Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 

Świadectwo pracy jest dokumentem, który ma formalny charakter określony przez przepisy. To właśnie przepisy mówią, co ma się znaleźć w świadectwie obowiązkowo oraz co może zostać dodane na żądanie pracownika. 

 

Formalny charakter świadectwa, ograniczający możliwość zamieszczania w nim dowolnych informacji, wynika z tego, że jego zapisy służą ustaleniu określonych uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Ponadto zachodzi potrzeba chronienia danych osobowych pracownika i poszanowania jego dóbr osobistych, które mogłyby być naruszone przez umieszczanie w świadectwie dowolnych zapisów według uznania pracodawcy.

 

Jak wypełnić świadectwo pracy? 

 

Wzór świadectwa pracy określony jest w rozporządzeniu. Pracodawca nie ma obowiązku zastosowania tego konkretnego wzoru, może to być własny szablon. Jednak wszelkie sekcje wskazane we wzorze muszą znaleźć się w dokumencie. 

 

Zapisy, które muszą znaleźć się w świadectwie służą przede wszystkim ustaleniu uprawnień wynikających ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego. Pracodawca nie może według uznania umieszczać informacji o pracowniku, które nie mają podstawy prawnej. 

 

Tylko i wyłącznie umowa o pracę uprawnia do otrzymania świadectwa. Przy umowie zlecenie świadectwo pracy nie przysługuje.

 

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

 

Aktualny wzór świadectwa pracy powinien zawierać:

 

  • zajmowane stanowiska/pełnione funkcje

 

Zajmowane stanowiska - jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia u jednego pracodawcy zajmował różne stanowiska, każde z nich musi zostać wyszczególnione w świadectwie pracy. Podanie pierwszego lub ostatniego jest błędem. Na tej podstawie pracownik może żądać sprostowania świadectwa pracy. 

 

  • tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy

 

Umowa o pracę może zostać rozwiązana lub ulec wygaśnięciu.Wygaśnięciu ulega wtedy, gdy pracownik lub pracodawca umrze bądź zostanie aresztowany tymczasowo na okres przekraczający 3 miesiące. Każdy inny powód to rozwiązanie umowy, nawet jeśli umowa o pracę zostaje zakończona z upływem okresu, na jaki została zawarta. W świadectwie względem rozwiązania i wygaśnięcia, co do zasady podaje się podstawę prawną wynikającą z Kodeksu Pracy. 

 

  • urlop wypoczynkowy

 

Informacja o liczbie dni, które pracownik wykorzystał w bieżącym roku powinna zostać zawarta. Jest to ważna informacja dla przyszłego pracodawcy. Również informacja, czy pracownik wykorzystał urlop, czy otrzymał za niewykorzystane dni ekwiwalent pieniężny. 

 

  • urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy

 

Informacje o urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych. Jest to bardzo ważna informacja dla przyszłego pracodawcy, czy urlop został wykorzystany i w jakim wymiarze. Szczególnie ważne jest to przy urlopie rodzicielskim i wychowawczym, gdyż można je wykorzystać w częściach. Wymiar winien być opisany na każde z dzieci. 

 

  • urlop bezpłatny

 

Fakt wykorzystania urlopu bezpłatnego powinien znaleźć się w świadectwie. Nie może on być jednak opisany jako okres nieskładkowy.

 

  • okresy nieskładkowe

 

Wszystkie okresy nieskładkowe winny być zapisane w świadectwie w porządku chronologicznym. Należy podać daty rozpoczęcia i zakończenia. 

 

  • informacje uzupełniające (związane z należnościami - nie oceną pracownika)

 

Pracodawca nie może zawierać informacji o wadach i zaletach pracownika w informacjach uzupełniających. To, co może się tam znaleźć to dane związane z należnościami wynikającymi ze stosunku pracy, które zostały uznane przez pracodawcę jako konieczne do wypłacenia lub niewypłacona do dnia, w którym ustał stosunek pracy z powodów finansowych. Pracownik może zażądać zamieszczenia informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia.Może to być także informacja dotycząca kwalifikacji, a nawet prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

 

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi zazwyczaj w ostatnim dniu umowy, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jest to o tyle istotne, gdyż świadectwo zazwyczaj potrzebne jest pracownikowi do rozpoczęcia nowego zatrudnienia. Wydanie świadectwa pracy może nastąpić także drogą pocztową, gdy pracownik został wcześniej zwolniony do domu z wykonywania stosunku pracy. Na to pracodawca ma 7 dni od daty zaprzestania stosunku pracy.

 

Jak wystawić duplikat świadectwa pracy?

 

Gdy pracownik z przyczyn niezależnych utraci oryginał świadectwa pracy ma w obowiązku zwrócić się do byłego pracodawcy z wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa pracy. 

 

Wystawienie duplikatu świadectwa pracy nie jest skomplikowane. Należy zawrzeć na nim datę wystawienia oryginału (który każdy pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych) oraz adnotację, że jest to duplikat. Przy adnotacji musi się znaleźć bieżąca data. Poza tym odpis świadectwa pracy musi zawierać wszystkie dane, które zamieszczone były w oryginalnym dokumencie. 

 

Sprostowanie świadectwa pracy

 

Sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę następuje na wniosek byłego pracownika. Gdy oryginał zawiera błędne informacje lub jest niekompletny pracownik może zwrócić się do pracodawcy w ciągu 7 dni od daty otrzymania świadectwa z wnioskiem o sprostowanie (art. 97 § 21 KP). Również pracodawca ma 7 dni, aby odpowiedzieć. Jeżeli pracodawca odmówi, były pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. 

Jeżeli to pracodawca znajdzie błąd jest jego dobrą wolą, czy wyśle pracownikowi sprostowanie. Jednak każdy błąd należy poprawić, a świadectwo pracy powinno być zgodne ze stanem faktycznym.

 

Z jaką datą sprostowanie świadectwa pracy powinno być wystawione? Z bieżącą, gdyż jest to nowy dokument. Nie wolno nanosić poprawek na istniejące świadectwo.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.