Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

 
Sumienność w pracy - dlaczego popłaca?

Sumienność - co to znaczy?

 

Wśród wielu ogłoszeń o pracę bardzo często pojawia się wymaganie, by kandydat był sumienny. Co to tak naprawdę znaczy i dlaczego jest pożądaną cechą?

 

System zatrudniania opiera się na różnych zasadach. Raz pracodawcy może chodzić o zlecenie zadań, w których on sam się nie specjalizuje (by np. rozwinąć zupełnie nowy dział w przedsiębiorstwie). Czasem też ważne dla właściciela jest znalezienie dodatkowych rąk do pracy, w tej samej, znanej mu dziedzinie – aby np. dla przyspieszenia procesu w większej liczbie osób zajmować się jednym zagadnieniem.

 

Jednak niezależnie od tego, z jakiej przyczyny przyjmuje się pracownika – przełożony chce, by nowy członek załogi wykonywał swoje obowiązki sumiennie. Nie zamierza poprawiać jego zadań, znajdować błędów, których naprawa będzie wymagała dużego nakładu czasu.

 

Dlatego właśnie zależy nam na sumiennym pracowniku - na takim, który dokładnie wykona swoje zadania. Rzetelnie podejmie się analizy obowiązków, nie przeoczy istotnych informacji ani nie zbagatelizuje pojawiających się problemów.

Fakt, że możemy zaufać danym osobom, daje bardzo duży komfort. Nie musimy ich kontrolować, wiedząc, że wykonają swoje zadania najlepiej jak potrafią, a w razie problemów zgłoszą się po pomoc.

 

Sumienność pracownika jest również korzystna dla niego samego - wykonując skrupulatnie zadanie, uniknie pomyłek. Oszczędzi mu też dużo czasu, jeśli od razu zrealizuje wszystkie aspekty powierzonego zadania. Dzięki skrupulatności i sumienności zdobędzie zaufanie i szacunek nie tylko przełożonego ale też współpracowników. To z kolei może wpłynąć na jego pozycję w strukturach firmy.

 

Cechy dobrego pracownika - sumienność

 

Jeśli rekrutuje się pracownika, który deklaruje sumienne wykonywanie obowiązków, należy pamiętać, żeby sprawdzić to w dłuższym okresie. Można bowiem sumienność pomylić z zapałem początkującego. Pierwsze zadania nowo zatrudniona osoba wykona z zadowalającymi efektami, chcąc wywrzeć dobre wrażenie, natomiast po otrzymaniu stanowiska istnieje prawdopodobieństwo, że entuzjazm osłabnie.

 

Sumienność w pracy jako cecha dobrego pracownika nie powinna być zależna od stażu, długości kariery. Nie polega też na jednorazowym zdarzeniu, zaangażowaniu tylko w jeden projekt, ulubione zadanie. Ważne jest, by charakteryzowała codzienne wykonywanie obowiązków służbowych, nawet tych najbardziej rutynowych.

 

Sumienna praca

 

Przy omawianiu tej cechy warto zaznaczyć, że sumienność jest obowiązkiem pracownika, o czym mówi art. 100. Kodeksu pracy: „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

 

Podczas nawiązania stosunku pracy pracownik jest więc zobowiązany do należytego wykonywania powierzonych mu zadań. Oczywiście - na miarę umiejętności i kwalifikacji. Niewywiązywanie się z takich ustaleń może grozić nałożeniem odpowiednich sankcji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!