Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

 
Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Technologia żywności - na czym polega praca


Przemysł spożywczy jest dziedziną gospodarki, która bardzo szybko się rozwija. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników, posiadających odpowiednie wykształcenie z zakresu technologii żywienia. Osoby, które zajmują takie stanowisko, często błędnie postrzega się jako dietetyków. Czym zatem zajmuje się wykwalifikowany technolog żywienia?

Osoba, która zdecydowała się na taką ścieżkę rozwoju, będzie odpowiedzialna za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania pożywienia dla danego zakładu. Opracowane strategie należy później wprowadzić w życie. Do zadań technologa żywności należą również: nadzór nad ich zastosowaniem. Wiąże się to nie tylko z kontrolą pracy ludzi oraz maszyn, ale także z odpowiedzialnością za jakość surowców, które wykorzystywane są w czasie realizowania zadań.

 

Technolog żywności - gdzie znajdzie pracę


Po ukończeniu odpowiedniego kierunku można znaleźć posadę w zakładach produkcji żywności. Taka droga rozwoju jest najczęściej wybierana przez absolwentów technologii żywności. Specjaliści zajmują się także kontrolą procesów przetwarzania surowców roślinnych, dlatego mogą znaleźć zatrudnienie w sanepidzie. Inne miejsca pracy to profesjonalne laboratoria badawcze, hale produkcyjne lub chłodnie, które specjalizują się w przechowywaniu pożywienia.

 

Technolog żywienia - wymagania


Technolog żywności jest często mylony z technikiem. Do pracy na tym drugim stanowisku wystarczy ukończenie szkoły policealnej. Jednak dużo większe szanse na znalezienie dobrze płatnej posady mają osoby, które zdecydowały się na kształcenie na wyższej uczelni i mogą pochwalić się dyplomem z zakresu technologii żywności. Ważna jest także kompleksowa wiedza z zakresu biologii i chemii. Oprócz tego wykwalifikowany podwładny powinien być zaznajomiony z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa żywności. W tym zawodzie można wyróżnić cztery podstawowe kierunki rozwoju: przetwórstwo rybne, mleczarskie, cukrownictwo oraz chłodnictwo.


Technolog żywienia - zakres obowiązków


Do obowiązków technologa żywności należą między innymi: monitorowanie procesu produkcyjnego, wsparcie merytoryczne dla pracowników i kierowników poszczególnych działów, sporządzanie nowych i modyfikacja już istniejących procedur wytwarzania żywności, opracowywanie standardów kontroli oraz dokumentacji produktowej, a także czuwanie nad jakością artykułów spożywczych.

 

Technolog żywności - zarobki


Zarobki technologa żywności zależą od posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia. Osoby, które ukończyły studia wyższe, mogą liczyć na większe wynagrodzenie, które najczęściej mieści się w przedziale od 3 do 5 000 zł brutto. Różnice te mogą wynikać między innymi z wielkości zakładu oraz miejsca, w którym się znajduje. Jeżeli piastujemy przy tym stanowisko kierownicze, to nasza pensja może znacznie wzrosnąć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.