Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

 
Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

Technik dentystyczny - co robi?


Technik dentystyczny zajmuje się wykonywaniem protez zębowych, szyn dentystycznych, aparatów ortodontycznych na podstawie projektów i wycisków przekazanych od stomatologów. Technik dentystyczny może także zajmować się obsługą urządzeń i aparatury w pracowaniach protetycznych, czy ortodontycznych.

 

Technik dentystyczny - jak zostać?


Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba mieć średnie wykształcenie medyczne. W każdym większym mieście można znaleźć z powodzeniem szkołę policealną technika dentystycznego.

Tytuł specjalisty techniki dentystycznej można zdobyć na studiach zawodowych. W toku kształcenia technicy uczą się modelarstwa oraz zapoznają się z materiałami, które powszechnie wykorzystywane są w stomatologii.

 

Technik stomatologiczny - kurs


Technik powinien mieć znajomość odpowiednich programów do modelowania. Osoby starszego pokolenia pracujące w tym zawodzenie oprócz obsługi komputera musiały skorzystać także np. z kursu CAD CAM dla techników dentystycznych. Obecnie dobre szkoły policealne w ramach kształcenia oferują możliwość zdobycia np. certyfikatu w zakresie projektowania w systemie CAD CAM.

Poza tym warto korzystać z różnorodnych kursów i szkoleń dokształcających. Nowinki techniczne, nowoczesne procesy modelowania, innowacyjne materiały i sposoby wykonywania elementów protetycznych lub ortodontycznych to wiedza, w którą warto inwestować. Dzięki temu powiększa się grono pacjentów.

 

Technik dentystyczny - praca


Praca technika dentystycznego w dużej mierze zależy od organizacji własnej. Czas poświęcony na pracę wymaga odpowiedniego zaplanowania. Jest to praca czasochłonna i wymagająca dużej dokładności i cierpliwości.

Technik to najważniejsze ogniwo pomiędzy stomatologiem a pacjentem, chociaż z pacjentem zazwyczaj nie ma bezpośredniej styczności. Przykładowo, stomatolog przygotowuje odlew gipsowy, dopasowuje protezę, czy aparat ortodontyczny, ale to właśnie technik wykonuje te elementy.

Technik protetyk w głównej mierze wykonuje właśnie protezy dentystyczne, z kolei technik ortodontyczny wykonuje elementy przydatne w leczeniu ortodontycznym, jak aparaty czy nakładki korygujące.

Zazwyczaj od ilości zleceń i wypracowanej renomy zależy, ile zarabia technik dentystyczny. Większość techników prowadzi własne gabinety. Zgłaszają się do nich czasami bezpośrednio pacjenci np. w celu wykonania korony na zęba. Jednak przede wszystkim praca odbywa się na linii stomatolog-technik. Jednak, aby móc prowadzić własną działalność z zyskami, technik dentystyczny naukę pobiera najpierw w gabinetach publicznej służby zdrowia.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata techniki dentystycznej, trzeba się dokształcać. Ciągłe rozwijanie w swojej dziedzinie warto zdobywać na kursach dentystycznych.

 

Technik dentystyczny zarobki


Technik dentystyczny to głównie domena kobiet. Mediana zarobków technika dentystycznego w służbie zdrowia wynosi około 3 748 PLN. Jednak większość osób wykonujących ten zawód prowadzi własne gabinety.

Wielu techników rozważa wyjazd za granicę, ponieważ tam zarobki technika protetyka są niemal czterokrotnie wyższe. Jest to szansa nie tylko na większe zarobki, ale także na ogromny rozwój zawodowy. Niejednokrotnie techniki stosowane w standardzie za granicą, w Polsce uchodzą za nowoczesne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.