Zwolnienie od psychiatry - co należy wiedzieć 2019-04-19

Depresja a praca


Coraz więcej Polaków cierpi na depresję. Niektórzy bagatelizują tę chorobę, twierdząc, że jest ona domeną ludzi leniwych, którzy próbują uciec od wykonywania obowiązków. Jednak świadomość społeczeństwa powoli ulega zmianie. Liczne kampanie informacyjne sprawiają, że zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jest to ciężkie schorzenie, które trzeba leczyć.

Stany depresyjne odbijają się na całym życiu chorego, w tym także na pracy. Mogą one spowodować czasową niezdolność do wykonywania zadań. Niezależnie od tego, co leży u podłoża pogorszenia zdrowia psychicznego, trzeba mieć świadomość, że w niektórych przypadkach należy udać się na zwolnienie lekarskie i odbyć specjalistyczne leczenie.

Depresja może bardzo źle wpłynąć na efektywność naszej pracy. Czasami wręcz nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka i bierzemy kolejny dzień urlopu. Niestety pracodawca po jakimś czasie zauważy spadek formy i coraz częstsze absencje.

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - ile jest płatne


Depresja to choroba, przy której wymagane jest zwolnienie od psychiatry. Bardzo często pojawia się pytanie, czy pracodawcę trzeba informować, z jakiej przyczyny otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie od psychiatry. Przełożony nie będzie wiedział, dopóki sami mu nie powiemy, natomiast doktor nie ma prawa przekazywać takiej informacji, ponieważ obowiązuje go tajemnica lekarska.

Pracownicy zastanawiają się także, jaką pensję dostaną w momencie przebywania na L4 od psychiatry. W tym przypadku wynagrodzenie jest obliczane tak samo, jak przy każdej chorobie. Oznacza to, że nasza wypłata będzie stanowiła 80 % zarobków. Natomiast podstawa to przeciętna miesięczna płaca. Maksymalny czas pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wynosi 182 dni.

 

Kontrola ZUS - L4 od psychiatry


ZUS ma prawo skontrolować każdego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Ważne zatem są kody i oznakowania, które widnieją na zaświadczeniu. Jeżeli jest tam zalecenie przebywania w domu, a ZUS przeprowadzi kontrolę w momencie naszej nieobecności, to ma prawo domagać się wyjaśnień. Usprawiedliwieniem będzie w takiej sytuacji wyjście do apteki lub na kontrolę.

W przypadku L4 dotyczącego złego stanu psychicznego bardzo często zaznaczone jest, że możemy wychodzić z domu, dzięki czemu uda się uniknąć niedomówień wynikających z zaleceń lekarskich. Istotny jest natomiast fakt, że zweryfikowanie dolegliwości natury psychicznej jest trudniejsze od zdiagnozowania przypadłości somatycznych (grypa, przeziębienie, zapalenie płuc).

Obecnie kontrole ZUS są przeprowadzane częściej, zwłaszcza w przypadku dłuższych nieobecności. Jest to spowodowane tym, że niektórzy pracownicy załatwiają sobie lewe zwolnienia lekarskie, nie zdając sobie sprawy, że działają na szkodę osób, które faktycznie borykają się z problemami depresji.

Przeczytaj także:

Skomentuj