. Po drugie, samokształcenie dorosłych pozwala zdobywać nowe znajomości, poznawać kolejne dziedziny lub ścieżki rozwoju. Jest też bardzo istotnym aspektem, który pod uwagę biorą przyszli pracodawcy lub kontrahenci – poznając nasze doświadczenie zawodowe, liczne działania w jego rozwoju, mogą być bardziej skłonni, by nam zaufać.

 

Metody samokształcenia

 

Nie ma jednej drogi, którą obierają osoby decydujące się na samokształcenie. Tematy, z których wiedzę poszerzają, mogą dotyczyć ich aktualnej branży, lub zupełnie innej, w związku np. z chęcią zmiany profilu zawodowego.

 

Samodoskonalenie może przyjąć także różne formy. Dużo daje czytanie literatury branżowej – w postaci aktualnych publikacji papierowych czy na portalach tematycznych. Kolejną metodą jest udział w wykładach, szkoleniach – takich, które odbywają się na uczelniach, ale też prowadzonych za pomocą multimediów, a także przystąpienie do egzaminów i zdobywania cenionych na rynku certyfikatów.

 

To, w jaki sposób odbędzie się podnoszenie kwalifikacji, w dużej mierze zależy od predyspozycji osoby chcącej się uczyć, a także specyfiki branży. W dziedzinie IT np. to wykonywanie zadań, rozwiązywanie problemów pomaga rozwijać się najefektywniej, z kolei teoria – np. publikacje o najnowszych metodach czy odkryciach naukowych przydać się może w zakresie medycyny, pedagogiki itp. Oczywiście i teoria i praktyka najczęściej chodzą ze sobą w parze – tylko w proporcjach dostosowanych do branży.

 

Wady i zalety samodzielnego podnoszenia kwalifikacji

 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na własny rachunek ma wiele zalet. Można samodzielnie dobierać metody kształcenia, terminy czy jego zakres. To także po prostu ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która zaprocentuje w przyszłości. Ciągła praca, ćwiczenie umysłu zapobiega stagnacji, zatrzymaniu się w miejscu.

 

Samodoskonalenie jest jednak także wymagające. Potrzeba tu dużo wewnętrznej motywacji oraz systematyczności w przystępowaniu do kolejnych etapów kształcenia. Nierzadko też konieczne może okazać się zgromadzenie odpowiednich środków finansowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.