Trener wewnętrzny - opis stanowiska, cechy, zakres obowiązków, kurs 2019-01-11

Trener wewnętrzny - opis stanowiska

 

Trener wewnętrzny jest osobą zatrudnioną przez daną firmę na stałe. Zajmuje się szkoleniem pracowników – nowych i tych o dłuższym stażu pracy. Ma stałe wynagrodzenie, określony czas i miejsce pracy. (Trener zewnętrzny jest zatrudniany na jednorazowe spotkania, do różnych firm).
Specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń z zakresu kompetencji miękkich np. motywacji, przywództwa, asertywności, autoprezentacji. (Jest to przeciwieństwo szkoleń twardych, podczas których przekazuje się wiedzę z zakresu konkretnych umiejętności np. technicznych).

 

Stanowisko trenera wewnętrznego nie wymaga ukończenia specjalnej szkoły czy konkretnej wyższej szkoły. Jednak myśląc o takim kierunku kariery, można się do niej odpowiednio przygotować. Pomocne mogą okazać się studia psychologiczne, a także dedykowane szkolenia i kursy.

 

Trener wewnętrzny - cechy

 

Trener wewnętrzny musi umieć przekazywać wiedzę i ją egzekwować. Musi być dobrym obserwatorem i planistą, żeby widzieć, jakich umiejętności pracownikom brakuje, w jakim temacie należy poszerzyć ich umiejętności.

 

W związku z tym, że na stanowisku trenera wewnętrznego praca wiąże się z interakcją z ludźmi, sam tener powinien być osobą otwartą i komunikatywną. Musi być dobrym mówcą, ale też dobrym słuchaczem. Trener wewnętrzny powinien też być osobą dobrze zorganizowaną, samodzielną, odporną na stres i godną zaufania.

 

Trener wewnętrzny - zakres obowiązków

 

W przypadku osoby zatrudnionej na stanowisku trenera szkoleniowego praca będzie miała kilka wymiarów. Pierwszy to analiza sytuacji w firmie, jej bieżąca kontrola pod względem umiejętności i potrzeb pracowników. Trener wewnętrzny zajmuje się diagnostyką, a następnie opracowywaniem procesów szkoleniowych dla konkretnych działów w firmie.
Do zadań trenera należy prowadzenie i planowanie szkoleń w taki sposób, by wpisały się w politykę danego przedsiębiorstwa (np. co do programu sprzedażowego lub pozyskiwania klientów).

 

Trener motywacyjny - kurs

 

Kursy na stanowisko trenerskie nie są warunkiem objęcia takiego zawodu, jednak jeśli ktoś chce zatrudnić się w firmie jako trener wewnętrzny szkolenie czy kurs mogą pomóc w osiągnięciu celu.

 

Są szkolenia, które zawierają podstawy pracy trenerskiej, czyli informacje jak pracować i nauczać dorosłych (są to inne metody niż w przypadku dzieci), jak atrakcyjnie prowadzić zajęcia. Na kursach i szkoleniach zdobywa się też wiedzę na temat tego, jak prowadzić zajęcia w grupie, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami podczas spotkań itp.

 

Zakres, w jakim może się szkolić dany trener, jest bardzo szeroki – zależy od tego, jaki obszar wiedzy i umiejętności chce się poszerzyć. Trener motywacyjny będzie np. zdobywał wiedzę z takich tematów, jak motywować jednostkę, jak motywować grupę, jak motywować skutecznie i długotrwale. Zapozna się z najnowszymi metodami i technikami motywacji.

Przeczytaj także:

Skomentuj