Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Trener wewnętrzny - opis stanowiska, cechy, zakres obowiązków, kurs

Trener wewnętrzny - opis stanowiska, cechy, zakres obowiązków, kurs

 
Trener wewnętrzny - opis stanowiska, cechy, zakres obowiązków, kurs

Trener wewnętrzny - opis stanowiska

 

Trener wewnętrzny jest osobą zatrudnioną przez daną firmę na stałe. Zajmuje się szkoleniem pracowników – nowych i tych o dłuższym stażu pracy. Ma stałe wynagrodzenie, określony czas i miejsce pracy. (Trener zewnętrzny jest zatrudniany na jednorazowe spotkania, do różnych firm).
Specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń z zakresu kompetencji miękkich np. motywacji, przywództwa, asertywności, autoprezentacji. (Jest to przeciwieństwo szkoleń twardych, podczas których przekazuje się wiedzę z zakresu konkretnych umiejętności np. technicznych).

 

Stanowisko trenera wewnętrznego nie wymaga ukończenia specjalnej szkoły czy konkretnej wyższej szkoły. Jednak myśląc o takim kierunku kariery, można się do niej odpowiednio przygotować. Pomocne mogą okazać się studia psychologiczne, a także dedykowane szkolenia i kursy.

 

Trener wewnętrzny - cechy

 

Trener wewnętrzny musi umieć przekazywać wiedzę i ją egzekwować. Musi być dobrym obserwatorem i planistą, żeby widzieć, jakich umiejętności pracownikom brakuje, w jakim temacie należy poszerzyć ich umiejętności.

 

W związku z tym, że na stanowisku trenera wewnętrznego praca wiąże się z interakcją z ludźmi, sam tener powinien być osobą otwartą i komunikatywną. Musi być dobrym mówcą, ale też dobrym słuchaczem. Trener wewnętrzny powinien też być osobą dobrze zorganizowaną, samodzielną, odporną na stres i godną zaufania.

 

Trener wewnętrzny - zakres obowiązków

 

W przypadku osoby zatrudnionej na stanowisku trenera szkoleniowego praca będzie miała kilka wymiarów. Pierwszy to analiza sytuacji w firmie, jej bieżąca kontrola pod względem umiejętności i potrzeb pracowników. Trener wewnętrzny zajmuje się diagnostyką, a następnie opracowywaniem procesów szkoleniowych dla konkretnych działów w firmie.
Do zadań trenera należy prowadzenie i planowanie szkoleń w taki sposób, by wpisały się w politykę danego przedsiębiorstwa (np. co do programu sprzedażowego lub pozyskiwania klientów).

 

Trener motywacyjny - kurs

 

Kursy na stanowisko trenerskie nie są warunkiem objęcia takiego zawodu, jednak jeśli ktoś chce zatrudnić się w firmie jako trener wewnętrzny szkolenie czy kurs mogą pomóc w osiągnięciu celu.

 

Są szkolenia, które zawierają podstawy pracy trenerskiej, czyli informacje jak pracować i nauczać dorosłych (są to inne metody niż w przypadku dzieci), jak atrakcyjnie prowadzić zajęcia. Na kursach i szkoleniach zdobywa się też wiedzę na temat tego, jak prowadzić zajęcia w grupie, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami podczas spotkań itp.

 

Zakres, w jakim może się szkolić dany trener, jest bardzo szeroki – zależy od tego, jaki obszar wiedzy i umiejętności chce się poszerzyć. Trener motywacyjny będzie np. zdobywał wiedzę z takich tematów, jak motywować jednostkę, jak motywować grupę, jak motywować skutecznie i długotrwale. Zapozna się z najnowszymi metodami i technikami motywacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Bank Pocztowy S.A.

Polecane oferty

  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Dyrektor Oddziału Banku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Dołącz do Banku Pocztowego, gdzie prostota usług finansowych idzie w parze z innowacyjnością. W związku z rozwojem naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Dyrektor Oddziału Banku. Jeśli jesteś liderem, którego energia oraz wizja może poprowadzić naszą placówkę do sukcesów w...
  • Analityk kredytowy ds. Klientów indywidualnych

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Analizowanie i ocena wniosków kredytowych Klientów indywidualnych; Podejmowanie decyzji kredytowych (kredyty gotówkowe, limity w rachunkach ROR, karty kredytowe) Przeprowadzanie weryfikacji informacji finansowych i majątkowych Klientów; Uczestnictwo w warsztatach...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.