Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ustawa – czym jest, jak powstaje w Polsce?

Ustawa – czym jest, jak powstaje w Polsce?

 
Ustawa – czym jest, jak powstaje w Polsce?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ustawami posługujemy się na co dzień. Zapisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego czy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wielu innych aktów prawnych wykorzystujemy w codziennych sytuacjach pracy, prowadzenia firmy, rozliczania się z kontrahentami, rozstrzygania sporów dotyczących mienia itd. Warto zatem przypomnieć, czym w zasadzie jest ustawa, Dziennik Ustaw i w jaki sposób polskie ustawy nabierają mocy prawnej.

 

Ustawa – definicja

 

Ustawa jest to „akt prawny o charakterze ogólnym, powszechnie obowiązujący, uchwalony przez parlament i prezydenta” (źródło: słownik PWN).

 

Jak wynika z powyższej definicji, ustawy uchwala parlament w drodze legislacyjnej. Są one ogłaszane (tzn. ulegają promulgacji) w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Obok ustaw w polskim prawie funkcjonują również inne akty prawne. Wynika to z art. 87. Konstytucji: „Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia”.

 

Rola ustawy

 

Charakter ogólny ustawy oznacza, że jest ona sporządzania w celu prawnego unormowania jakichś okoliczności, które dotyczą nie jednostki, ale pewnej grupy (np. podatników PIT, rodzin, bezrobotnych, funkcjonariuszy służby cywilnej itd.).

 

Ustawy regulują takie kwestie jak prawa i obowiązki obywateli, struktura organów państwa, podatki i inne daniny publiczne, budżet publiczny, system karny, system opieki zdrowotnej i społecznej, zasady funkcjonowania wolnego rynku i in.

 

Rodzaje ustaw

 

Podstawowy podział ustaw obejmuje:
• konstytucję – czyli ustawę zasadniczą,
• pozostałe ustawy.

 

Ustawa to akt podstawowy i samodzielny – nadrzędna wobec niej jest jedynie Konstytucja. Dlatego też żadna ustawa nie może być z nią sprzeczna. Innymi słowy Konstytucja nie może być zniesiona żadną ustawą, a sama może unieważnić każdą stojącą z nią w sprzeczności ustawę.

 

Gdzie powstają nowe ustawy i kto je pisze?

 

Władzę ustawodawczą w Polsce stanowi parlament, czyli sejm i senat. Warto jednak pamiętać, że do inicjatywy ustawodawczej, czyli zgłoszenia projektu ustawy do sejmu, mają prawo nie tylko parlamentarzyści. Zgodnie z art. 118. Konstytucji inicjatywa ustawodawcza przysługuje:
• posłom,
• Senatowi,
• Prezydentowi Rzeczypospolitej,
• Radzie Ministrów,
• grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do sejmu.

 

Proces legislacyjny w Polsce

 

Legislacja ustawy to proces złożony, w którym muszą być zachowane bardzo ścisłe procedury. Wyróżnić można trzy główne etapy:

• inicjatywę ustawodawczą, która musi uwzględniać sposób sfinansowania proponowanych rozwiązań;
• prace nad projektem w sejmie obejmujące trzy czytania. W tym czasie odbywają się debaty, tworzone są sprawozdania, do aktu mogą być nanoszone poprawki lub ustawa może być w całości odrzucona;
• prace nad projektem w senacie. Senat ma 30 dni na podjęcie decyzji o przyjęciu, odrzuceniu lub uchwaleniu poprawek do ustawy. Tylko w przypadku przyjęcia ustawy bez poprawek (lub niepodjęcia jakichkolwiek działań – wówczas ustawę uważa się za przyjętą w brzmieniu proponowanym przez sejm) trafia ona na biurko prezydenta. W pozostałych przypadkach akt kierowany jest z powrotem do sejmu;
• ponowna praca nad projektem w sejmie – posłowie mogą przegłosować przyjęcie poprawek uchwalonych przez senat lub odrzucić ustawę. Potrzebna jest bezwzględna większość głosów oraz obecność co najmniej połowy posłów w czasie głosowania;
• przekazanie ustawy do zatwierdzenia przez prezydenta. Na podpisanie ustawy ma 21 dni. Może on również przekazać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego lub ją zawetować – czyli przekazać z powrotem do sejmu;
• głosowanie nad wetem prezydenta. Jeśli prezydent zawetował ustawę, posłowie mogą przegłosować jego odrzucenie większością 3/5 głosów. Gdy tak się stanie, ustawa musi być zatwierdzona przez Prezydenta;
• wejście w życie ustawy. Akt prawny zostaje uchwalony oraz podpisany przez prezydenta, a także ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP. Zaczyna obowiązywać po 14 dniach.

 

Kto uchwala ustawy?

 

Organem, który uchwala ustawy, jest w naszym kraju sejm. Dzieje się to przez głosowanie. Najczęściej konieczna jest obecność połowy, czyli 230 posłów (kworum), a także uzyskanie tzw. zwykłej większości głosów.

 

Przypomnijmy, że najczęściej stosowane są w polskim parlamencie:

zwykła większość – zachodzi, gdy więcej osób opowiada się za jakimś wnioskiem, niż jest mu przeciwnych. Nie bierze się pod uwagę głosów wstrzymanych;
bezwzględna większość – osiągnięta jest wtedy, gdy osób opowiadających się „za” jest więcej, niż łącznie głosujących przeciw i wstrzymujących się od głosowania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.