Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa na czas nieokreślony – jak liczyć i ile wynosi okres wypowiedzenia, prawa pracownika

Umowa na czas nieokreślony – jak liczyć i ile wynosi okres wypowiedzenia, prawa pracownika

 
Umowa na czas nieokreślony – jak liczyć i ile wynosi okres wypowiedzenia, prawa pracownika

Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony jest uznawana za najbezpieczniejszy i najbardziej pewny kontrakt. Osoba zatrudniona na jej podstawie może cieszyć się pełnią praw przewidzianych w Kodeksie pracy, w tym między innymi szeregiem płatnych urlopów czy wynagrodzeniem i zasiłkiem chorobowym. Umowę tę też trudniej rozwiązać, dzięki czemu zarówno pracownik, jak i pracodawca zyskują poczucie stabilności stosunku pracy.

 

Umowę o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje brak daty zakończenia kontraktu. Oznacza to, że stosunek pracy kończy się dopiero po upływie ustalonego ustawowo okresu wypowiedzenia.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony – prawa pracownika

 

Istotne jest to, że umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony może zostać wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. W tym ostatnim przypadku pracodawcę obowiązują pewne ograniczenia.

 

Po pierwsze, musi takie wypowiedzenie uzasadnić. Uzasadnienie powinno zawierać rzeczywiste i jasne dla pracownika przyczyny zwolnienia. Muszą być one także aktualne w momencie wręczania wypowiedzenia. Obowiązku uzasadnienia rozwiązania stosunku pracy nie ma natomiast pracownik, który chce odejść z firmy.

 

Po drugie, jeśli w firmie istnieją zakładowe organizacje związkowe, zamiar wypowiedzenia umowy pracownikowi musi zostać z nimi skonsultowany.

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

 

Jeśli pracownik był zatrudniony na umowie na czas nieokreślony przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, przysługuje mu miesiąc wypowiedzenia. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony? Zgodnie z przepisami czas wypowiedzenia wygląda następująco:

• staż pracy do 6 miesięcy – 2 tygodnie,
• staż pracy od 6 miesięcy – 1 miesiąc,
• staż pracy od 3 lat – 3 miesiące.

Warto pamiętać, że jeśli taka jest wola stron, te okresy mogą ulec skróceniu. Takie porozumienie nie zmienia jednak charakteru rozwiązania umowy z pracownikiem.

 

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony a urlop

 

Pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony z rąk pracodawcy, przysługują dodatkowe dni wolne na szukanie nowej pracy. By je otrzymać, musi złożyć stosowny wniosek. Przy ustaleniu liczby należnych dni bierze się pod uwagę długość okresu wypowiedzenia pracownika.

 

Wyższy wymiar obowiązuje w trakcie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wymiar urlopu wygląda następująco:
• 2 tygodnie lub 1 miesiąc wypowiedzenia – 2 dni na poszukiwanie pracy,
• 3 miesiące wypowiedzenia – 3 dni na poszukiwanie pracy.

 

W czasie tego urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Istotne jest, że w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracownika dni wolne na szukanie nowej pracy nie przysługują. Co więcej, pracownik nie musi rozliczać się z obecnym pracodawcą co do tego, jak wykorzystał wolne.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony a odprawa

 

Jednym z uprawnień pracownika, z którym chce się zakończyć współpracę, jest też odprawa pieniężna. Przyznawana jest ona w sytuacji zwolnień grupowych, ale również w przypadku zwolnień indywidualnych. W razie tych ostatnich, zapisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosowane są po łącznym spełnieniu dwóch podstawowych warunków:

• pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników w oparciu o umowy o pracę (ten wymóg nie dotyczy nauczycieli),
• przyczyny rozwiązania umowy o pracę muszą leżeć po stronie pracodawcy.

 

Jedną z takich przyczyn może być np. likwidacja stanowiska pracy. Po spełnieniu wymogu zatrudnienia co najmniej 20 osób, odprawa należeć się będzie również np. w sytuacji, gdy pracodawca zmienił pracownikowi warunki pracy lub płacy, których ten nie zaakceptował i doszło do rozwiązania kontraktu.

 

Prawo do odprawy przysługuje zarówno osobom, których stosunek pracy rozwiązał się na mocy porozumienia stron, jak i tym, którzy otrzymali wypowiedzenie od pracodawcy.

 

Wypłata odprawy zwalnianemu pracownikowi powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy, ewentualnie razem z wypłatą ostatniego wynagrodzenia. Przy ustalaniu wysokości odprawy pieniężnej stosowane są zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

 

Maksymalna kwota odprawy jest równowartością 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wysokość przysługującej pracownikowi odprawy zależy od długości jego stażu pracy u danego pracodawcy oraz wysokości wynagrodzenia.

 

Zgodnie z art. 8. ustawy o zwolnieniach grupowych pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna:
• w wysokości miesięcznego wynagrodzenia w przypadku zatrudnienia nieprzekraczającego 2 lata,
• w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony więcej niż 2, a mniej niż 8 lat,
• w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy więcej niż 8 lat.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    2 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.