Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spółka akcyjna - charakterystyka, wady i zalety, założenie i rozwiązanie

Spółka akcyjna - charakterystyka, wady i zalety, założenie i rozwiązanie

 
Spółka akcyjna - charakterystyka, wady i zalety, założenie i rozwiązanie

Spółka akcyjna jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Jest uważana za praktyczne rozwiązanie pod kątem organizacji i prowadzenia działalności gospodarczej. Charakteryzuje się wyraźnym podziałem odpowiedzialności, obowiązków i funkcji. Jednocześnie jednak uznawana jest za dość skomplikowaną formę działalności. Dlaczego?

 

Spółka akcyjna - charakterystyka


Z zasady, spółki kapitałowe prowadzą działalność z dużym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowaną wiedzą oraz kapitał inwestycyjny. Jak wygląda to w przypadku omawianej spółki? O czym warto wspomnieć dokonując charakterystyki spółki akcyjnej? Przede wszystkim o jej dosyć skomplikowanej formie. Właśnie ze względu na to, spółka akcyjna nie jest zalecana przedsiębiorcom rozpoczynającym swoją działalność, a przeznaczona jest raczej dla prowadzenia średnich i dużych przedsiębiorstw.

W tym miejscu należy także poruszyć zasadniczą kwestię, a mianowicie - organy spółki akcyjnej. Działa ona poprzez zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie akcjonariuszy, które jest najwyższym organem spółki podejmującym najważniejsze decyzje. Profil spółki akcyjnej pozwala jednak na wyraźne rozróżnienie odpowiedzialności w spółce akcyjnej oraz rozdzielenie funkcji akcjonariuszy od funkcji zarządu. Co ważne, ci pierwsi nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ale mogą ponieść utratę wniesionego wkładu. Posiadają określone ilości akcji w spółce akcyjnej, które upoważniają ich do otrzymania wyznaczonej części dywidendy. Za wszelkie zobowiązania spółka akcyjna odpowiada własnym majątkiem. A czym jest wspomniana dywidenda? Jest to część zysku netto spółki (po opodatkowaniu), którą wypłaca się posiadaczom akcji. Wypłacana jest tylko w roku, w którym spółka odnotowała wynik dodatni, a jej wysokość zależy od wysokości zysku.

Spółka akcyjna posiada osobowość prawną. Założycielem może być jedna lub kilka osób, jednak nie może zawiązać jej jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Statut spółki musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Co więcej? Do założenia wymagany jest kapitał założycielski spółki akcyjnej.


Spółka akcyjna - wady i zalety


Omawiana spółka jest formą działalności, która, jak każda inna, ma swoje plusy i minusy. Rozważając jej założenie warto zatem rozważyć wszelkie za i przeciw. Jakie są wady i zalety spółki akcyjnej?

ZALETY:

    • podmiotowość prawna umożliwiająca zaciąganie zobowiązań we własnym imieniu,
    • możliwość założenia jednoosobowej spółki akcyjnej,
    • brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki,
    • łatwość pozyskiwania i gromadzenia kapitału,
    • możliwość sprawdzenia wiarygodności spółki przez potencjalnych kontrahentów dzięki obowiązkowi audytu i publikacji rocznych raportów finansowych.

WADY:

    • skomplikowana i kosztowna procedura założenia spółki,
    • obowiązkowy kapitał zakładowy,
    • konieczność prowadzenia pełnej księgowości spółki akcyjnej oraz corocznego sprawozdania finansowego,
    • podwójne opodatkowanie zysku - zarówno akcjonariusza, jak i spółki,
    • konieczność specjalistycznej obsługi prawnej, zarządczej i finansowej,
    • skomplikowany proces rozwiązania.

 

Kapitał zakładowy spółki akcyjnej


Wkład wszystkich właścicieli przedsiębiorstwa wniesiony podczas zakładania spółki nazywany jest kapitałem zakładowym. Jego wysokość może zmienić się w trakcie rozwoju spółki, natomiast minimalna wartość jest regulowana prawnie. Ta zależna jest od formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa. W opisywanym przypadku koniecznie jest wniesienie minimalnego kapitału spółki akcyjnej. Ile on wynosi? Kapitał zakładowy spółki akcyjnej nie może być mniejszy niż 100 tys. złotych, a minimalna wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.

 

Założenie spółki akcyjnej


Zawiązanie spółki akcyjnej jest procesem skomplikowanym, czasochłonnym, a przede wszystkim dosyć kosztownym. Jak przebiega rejestracja spółki akcyjnej? Z czym powinni się liczyć zainteresowani jej założeniem? Spółka ta może zostać stworzona przez jeden lub więcej podmiotów spośród osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, ale mających zdolność prawną. Warto wiedzieć, że w chwili objęcia akcji przez akcjonariuszy powstaje spółka akcyjna w organizacji. Osobowość prawną nabywa ona dopiero w momencie wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Założenie spółki akcyjnej można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich będzie zawarcie aktu założycielskiego spółki, a także sporządzenie statutu w formie aktu notarialnego. Następnie konieczne jest pokrycie kapitału zakładowego, wniesienie wkładów przez akcjonariuszy, powołanie zarządu i rady nadzorczej oraz wpis do rejestru sądowego.


Rozwiązanie spółki akcyjnej


Jeśli zaistnieją jakiekolwiek przesłanki do rozwiązania spółki akcyjnej, konieczne jest otwarcie postępowania likwidacyjnego. Upadłość spółki wydaje się oczywistym powodem zakończenia jej działalności, ale jest tylko jednym z wielu. Z jakich innych przyczyn może nastąpić rozwiązanie spółki akcyjnej? Ta może przestać istnieć jeśli dojdzie do sytuacji, która w statucie spółki została wskazana jako powód do jej likwidacji. Przykład? Strata przekraczająca określoną część kapitału zakładowego czy też upływ czasu, na jaki spółka została zawarta. Koniec spółki akcyjnej nastąpić może także w wyniku uchwały walnego zgromadzenia czy z innych okoliczności wymienionych w Kodeksie spółek handlowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.