Lista stanowisk - Technik Dentystyczny

Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Technik Dentystyczny CAD / CAM

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: projektowanie szablonów implantologicznych, wykonywanie prac protetycznych i implantoprotetycznych, pełnołukowe odbudowy implantologiczne typu all on, praca w ramach wax-up digital.
  • Technik Dentystyczny - Ortodoncja

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie aparatów ortodontycznych ruchomych oraz z elementami spawanymi, wykonywanie szyn relaksacyjnych i retencyjnych.

Technik Dentystyczny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód technika dentystycznego polega na naprawie i wytwarzaniu protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych zakładanych na zęby w celu korekcji wad zgryzu, które powstają najczęściej w okresie dorastania. Technik pracuje w ścisłej współpracy z dentystą i swoje czynności wykonuje na jego zlecenie.

W tym zawodzie nie ma dużego obciążenia fizycznego. Większość pracy technik wykonuje, siedząc. Technik dentystyczny musi być osobą dokładną, precyzyjną, cierpliwą i z dużym poczuciem estetyki. W swej pracy używa materiałów ceramicznych, elementów metalowych i tworzyw sztucznych, które poddaje obróbce przy pomocy różnych narzędzi.


WARUNKI PRACY

Technik dentystyczny zazwyczaj pracuje w pracowni protetycznej, w której od podstaw przygotowuje protezę lub aparat ortodontyczny. Zazwyczaj nie jest to duże pomieszczenie. W przypadku większych klinik dentystycznych lub ścisłej współpracy ze stomatologiem może się zdarzyć, że protetyk może pracować w gabinecie dentystycznym, jest to jednak rzadkość.

Praca technika dentystycznego ma charakter indywidualny i samodzielny. Zazwyczaj protetyk nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami. W pobieraniu odlewu gipsowego oraz dopasowywaniu protezy lub aparatu zazwyczaj pośredniczy stomatolog. Praca protetyka ma charakter usługi dodatkowej, która jest jednak niezbędna do prawidłowego wykonywania zawodu przez dentystę.

Czas pracy technika dentystycznego w dużej mierze zależy od ilości zleceń. Równie dobrze mogą to być 3 godziny dziennie, jak i 8. Zazwyczaj nie ma konieczności pracy w dni wolne oraz w nocy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy protetyk ma tyle zleceń, że nie może wszystkich wykonać w normalnym czasie pracy. Takie sytuacje zależą jednak przezde wszystkim od jego zdolności organizacyjnych.

Praca protetyka podlega nadzorowi ze strony stomatologa, który odpowiada za całość leczenia pacjenta.


WYMAGANIA

Do najważniejszych wymagań stawianych protetykowi należą ostrość wzroku, zdolność do rozróżniania barw i zręczność manualna. Równie ważna jest zdolność koncentracji uwagi przy wykonywaniu protez czy aparatów, uzdolnienia techniczne i dobra pamięć. Technik musi potrafić dostosować się do pewnej monotonii wykonywanych czynności i jednostajnych warunków pracy. Technik dentystyczny musi stale śledzić zmiany zachodzące w dziedzinie technologii materiałów biologicznych i chemicznych a także aparatów ortodontycznych.

Spośród wymagań fizycznych, którym musi sprostać protetyk najważniejsze są zdolności manualne i dobry wzrok. Ponieważ jest to praca lekka pod względem obciążenia fizycznego a także wykonywana najczęściej w jednym miejscu, zawód ten mogą wykonywać osoby niepełnosprawne. Do przeciwwskazań zdrowotnych na pewno trzeba zaliczyć alergie na materiały, z którymi pracuje technik.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba posiadać średnie wykształcenie medyczne. W kierunku specjalista technik dentystyczny kształcą medyczne studia zawodowe.

Pracę w tym zawodzie mogą podjąć osoby do 40 roku życia pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz dobrego wzroku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Protetyk może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub otworzyć prywatny gabinet. Od tego, którą drogę wybierze zależą też czas pracy i zarobki.


ZAROBKI

Technik dentystyczny to zawód bardzo dobrze opłacany, ale tylko w przypadku zatrudnienia w prywatnej klinice lub prowadzenia własnej pracowni protetycznej. W tym przypadku zarobki oscylują w granicach 5000 zł - 10000 zł. Technik zatrudniony w sferze budżetowej nie może liczyć na tak dobre warunki. Tu jego pensja kształtuje się na niższym poziomie i nie przekracza średniej krajowej.

Praca Technik Dentystyczny
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Technik Dentystyczny - Ceamika

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie wykonywanie: wysoko estetycznych prac w odcinku przednim, prac na implantach i licówek, wax-upów oraz prac w kompozcie.
  • Technik Dentystyczny - Akryl

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie protez ruchomych oraz protez wspartych na implantach, projektowanie protez szkieletowych, wykonywanie szyn relaksacyjnych, wykonywanie wkładów koronowo-korzeniowych.
  • Technik Dentystyczny Support

    Medicover Stomatologia   Białystok, Świętokrzyska 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: przygotowanie modeli pod różne rodzaje prac, artykulacja z użyciem łuku twarzowego danego systemu, drobne prace akrylowe, wykonywanie szyn termoformowalnych, pomoc zespołowi na różnych etapach pracy.
  • LUX MED Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior
    1 dni
    Praca w jednym z nowych Centrów LUX MED Stomatologia. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z pedodoncji lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego),​ doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie stomatologii...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.