Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – co reguluje?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – co reguluje?

 
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – co reguluje?

Choć stopa bezrobocia jest niska, wciąż w całej Polsce są grupy osób, które borykają się z brakiem pracy. Mają zbyt niskie kwalifikacje zawodowe bądź wręcz przeciwnie – są wykształceni, a ich trudności ze znalezieniem zatrudnienia wynikają z zaawansowanego wieku, przerwy w karierze albo ze specyfiki lokalnego rynku pracy. Niezależnie od przyczyn, aktywizacja bezrobotnych to bardzo ważne zadanie urzędów pracy. Realizują je zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co dokładnie reguluje ten dokument?

 

Korzyści wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

 

  • dla pracownika

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001) to dokument określający zadania państwa, takie jak promocja zatrudnienia, aktywizacja zawodowa oraz łagodzenie skutków bezrobocia. Realizują je instytucje rynku pracy, czyli publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego.

Ten akt prawny musi być co jakiś czas dopracowywany, by zadania instytucji rynku pracy nie traciły na aktualności i odpowiadały na bieżące problemy ludności. Przykładowo nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia z 26 kwietnia 2019 r. (Ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz.U. 2019 poz. 986) zniosła profilowanie bezrobotnych w UP na 3 grupy. Ograniczyło to biurokrację i pozwoliło na skoncentrowaniu się urzędników wokół tworzenia Indywidualnego Planu Działania – odpowiadającego na potrzeby konkretnego bezrobotnego.

Osoby, które poszukują pracy, mogą liczyć na różne formy wsparcia. Należą do nich:
- poradnictwo zawodowe – indywidualne bądź grupowe porady, których udziela doradca zawodowy w UP,
- pośrednictwo pracy – lokalne oferty pracy są dostępne w urzędach i na ich stronach internetowych, a także podczas targów i giełd zatrudnienia,
- świadczenia pieniężne – zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, świadczenia dla zwolnionych z pracy rolników, bon na zasiedlenie i zatrudnieniowy,
- wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji – przygotowanie zawodowe dorosłych, kursy i szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych, stypendia czy pożyczka szkoleniowa.

 

  • dla pracodawcy

Ustawa o promocji zatrudnienia ze zmianami jest ważnym dokumentem także dla pracodawców. Korzystanie z usług instytucji rynku pracy pozwala firmom na wypełnienie luk kadrowych, znalezienie kandydata do pracy o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Firma może otrzymać wsparcie finansowe na zatrudnienie osoby skierowanej z UP, np. nisko oprocentowaną pożyczkę na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego, świadczenie aktywizacyjne, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+. Przedsiębiorca może też skorzystać z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, przyjąć bezrobotnego na staż.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    10 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.